Skocz do zawartości

[korba] kompatybilność


kkkrajek18

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Witam. Szykuje się wymiana napędu i chciałbym wymienić na coś z wyższego poziomu niż miałem. Zaplanowałem, że bee miał kasete 8-ke z uwagi że mam nowa przerzutke Alivio z 2008 r. Mam pytanko czy do kasety 8 rzędowej będzie pasowała korba FC-542 ( http://flybike.pl/index.php?p437,shimano-fc-m542-mechanizm-korbowy-mtb-44-32-22-175mm-lozyska-bsa-czarny) która ma w opisie że jest pod kasete 9 rzedowa.

Plan przebudowy:)

-kaseta HG-50

-łańcuch HG-40

-korba fc-542

-piasta slx

-klamkomanetki Alivio ST-M410

Będzie to grało ? ;p

Napisano

Wszystko będzie grało.

 

Pisałeś, że zakładasz napęd 8 rzędowy z uwagi na przerzutkę Alivio. Alivio również bez problemu obsłuży nawet 10 rzędowy napęd.

Co do piasty, to warto by poszukać jakiegoś Novateca na maszynach, a do zestawu ośmiorzędowego łańcuch wybrałbym HG50 lub coś ze srama ale: PC48, PC58, PC68.

Napisano

W przypadku przerzutek przednich bardziej liczy się wielkość i różnica w ilości zębów między poszczególnymi zębatkami korby. Problem pojawi się gdy kolega posiada przerzutkę 8sp. przeznaczoną do współpracy z korbami 42/32/22T. To samo tyczy sie nowych przerzutek Dyna Sys do 10 rzędowych napędów, jako że nowe korby z tego systemu posiadają stopniowanie zębatek takie jak w systemie 8sp. (nie licząc najmniejszej zębatki), przerzutki je obsługujące nie są do końca kompatybilne z korbami 9sp. 44T.

Napisano

Problem pojawi się gdy kolega posiada przerzutkę 8sp. przeznaczoną do współpracy z korbami 42/32/22T.

wiele km przejechałem użytkując przerzutke Alivio z zębatką 44t i żaden problem się nie pojawił...

Napisano

wracając do korby to będzie działać. u mnie alivio współpracowało z korbą ( więc i zębatkami ) LX. niby 9 rzędową i z zębatką 44t. później wymiana blatu na Stronglighta też 44T i nadal bez problemów.

do zaleceń producentów nie można podchodzić zbyt serio.

gdybym tak robił nie mógłbym używać ani tylnej przerzutki ani łańcucha których jednak z powodzeniem używam :)

Napisano

Cóż, oczywiście że "będzie działać" zapomniałeś dodać "jakoś", zalecenia producentów są po to aby ułatwić kompletowanie osprzętu oraz żeby zapewnić optymalną pracę komponentów. To że korba typu A "działa" z przerzutką typu B nie ma nic do rzeczy ponieważ nie jest to działanie optymalne, i trudno żeby było, skoro komponenty te były projektowane do pracy w konkretnych grupach osprzętu.

Napisano

skąd w takim razie opinie o lepszym działaniu szosowych przerzutek używanych w MTB?? kilka razy już się z takimi spotkałem. lepszym oczywiście w porównaniu do przerzutek MTB.

są dedykowane do troche innych zastosowań więc wg producentów chyba nie powinny działać.

 

jak w ogóle działa mój napęd skoro to taka mieszanka że manetki mam poskładane z 5 kompletów. tylna przerzutka ma w sobie elementy 2 innych ;)

zalecenia producentów lepiej traktować z pewną rezerwą :)

Napisano

Nie wyobrażam sobie przerzutki szosowej w MTB na dłuższą metę, ale jak komuś działa i pasuje to jego sprawa, a to czy działa lepiej to kwestia wysoce wątpliwa, znam gościa który wiercił dziury w mostku i kierownicy żeby było lżej, ale... o gustach się nie dyskutuje ;)

Napisano

a jednak coraz więcej osób stosuje taki patent i później na forach można spotkać opinie jak to jakieś DA dobrze działa w porównaniu do XT/XTRa.

z drugiej strony miałem nieprzyjemność posiadać przedniego XTRa. jeśli katalogi Shimano wmawiają mi że jest to top to tymbardziej mam powody by wątpić w ich słowa.

 

na pewno nie przejmował bym się tekstami że korba jest na ileś biegów. może w komputerowych symulacjach różnice są widoczne ale myślisz że założyciel tematu coś odczuje??

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...