Skocz do zawartości

[do 1800] MTB plaża + las / błoto - dla kobiety


gopherek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od czasu zakupu mojego poprzedniego roweru minęło 12 lat. Wtedy nie wiedziałam co kupuję a teraz tymbardziej się nie orientuję co jest dobre a co niezbyt

Zgodnie z tradycją firm budżetowych z końcem roku robią u nas zakupy. Ja wydębiłam z firmy 1800zł i to jest absolutne maksimum które mi dadzą (ja nic od siebie nie mogę dorzucić) - a nawet mniej bo w to musi dojść jeszcze przesyłka i ewentualne "doposażenie" roweru (lampy , błotniki, bagażnik O_o - to niekoniecznie ale czasem by się przydał żeby lunetę na nim do transportu zamontować - nie musi być na stałe. Generalnie u szefostwa cieszy oko "uzbrojony rumak" niż golas i trudno im wytłumaczyć ze rowery terenowe takie są :/ ). Niestety na zakup mam czas do końca tygodnia (najlepiej już żeby rower do tej pory stał w garażu :/ - absurdy firmy.... dają 3 dni na taką ważną rzecz...)

 

Dosyć marudzenia proszę o poradę jaki rower wybrać

Mój wzrost 157cm + niewielkie kobiece gabaryty (49 kg) ,więc waga ma znaczenie

Rama obowiązkowo męska (preferuję wnoszenie roweru na ramieniu niż pchanie)

Rower w teren - głównie plaża - do 40 km jednorazowo i drogi leśne i polne (mocno dziurawe i często błotniste) szosa na niewielkich odcinkach.

 

Znajomy polecił mi Author BASIC 2010 - czy sprawdzi się w takim terenie, czy raczej polecacie inne firmy/modele?

przy dłuższej jeździe typowym mtb zaczyna boleć mnie kręgosłup, więc może jakaś regulacja w kierownicy?

jaki rozmiar ramy?

 

z niecierpliwością czekam na odpowiedzi, za które z góry serdecznie dziękuję

pozdrawiam

gopherek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Może taki Kross Level A4 po obniżce 1430, 1460 z wysyłką więc zostanie jeszce na osprzęt typu błotniki światełka itp.

http://allegro.pl/rower-kross-level-a4-model-2009-nowy-okazja-i1344996523.html

Masz tu tarczowe hydrauliki, amortyzator RockShoxa (niestety jak na Twoją wagę prawdopodobnie będzie za twardy, ale lepszy niż Zoomy czy RST montowane u konkurencji w podobnej cenie), przyzwoity osprzęt (Deore/Alivio). W tej cenie bardzo dobry zakup, myślę ;). No i rozmiar ramy jak w sam raz dla Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako co weekendowy bywalec plazy, gwarantuje ci ze nowiutki rower, ktory niedlugo kupisz, zostanie w blyskawicznym tempie doslownie zarzniety przez sol i piasek.

Od kilku lat uprawiam malo popularny w Polsce sport jakim jest Kite Landboarding, niemal co weekend w zaleznosci od kierunku i mocy wiatru, odwiedzam jedna z zachodnio irlandzkich plaz, jezdze tam na czyms w rodzaju duzej deskorolki z 8 calowymi kolami, ciagnietej razem ze mna za pomoca duzego latawca.

Wszystkie elementy metalowe w desce, a szczegolnie te ruchome jak lozyska, ida do wymiany juz po okolo 20 godzinach jazdy po plazy, podkreslam - po plazy, nie w wodzie.

Wiatr, piasek i drobinki soli unoszace sie w powietrzu na plazy dobija wszystko co tylko mozliwe znacznie szybciej niz w przypadku jazdy zima po sypanych piaskiem i sola drogach publicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim wzroście celowałbym w ramę o rozmiarze 15 - 16 cali.

Authora Basica miałem i z radością pożegnałem ;)

 

Z tego, co znalazłem na allegro:

 

Merida Matts TFS 400 V - http://allegro.pl/merida-matts-tfs-xc-400-v-2010-roz-16-i1337874740.html - dobrze wyposażony rower, na dobrej ramie i sprzedawca wystawia faktury VAT.

