Skocz do zawartości

[carbon] Dobry material?


Gość yakko

Rekomendowane odpowiedzi

Troche czytalem na temat carbonu. Przeczytalem tam takie rzeczy ze trudno w nie uwierzyc np że carbon jest 5 razy wytrzymalszy od stali i jednoczesnie 6 razy lzejszy! Wiec w takim razie dlaczego nie robia z tego materialu rowerow takich jak bmx, czy dualowe maszyny tylko robia ramy do mtb lub szosy. Mam pare czesci z carbonu, min podkladke dystansowa i jak na nia patrze to mi trudno uwierzyc ze jest mocniejsza od stali, gdybym uderzyl np mlotkiem w taka podkladke ze stali to nic by nie odczula ale z carbonu...

Moge sie mylic. Czy wy tez watpicie w wytrzymalosc tego materialu czy doswiadczyliscie jego wytrzymalosci na konkretnych przypadkach.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie ty to czytales ? :( Daj link. Nie no bez przesady 5 razy mocniejsze , zreszta skad mamy wiecej jaka grubosc np. plytki byla albo na czym to oparte jest. Bzdura ;].

 

Co do wagi moze i ta roznica tyle wyniesc przy neiktorych rzeczach ale nie zawsze ( ramy np porownaj sobie , wcale 5 razy mniej nie wazy ).

 

Poza tym stak jest o mocniejsza od carbonu i w bmx to bylby poroniony pomysl robic carbonowa rame na nasze czasy i mozliwosci. Pierwsze lepsze uderzenie np w murek i poprosu peknie , a robienie grubej scianki nic nie da , masa podskoczy wiec bez sensu. Poza tym taka rama byla by horendalnie droga no ale to inny aspekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w race BMX uzywa sie carbonowych widelek a kolesie sadza bardzo dalekie skoki ale to tak jako ciekawostke tylko pisze.

Jesli to ten artykul ktory sam kiedys tam czytalem to chodzilo chyba o odpornosc na rozrywanie(a moze rozciaganie?) czy cos w tym stylu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok teraz jasniej mi sie w glowie zrobilo i jestem w to w stanie uwierzyc bo taka rama carbonowa np cos ze stajni scotta geniusy itp gdyby odjac od niej wage zywic i zostawic sam carbon to pewnie bylaby 5 razy lzejsza od stali tej samej grubosci co jej rurki(normalnie w ramie)i 6 razy wytrzymalsza(teoretycznie bo bez zywicy nic by z niej nie bylo)od stalowej o takiej samej masie.

Jednak w praktyce trzeba dodac do kacbonu tak jak napisali mase zywicy itp i juz to tak rozowo nie wyglada ale tak czy inaczej najepsze sa carbonowe ramki biorac jako wyznacznik sztywnosc do wagi(wspomniany scott np CR1)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe no akurat na tej stronie ( znam ja bdb ;] ) o tym materiale wiedza nie wiele a ten tekxt troche smieszny jest :) i mija sie z prawda. Bardzo to ogolnikowo napisane. Radz poszukac bardziej fachowej literatury ;].

 

Ale np w zjazdowkach carbonowa sztyca to juz nic dziwnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompozyty wzmacniane włuknami węglowymi są fajne tłumią drgania, w razie uszkodzenia nie pękają odrazu jak np. aluminium ale mają też istotne wady. Biorąc pod uwage tzw. mapki Ashby'ego mamy zestawione główne grupy materiałów. Niestety podana wytrzymałość jest dosyć umowna. Np. dla stali podano granice plastyczności Re a dla kompozytów wytrzymałość na rozciąganie. Poprostu metale z powodu budowy polikrystalicznej mają takie same własności w każdym kierunku to włukna przenoszą dobrze obciążenia wzdłuż włukien. Weźcie przykład drewna. Wzdłuż włukien ma większą wytrzymałość niż w poprzek.

Podsumowując włukna "carbon" ma przyszłość ale nie we wszystkich elementach rowerowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

porównojąc carbon do stali trzeba pamietac o stosnku wagi do wytrzymałości Np. rura ze stali (sr 20mm, dłogość 20cm) będzie ważyć np 200gram, ale taka z carbonu (takich wymiarch) będzie lżejsza od niej kilka razy.

