Skocz do zawartości

[linki] galwanizowane i teflonowe vs. zwykłe.


MarcinN

Rekomendowane odpowiedzi

Poza tym to nie rozumiem jakieś niechęci do linek teflonowych - zakładanie linek za 2.5zł do np przerzutek typu xt x9 itd. itp. to jak zakładanie metalowych felg do mercedesa. Jak już inwestuje się w dobrą przerzutkę to powinno się założyć dobrą linkę (o całości przecierz decyduje najsłabszy element).

 

1.Ja nie mam żadnej niechęci, tylko się pytam, które są lepsze jesli chodzi o stosunek jakość/cena.

2.Chyba wszystkie felgi są z metalu do samochodów, nawet te super wypasione(alu to też metal)?

3.Tak, też lubię idealizm, perfekcjonizm tak jak ty i w ogóle, a teraz przjedźmy do konkretów - daj mi 100zł na dobre linki i pancerze :wink: i jak teraz na to spojrzysz? ledwo się wyrabiam z hajsem na zwykłę części to się jeszcze linkami będę martwił ;) .

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie grzeszę kasą ale linki i pancerze wymieniam co rok i wydaje na to ponad 100zł (ok. 120) i będę kpował właśnie takie - to moja subiektywna opinia. Dla mnie są równie ważnym elementem jak inne częsci roweru. Jak ktoś nie chce i nie widzi różnicy trudno - autor tematu pytał się o opinie - to jest moja opinia :D

 

Należy zapamiętać że na linkę w pancerzu działają siły które są większe od siły tarcia. I przy zwykłej lince siła tarcia jest większa niż przy teflonowej ale siła sprężyny przewyższa tą siłę tarcia i mechanizm będzie działał tak samo!

 

No tak ale efektywna siła wykorzystywana na przerzucanie itd. jest z grubsza różnicą sił sprężyny i tarcia - zawsze lepiej mieć zapas choćby na to, że linka może ulec zabrudzeniu itd. co zwiększy tarcie i przerzucanie może działać wolniej - to czasem może być trochę wkurzające zwłaszcza gdy już jest się zmęczonym jazdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nio to ja po swojemu nieco do tematu dorzuce:

mialem pancerz na tylnim hamulcu Shimano M-system(pancerz w kawalkach-2)i do tego linka szlifowana shimano(lacznie jakies 15-20zł-niepamietam dokladnie)-taki set przejezdzil u mnie pol roku czyli jakies 3000km potem zmienilem na nowy pancerz i linke Clarks-linka szlifowana(koszt 18zł)i roznica byla kolosalna!!

Niestety na niekozysc!!idzie zwariowac z tym-po zalozeniu klamka w ogóle nie odbijala!Podkrecilem bardzo mocno sprezyny w hamulcach i odbija ale i tak tylko o pierwszej jazdy po blocie itp wtedy koszmar znowu klocki prawie caly czas tra po obreczy:(Do tego klamka chodzi mi teraz ze 2 razy ciezej:(

wymienie ten szajs jak tylko bedzie po roztopach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość linki praktycznie nie ma wpływu na pracę hamulców. Jedynym niebezpieczeństwem jest to, że linki potrafią mieć minimalnie różne grubośc i jeśli trafimy na taką grubszą, to może np. źle wspólpracować z fajką. Kluczowe znaczenie dla jakości pracy mają pancerze i znowu nie liczy się tutaj najbardziej producent i teflonowe wkładki, tylko jakość końcówek, dopasowanie ich do przelotek w ramie oraz dobór odpowiedniej długości odcinków pancerza, tak żeby prowadzenie linki było optymalne, bez ostrych łuków i załamań przy przelotkach. Przy poprawnie zmontowanym zestawie linek za 2zł i pancerzy z metra, siła potrzebna do zaciśnięcia hamulca zależy praktycznie od naciągu zprężyn szczęk. Można ustawić hamulce tak, że tylny będzie działał lżej niż przedni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie zawsze jest proste. Czasem projektanci ram umieszczaja przelotki tak jakby byli pozbawieni wyobraźni. Sprawdź osobno wszystkie odcinki pancerzy i fajkę. Jeśli wyciągnięte z ramy przesuwają się lekko na lince, to znaczy że linka trze o przelotki lub zakończenia pancerzy. Ja musiałem wymienić fajkę, starannie zarobić (usunąć zadziory) końcówek pancerzy. Końcówki owinąłem taśmą izolacyjną, żeby pewnie trzymały się w przelotkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nio nie wiem w kazdym razie pancerze sa mozliwie krotkie przelotki sa IMO sensownie rozmieszczone(z lewej strony gornej rurki).Tak czy inaczej pancerzyki shimano z seri sis sp i M system sa jak dla mnie bardoz sensowna propozycja a nie sa az tak kosmicznie drogie jak zestawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tak jak w temacie napiszcie, które są lepsze, czy waszym zdaniem warte ceny, czy rzeczywiście radzą sobie bez smarowania(galwanizowane, teflonowe) i czy są bardziej precyzyjniejsze i szybsze od zwykłych dobrze nasmarowanych linek.

Pozdrawiam.

Nie warto przepłacać - tak jak napisali poprzednicy. Każdy pancerz jest w środku posmarowany smarem, więc linka porusza się bez oporów.

Należy zwrócić uwagę żeby linka była prosta, niegdzie nie zagięta, przerzutki czyste żeby sprężyny pracowały bez przeszkód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlamnie temat jest bezdyskusyjny. Linki teflonowe+ przyzwoite pancerze pracują dużo lżej od standardowych linek + nawet przyzwoite pancerze. Różnica jest i to duża. Teraz założyłem zestaw pancerzy i linek GORE. (używane, zdjęte z roweru ). Zestaw chodzi lżej niż nowe pancerze SP40 shimano+ linki.

Do tego jest bardzo szczelny, bo linka jest w 99% zakryta osłonką. (co ciekawe powierzchnia tarcia jest dużo większa niż w zwykłym zestawie, a pracuje lżej). Cuda się dzieją, czy może faktycznie teflon działa??

Uważam, że warto zainwestować choć w linki kryte teflonem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...