Kelly's Salamander - http://allegro.pl/kellys-salamander-przesylka-free-cena-25-i1324579744.html - też dobrze wyposażony i całkiem fajny :devil:

 

Miało nie być damskich, ale...

Cube Access WLS - http://allegro.pl/rower-cube-access-wls-comp-wysylka-gratis-i1330153111.html - rower z damską ramą czy może bardziej geometrią rozmiar 15" powinien być OK. Tylko nie wiem, czy da się zarzucić na ramię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taką mam specyfikę terenu w okolicy. Nie zawsze mogę pojechać wszędzie samochodem stąd potrzebny mi dobry (jak za tą cenę) rower. Nie znam się kompletnie wiec liczę na poradę doświadczonych forumowiczów. Zdaję sobie sprawę, że rower ciężko będzie konserwować ze względu na jazdę po plaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dobrą sprawę każdy rower podejdzie, bo "markowy" sprzęt różnych producentów - w określonych widełkach cenowych - składany jest z podobnych podzespołów. Więc czy to będzie Author, Kross czy Merida, będzie tak samo "zjadany" przez destrukcyjne dla mechaniki morskie, plażowe otoczenie.

No i dobrze że zwróciłeś uwagę, że na plażowe piachy należy zakładać jak najszersze gumy :-):

 

http://www.fortunehanebrink.com/gallery/gallery/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niezależnie od producenta rower będzie "zjadany" przez sól i z tym się liczę. Tym bardziej że jeżdżę zaraz przy linii wody :/ Póki co dobijam mojego Schauffa (nie wiem jaki model :P bo kupiony naście lat temu ale jeszcze odpukać go nie zajechałam :) ) ważny jest dla mnie ewentualny czasowy montaż bagażnika (jakkolwiek głupio nie będzie wyglądał przy rowerze tego typu :/ ) - czy do każdego roweru da się przymocować? bo wiem że niektóre nie mają odpowiednich dziur.

W głowie mi się nieźle namieszało i z propozycji jakie dostałam to:

1) kellys salamander (15.5") http://allegro.pl/rower-kellys-salamander-rama-15-5-i1334184267.html

2) kross level A4 (2009) http://allegro.pl/kross-level-a4-dsc-2009-deore-27-speed-wyprzedaz-i1329655792.html

3) Merida Matts TFS XC 400-V (16") http://allegro.pl/merida-matts-tfs-xc-400-v-2010-roz-16-i1337874740.html

4) cube access WLS COMP http://allegro.pl/rower-cube-access-wls-comp-wysylka-gratis-i1330153111.html

5) Author Basic 2010 http://allegro.pl/wyprzedaz-author-basic-2010-gw-5-2-lata-3misto-i1328499016.html

(17" - ten jako jedyny mierzyłam w sklepie i mi "leżał" chociaż z tego co koledzy/koleżanki piszą to powinnam mieć mniejszą ramę)

 

Żeby dostosować rower do plaży prawdopodobnie wymienię opony na swój koszt na szersze. Więc temat plaży może odłóżmy na chwilę na bok, bo będę po niej jeździć raptem od połowy maja do połowy lipca, więc jakoś dam radę :)

Co z resztą terenu? tj. las - głównie drogi leśne (korzenie, dziury) oraz drogi polne (często zabłocone)?

 

dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi i czekam na głosy który rower najlepiej nabyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

adis, jakbyś temat od początku przeczytał to byś wiedział że jego autorką jest kobieta, i że nie może dołożyć bo to będzie rower "firmowy" nie prywatny.

gopherekbierz Krossa, ma najlepszy amortyzator który najlepiej powinien sobie poradzić w trudnych warunkach w stosunku do konkurencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tenn Kross A6 jest dobrze wyposażony i ma zacny amorek w tej klasie cenowej, który jednak niekoniecznie musi sympatycznie pracować pod cyklistką wagi piórkowej :-). Ale to specyfika sprężynowców, które wolą cięższych jeźdżców. Ale to tylko taka drobna uwaga, bo nie za wiele można zdziałać kupując gotowy rower, z konkretnymi podzespołami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki :) chociaż niestety jeszcze sporo główkowania przede mną :)

jest jeden głos na A4, kto da więcej ?

taka dziś zadyma na plaży że by się pojechało szybko z wiatrem, a tu nie ma czym...

