Skocz do zawartości

[hamulce]Shimano XT - ustawienie, regulacja, docieranie


Buksu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kupiłem nowy przedni hamulec XT M775, wraz z tarczą SM-RT76 160mm i klockami A01S. Hamulec założony w autoryzowanym serwisie (zalanie i skrócenie przewodu). Hamulec zamocowany do roweru Giant Trance 3. Zatrzymuje moje 80kg. Jeżdżę po lasach Mazowsza. Nigdzie nie mogę znaleźć wzmianki o okresach docierania w/w klocków. Spotkałem się tylko z czymś takim:

"Klocki hamulcowe A01S zaprojektowane są tak, aby zredukować poziom hałasu generowanego między klockami i tarczą w czasie pracy hamulca. Dla tego typu klocków wymagane są dłuższe okresy docierania w porównaniu z klockami M06". Pytam ponieważ po tej klasie sprzętu spodziewałem się unoszenia tyłu hamując jednym palcem. Nie wiem też jak dobrze je ustawić. Moja ręka cały czas szuka klamki. Wydaje mi się, że klamka znajduje się za daleko od gripu. Kiedy śrubą baryłkową przybliżam klamkę to hamując miażdżę pozostałe palce. Wydaje mi się, że z jednoczesnym zmniejszeniem odległości klamki spada siła hamowania. Śruba free stroke wkręcona maksymalnie w klamkę. Zresztą chyba ta regulacja nie wiele wnosi. Nie mam małych dłoni ale nie chcę tak daleko wyciągać palców. Zresztą i tak musiałem przesunąć manetkę z klamką w kierunku mostka aby palec idealnie pasował do profilu klamki. Ale ciesze się z jednego. Z pracy zacisku. Kultura pracy w porównaniu do Avid J3 poprawiła się znacznie. Wreszcie nic mi nie ociera. Tłoczki pracują żwawiej i pospiesznie wracają na swoje miejsce. Czy jest sens zmieniać klocki na metaliki M06 bądź Kool-Stop? Czy jeszcze zaczekać? Postarać się dotrzeć seryjne w oczekiwaniu na poprawę siły i modulacji. Docieram je już z 60km. A czy nie powinno być tak, że metaliki dociera się dłużej? Proszę posiadaczy w/w hebli o podpowiedzi i podzielenie się swoimi opiniami. Jak ustawiliście je w swoich maszynach? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy naprawdę jest spora różnica w sile hamowania między A01S a M06. Pytałem się w sklepie i sprzedawca nie stwierdził tego z przekonaniem. Zwrócił natomiast uwagę na skrzypienie przy hamowaniu. Nie obchodzą mnie metaliczne odgłosy hamowania. Ale nie chcę wydawać 60 pln gdy siła wzrośnie ale delikatnie i to dopiero przy deszczu. W sklepie powiedziano mi, że jest problem z dostępnością M06 i zaproponowano metaliki Clarks. Szukałem w temacie "...zamienniki..." lecz nie znalazłem opiniotwórczej odpowiedzi. Nie wiem czy dobrze zrobiłem wymieniając tak pochopnie J3 na Xt. Różnicę wyczuwam dopiero gdy na klamkę dorzucę drugi paluch. Jeszcze raz proszę o podzielenie się swoimi spostrzeżeniami w sprawie okładzin do w/w hampla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyjrzyj się tarczy jak klocki na niej pracują, powinny mieć jednolity kolor odcień na całym obwodzie tam gdzie pracuje klocek, moim zdaniem powinieneś poczekać jeszcze trochę na dotarcie, metaliki też będą się docierać jakiś czas, nowa tarcza też potrzebuje zebrania minimalnie materiału przez klocki, tu bardziej tarcza musi się dotrzeć więc obserwuj ślad po klockach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Różnica miedzy metalikami i żywicznymi jest naprawdę spora. Przy tym samym hamulcu na klockach żywicznych do końca ich życia aby zablokować przednie koło musiałem silno ścisnąć klamkę dwoma palcami. Metaliki tanie niestety nie są, ale ja tam nie żałuję tych 60pln za komplet na koło bo mam dzięki temu porządny hebel.

Co do docierania; mi to zajęło 2km jazdy z lekko wciśniętą klamką. Zamontowałem klocki i pojechałem na trasę. Zahamowałem ze średnią siłą myśląc że niedotarte klocki będą ledwie spowalniać rower, tymczasem na niedotartych klockach siła była już średnia. Po 2km jazdy mogłem bez problemu operować jednym palcem, łącznie z zablokowaniem przedniego koła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klocki chyba się dotarły. Wreszcie hamulec zaczyna łapać jednym paluchem. Tylne koło zaczyna się unosić. Chyba zostaje przy A01S. Nie ma sensu wymieniać na metaliki - jak nie śmigam długich zjazdów. Jestem tylko ciekaw czy wreszcie ta zadowalająca siła jest wynikiem docierania czy tego, że ręcznie ustawiłem zacisk. A już myślałem, że wymiana Juicy 3 była pomyłką. Najfajniejsze jednak jest to, że idealnie można wyczuć hamulec. Jestem ciekaw jak jeszcze mogą być mocniejsze na metalikach M06. Przekonam się gdy zużyję dotychczasowe okładziny. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...