Skocz do zawartości
  • 0

Zmiana roweru 26" na 28" i z 18 na 21 biegów - warto?


Gość Aligatorek

Pytanie

Gość Aligatorek

Witam Wszystkich!

Jest to mój 1-szy post, a właściwie zapytanie.

Na wstępie napiszę, że posiadam rower Arcus Delta około 6 lat, koła 26" i 18 biegów.

Ostatnio śmigam trochę po miescie i denerwuje mnie troszkę to, że jadąc ok 25 km/h muszę już szybko kręcić pedałami na najniższym biegu.

Doszedłem do wniosku, że aby poradzić sobie z tym zmienię rower na taki z 21 biegami i kołami 28". Powinienem wtedy jechac 25 - 30 km/h i ogólnie większą Vmax nie krecąc szybko pedałami.

Możecie mi powiedzieć, czy dobrze rozumuję?

Dodam też, że głównie śmigam ulicami, ścieżkami, chodnikami i czasem szutrami.

Pozdrawiam!

Ali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Zapewne masz wolnobieg, więc najmniejsza koronka to pewnie 13T, do tego nie wiemy, jaką masz największą tarczę w korbie.

Ogólnie przy kasecie od 11T i korbie nawet 42 przy najtwardszym przełożeniu spokojnie można polecieć 60 kmph, więc dziwi mnie, że możesz jechać tak wolno, oczywiście koła też wpłyną na prędkość.

Może jakiś rower crossowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie rzecz biorąc - dobrze rozumujesz :)

Aczkolwiek, jak pisze safian, dla osiągnięcia dużej prędkości lepiej jest raczej kręcić szybko i lekko niż wolno i ciężko.

 

Nie spodziewaj się też, że na rowerze innym niż szosowy uda Ci się dużo pojeździć z prędkością większą niż 33-35km/h - powyżej tej prędkości opór powietrza po prostu robi się zbyt duży.

 

Ale zasadniczo rower na większych i cieńszych kołach i z cięższymi przełożeniami pozwoli teoretycznie na osiągnięcie większych prędkości, więc na pewno do takiego jeżdżenia jak piszesz lepiej nada się rower crossowy niż "góral".

 

Tylko uważaj przy zakupie, żeby rower miał z tyłu kasetę a nie wolnobieg - 7 biegowe zdarzają się jedne i drugie - kasety mają najmniejsze zębatki z 11 ząbkami, a wolnobiegi - z 14, rzadko z 13 ząbkami. Jak byś się zdecydował na 24-biegowy albo więcej to nie ma problemu, wtedy już na pewno będzie kaseta.

 

Korba raczej 48/38/28. Chociaż i tak pewnie z czasem zaczniesz używać coraz lżejszych przełożeń ;)

Ostatnio zmieniłem w swoim rowerze kasetę 11-32 na 13-26 i wcale nie jeżdżę wolniej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Muszę jeszcze zapoznać się z określeniami technicznymi (kaseta, wolnobieg, itp.), bo wcześniej się tym nie interesowałem.

Z ciekawości przeliczę ile mam zębów na największej zębatce z przodu i najmniejszej z tyłu.

Ostatnio tak z ciekawości liczyłem ilość obrotów pedałami przy ~25 km/h i wyszło 65obr./min. czyli można przyjąć 1 obrót = 1sek.. To da się wytrzymać ale przy 35 to już masakra.

Na maxa jechałem 51 km/h - hardkor w pedałowaniu.

Pomyślałem jeszcze aby wymienić małą tylną zębatkę na jeszcze mniejszą, ale czy to takie proste?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jeżeli masz wolnobieg to jedynie możesz wymienić go na kasetę, jednak w najlepszym wypadku wiąże się to również z wymianą piasty i łańcucha.

Nie musisz liczyć, na koronkach w korbie (gdzieś na boku) powinno być napisane ile ząbków ma dana koronka :)

65 to bardzo mała kadencja, najbardziej ergonomicznie jest kręcić ~90 obr. na min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem aby przed liczeniem zębów sprawdzić czy nie ma gdzieś oznaczeń na zębatkach.

Kurcze 90 obr./min. to trochę sporo i dla mnie troszkę za szybko. Tak czy siak miałem coś kombinować z rowerkiem, a w międzyczasie...

Wczoraj, trochę przez przypadek, trochę na wariata;) kupiłem używany rowerek Peugeot, kółka 28 cali i 21 przełożeń.

Nie miałem dzisiaj za bardzo jak go potestować ze względu na aurę ale muszę przyznać, z krótkich jazd, że jest dobrze. Fajnie sie jeździ i co dla mnie ważne mogę jechać ~30km/h bez szybkiego krecenia pedałami. Przy bliższej okazji sprawdzę ile pójdzie z górki:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...