Skocz do zawartości

[wybór korby] Dedykowane single speed, czy inne?


AxB

Rekomendowane odpowiedzi

Koła już kupione (dzięki za porady!), rama w drodze - czas zebrać pozostałe graty:)

 

Zastanawiam się teraz nad zakupem korby i nurtuje mnie temat ułożenia łańcucha. Jaką korbę kupić, żeby nie mieć problemów z linią łańcucha? Znaleźć coś taniego, używanego na allegro, czy lepiej jakieś dedykowane korby pod single speed (Csepel, Eighthinch, Sturmey Archer), ew. na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz hajsu, to pamiętaj, że biednego nie stać na tanie. Dlatego sam jeżdżę na secie P Shimano 600 L Campa Centaur:)

Pozatym obczaj, że niektóre starsze korby wymagają dłuższego suportu, taka golden arrow na przykład.

Ja tam jakimś super specem nie jestem, ale wydaje mi się że powinieneś zwrócić głównie uwagę na wewnętrzną część pająka, jak jest wyprofilowana to łatwiej dopasować krótszy suport i blat założony od wewnątrz nie będzie obcierał ramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie suport do danej korby sugeruje producent możesz sobie poczytać na http://velobase.com/

Oczywiście w ostrym to może wypadać nieco inaczej, ale już Ci coś powie.

Jeśli chodzi o nowe korby to strony producenta często podają w detalach jaki suport przy jakim rozstawie itp itd.

Ja mam Stronglight-a i na stronie sklepu, który takie korby miał w ofercie wyczytałem, że przy rozstawie 120mm dla piasty Miche potrzebny jest suport 107 i blat od wewnątrz, żeby była linia.

 

@Papista: "biednego nie stać na tanie" - zgadzam się, ale często trzeba tego doświadczyć na własnej skórze ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie się zgadzam z powyższym twierdzeniem! :)

 

Poczekam aż rama przyjedzie, jest w niej już zamontowany suport Shimano 600, może nie trzeba będzie go wymieniać na inny.

 

Ale powracając do mojego pytania, radzicie przekonwertować jakąś dobrą szosową korbę, czy jednak wydać pieniądze na dedykowaną do SP?

 

Dzięki za rady!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz możliwość kup zębatke na szeroki łańcuch. Po pierwsze kozacko wygląda a po drugie troche wolniej się zużywa. Jaka korba? Zależy. Jeśli kupisz szosową to albo suport 107mm albo 110mm i blat po wewnętrznej stronie korby albo blat po zewnętrznej stronie + drogi (65zł) i trudno dostępny suport Sunrace o długości 103mm. Na allegro sprzedaje go milou czy milou_pl. Korba torowa (niemylić z jednorzędową bo to nie to samo) to koszt minimum 210 złotych (strumey archer albo eightinch). A korba szosowa to koszt 80-100zł + torowa zębatka za 60-100zł.

 

Cenowo wyjdzie podobnie, zależy czy robisz w stylu oldschool czy niuschool-messenger ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o tej korbie: http://www.sklep-milou.pl/Korba_STURMEY_ARCHER_torowa__ostre_kolo_-383.html, ale raz, że ta osłona to nieładna (choć może i praktyczna) i dwa, korba nie będzie ładnie wyglądać w moim OK :P

 

Wolę też dizajn korb Eighthinch, ale fixie.pl coś ich nie ma ostatnio :/ - wie ktoś gdzie je mogę dostać???

 

BTW., bo w temacie OK jestem świeży, jakie sklepy polecacie oprócz fixie, fixedfreaks, bikepark (Poznań zagłębie OK?;)i milou, może jest jakiś sklep w Krakowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Wolę też dizajn korb Eighthinch, ale fixie.pl coś ich nie ma ostatnio :/ - wie ktoś gdzie je mogę dostać???

 

BTW., bo w temacie OK jestem świeży, jakie sklepy polecacie oprócz fixie, fixedfreaks, bikepark (Poznań zagłębie OK?;)i milou, może jest jakiś sklep w Krakowie?

W Polszy to może nie, ale u źródła jak najbardziej takową kurbiel zanabędziesz --> http://www.cyclingcloseouts.com/Products/EighthInch-Crankset-in-Silver__Eighthinch_Crankset_Silver.aspx

 

EDIT: W nawiązaniu do postu Auroxa - ten tu koleżka ma spory wybór samych tarcz do korb --> http://allegro.pl/show_user_auctions.php?uid=1732272&gr_id=16439&order=p&change_view=1

Warto rzucić okiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o nowe korby to strony producenta często podają w detalach jaki suport przy jakim rozstawie itp itd.

Ja mam Stronglight-a i na stronie sklepu, który takie korby miał w ofercie wyczytałem, że przy rozstawie 120mm dla piasty Miche potrzebny jest suport 107 i

 

Mozesz podac linka do tej strony? Bo zastanawiam sie, co ma rozstaw do linii lancucha. Jak przerobisz piaste novateca z rozstawu 120 na 130 mm przy pomocy podkladek, to linia pozostaje ta sama, bo mierzona jest od wewnatrz, od osi podluznej roweru.

 

Do autora: jak masz juz piaste to sprawa jest b. prosta. Przykladowo novatec ma linie lancucha 42 mm. Wystarczy sprawdzic jaka linie lancucha ma korba na danym wkladzie.

 

Np.: jest sobie korba Shimano, dla ktorej zalecana linia lancucha to 43,5 mm; czyli linia lancucha malego blatu wynosi 41 mm (linia lancucha podana jest dla punktu w polowie odleglosci miedzy blatami, rozstaw to 5 mm wiec odejmujemy polowe z tego, 2,5 mm). Opymalnie wiec byloby zalozyc taka korbe na suport o 2 mm dluzszy niz zalecany (po milimetrze wiecej na strone) zakladajac ze blat bedzie oczywiscie od wewnatrz. Mozna tez przesunac piaste o milimetr podkladkami i przecentrowac kolo, ale w przypadku flip-flopa nie ma to sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...