 

Co wytrzymałości ram carbonowych to mam połamana ramke Cannondale Raven, robiłem na niej testy wytrzymałościowe. Powiem tak. Aluminium nie miało by żadnych szans, nawet przy najlżejszym uderzeniu młotkiem jakie zadałem tej ramce. Alu poprostu by się wgniotło. Stalowa rama pewnie by testy do połowy przeszła cało. np zrzucałem z wysokości ok 80cm ciężarek o wadze 5kg o powierzchi czołowej ok fi3cm (średnica 3cm). Z alu została by płaska blaszka, karbon pekł w miejscu gdzie jego grubość wynosiła 2-3mm. W miejscu gdzie było go aż 4mm, nie było większego śladu.

fotka tej ramki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Carbonmax

Carbon, jako materiał ma kilka cech, których aluminium nie posiada. Po 1 tłumi drgania. Wynika to z tego, że rama nie składa się z jednego kawałka wytłoczonego, czy odlanego lecz jest tworzona przez setki tysięcy skręconych włókien. Podobnych do żyłek wędkarskich. Po drugie jest niesamowicie lekki. Po trzecie jest on bardzo odporny na skręcanie, rozciąganie i zgniatanie. Dla przykładu koledze przewrócił się rower o ramie potrójnie cieniowanej, tak, że żrodek rury głównej górnej spadł na kamień. Efekt? Rama pękła jakby zapałka. Wynkia to z ogromnego wybrania materiału w tej częsci. W przypadku carbonu energia zostałaby pochłonięta przez kolejne włókna i rozproszona. Swoją drogą zwykłe alu lub Hi-ten tez by nie pękły, bo są po prostu grube. I ostatnia cecha to cena, te ramy są obecnie potwornie drogie, ale z czasem to się zmieni. Lecz jak sądze nigdy nie będą tańsze od Alu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramy z włókna węglowego są lekkie i bardzo dobrze tłumią drgania, należy też wspomnieć że ramy carbonowe są odporne na "zmęczenie" i co ważne, nie grozi im korozja :-). Ale mają też wady jak słabą sztywność boczną i jeżeli już uda nam się ją uszkodzić to nie da się jej naprawić, pozatym ceny są jeszcze dość spore.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i wytrzymały, ale nie wiem jak tam ze sztywnością :).

nie jest sztywny ale weisz - tak jak z carbonem -troche zywicy i juz bedzie - a i wstrząsy będzie amortyzowało świetnie ;]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A moim zdaniem carbon na pewno nie jest bardziej wytrzymalszy od stali. Tez mam pare czesci carbonowych w rowerku ale nie sa one dla mnie jakos bardzo warzne i nie wplywaja na bezpieczenstwo. A tak apropo strzelam z łuku i wlasnie tam mam strzalki carbonowe i sa one srednio wytrzymale bo przy starciu z pretem ktory jest w macie czesc strzal rozpierdziela sie w drobny mak a czesc zostaje cala... Wiec tak naprawde nigdy nic nie wiadomo jak to jest z tym carbonem : :033:

 

 

 

Pozdro all :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy od tego ile tego carbonu będzie i jak będzie wykorzystany. Jak byś miał taką strzałe stalową, ale o tej samej wadze co ta carbonowa, to ta stalowa pewnie była by o średnicy max 2-3mm, a taka przy uderzeniu na pewno uszkodziła by się. To samo ma miejsce w przypadku ram itp. rura carbonowa o wadze 1kg będzie wytrzymalsza od takiej samej stalowej o tej samej wadze. I tu jest pole do popisu, taką carbonową rurke można spokojnie odchudzić zachowując przy tym wytrzymałość , sztywność i niską wage.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wide że ktos tam dużo sciemy wali, Carbon jest jak najbardziej wytrzymały na obciążenia ale hest strasznie kruchy mechanicznie i taki BMX z carbonu po jendej glebie bylby do niczego, i oszczedność wagi wcale nie jest taka wielka. Jest spora ale rama od BMX jest całkiem mała i nie byłoby to duża róznica w wadze a byłba tak krucha że byś musiał ja zmieniać pięć razy dziennie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...