 

 

ps. Co do wagi - zima idzie więc przybędzie nieco do wożenia :P tak do 55 może podskoczę :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ukrywam że po godzinach pracy będę żyłować ten rower na górkach w lesie :) może w przyszłości amatorski rajdzik - to się okaże. Póki co mam dokonać wyboru w przeciągu 3 dni więc jest to mało i zakładam ze nie każdy rower będę w stanie "przymierzyć". Także proszę o porady odnośnie w/w 5 modeli.

Które zestawienie osprzętu jest najlepsze za tą cenę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Salamander- osprzęt dobry ale amortyzator to sztywniak, korba trochę słabsza

2.a4- osprzęt cienki amor +- jak xcr czyli słaby

3.merida korba słaba, manetki przerzutki na poziomie deore w miarę dobre wszystko amor dupaaa

4.cube to już porażka... z napis cube trzeba płacić.... może ich rama jest magiczna i nie zniszczalna?

5. author to samo co wyżej

 

a6 wyprzedza ich amorem a co dopiero osprzętem wg mnie nie ma co się zastanawiać. Może i ramy w wyżej wymienionych roweruch są lepsze ale osprzęt to maskara.

żałuję że nie poczekałem do końca sezonu i nie nabyłem coś lepszego niż unibike evo ale każdy śmigał a nie miałem więcej a byłem napalony i żałuje. To chyba najlepszy rower do 2tyś miałem okazje nim jeździć troszkę i super jak za taką cenę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten A6 jest fajny i warty pieniędzy, za które gość chce go sprzedać, okazja i tyle. Ale rozmiar jakby nie taki, to rama dla ludzi, którzy mają. OK, niektórym pasują duże ramy, ale nie kupiłbym go nie przymierzając się do niego. I nie kupiłbym roweru ze zbyt dużą ramą nastawiając się na ostrą jazdę w terenie. Albo uskarżając się na bóle pleców.

Korba z Meridy to klasa Alivio, jeździłem na takiej dwa sezony i nie narzekałem. Amortyzatory w większości rowerów w tym przedziale cenowym nie będą oszałamiającymi wynalazkami, Krossy faktycznie się tu wyróżniają, ten A4 też nie jest zły.

 

Patrząc na podane propozycje w pierwszej kolejności patrzyłbym na Levela A4 (za kilkadziesiąt złotych można przystosować Darta do lżejszych zawodników) i Meridę (bo w miarę równo poskładana, choć amortyzator faktycznie szału nie robi), dalej Kelly's. Level A6 kusi osprzętem, ale IMO jest za duży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam to co sznib, tzn KROSS LEVEL A4. Dobry osprzęt i rama 7005 która jest lepsza niż w reszcie proponowanych rowerów. W dodatku starczy na bardzo dobre światła do roweru. Z tego co wywnioskowałem to tez pokryje firma. Posiada też hamulce tarczowe co jest ważne jeżeli będziesz jeździć w błocie i po plaży. Co do montażu bagażnika to rzeczywiście nie ma otworów do tego przystosowanych, ale przy odrobinie kombinacji z jakimiś małymi haczykami np. z castoramy powinno dać się zamontować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięi kubek - to dosyć istotne. Ale błotniki można chyba też montować na widelcu i pod siodełkiem więc chyba te dziurki nie są aż tak niezbędne. gorzej z tym nieszczęsnym bagażnikiem :/ ale odrobina inwencji twórczej i bez dziurek tż chyba da radę podmontować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moojmisiu,

ale nie kupiłbym go nie przymierzając się do niego. I nie kupiłbym roweru ze zbyt dużą ramą nastawiając się na ostrą jazdę w terenie. Albo uskarżając się na bóle pleców.

No właśnie, jedno ale, a tak wiele zmienia, teoretyczne dywagacje nad wyższością nic nie znaczą, skoro rower może po prostu nie pasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...