Skocz do zawartości

[centrownica] Jaką wybrać ?


pawel1315

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem wyposażyć się w centrownicę. Budżet około 200 zł.

Po przeglądnięciu oferty zostały na polu walki:

Tacx-Exact centrownica 3175

M-WAVE i Velomann .

 

Która jest lepsza ?? Co za nią przemawia ??

Wiem , że tacx ma mocowanie do blatu, ale ramiona wyglądają trochę mizernie. Która jest wytrzymalsza ??

Mam zamiar centrować koła w zwykłych rowerach XC/MTB, czyli oś 100 i 135 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centrownica Velomann powinna w zupełności spełnić wymagania. Może tylko okazać się konieczne dokręcenie wszystkich śrub, by wyeliminować ewentualne luzy między bazą a ramionami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam M-wave od ponad roku. Jak dla moich amatorskich zabaw - jest OK, dość wygodna, nic się jeszcze nie luzuje. Widzę pewne niedoskonałości, ale nie przeszkadzają one w zrobieniu prostego koła.

 

(patrząc na zdjęcie velomann'a - wydaje mi się że to prawie to samo, różnica naklejki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(patrząc na zdjęcie velomann'a - wydaje mi się że to prawie to samo, różnica naklejki)

 

Też to zauważyłem.

 

Fabrycznie krzywa i za Boga nie da się idealnie symetrii koła znaleźć.

Pozdrówki

 

A nie wpadłeś na pomysł, aby obrócić koło i zobaczyć czy obręcz jest w takiej samej pozycji jak wcześniej, względem jednego z tych pręcików ?? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fabrycznie krzywa i za Boga nie da się idealnie symetrii koła znaleźć.

Chodzi Ci o to, że ta "podziałka" na dolnym wskaźniku nie pokazuje dokładnego przesunięcia koła?

 

Tak, to może być trochę denerwujące. Ale masz inne sposoby na sprawdzenie symetrii:

1 - specjalny przyrząd do sprawdzania centryczności ;)

2 - jak kolega wyżej napisał, przełożyć koło nie zmieniając położenia centrownicy czy wskaźników

3 - położyć kółko na płaskim stole i zmierzyć suwmiarką odległość obręczy od płaszczyzny stołu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pół dnia ostatnio ją kalibrowałem i się udało ale i tak nie jest idealnie

Co do obracania koła to złamałem prawa fizyki :thumbsup: bo centrownica pokazuje że trzeba koło przeciągnąć na lewo, odwracając koło powinno być odwrotnie a jest tak samo czyli dalej w lewo ;)

Po kilka godzinach pomiarów i ustawień stwierdziłem że te dolne pręty są krzywe i podziałka musi być przesunięta w prawo by była symetria.

Oczywiście są to milimetry ale jakże istotne

Poza tym ta centrownica jest wiotka i niestabilna

Może do amatorskiej pracy wystarczy ale nie dla mnie

Pozdrówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie lepiej samemu zrobić centrownicę :) Kształtownik aluminiowy 20x20 za 20 zł w castoramie, Kilka rysunków z wymiarami dla ślusarza. Ja się zmieściłem w 100zł razem z czujnikiem zegarowym. I mam bardzo sztywną, prostą i sprawną konstrukcję do plecenia kół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko wrócę do Wrocławia to wrzucę jakieś fotki. Ramię centrownicy jest na tyle sztywne, że można zamontować koło tylko z jednej strony, a układ jest wystarczająco sztywny (tak jak na tym zdjęciu widać http://www.aspirevelotech.com/images/Ultimate/TruingStandFar.jpg ) W mojej mam dwa ramiona, w stałym rozstawie 135mm. Przednie koła zakładałem na długi zacisk z tulejką redukcyjną. A teraz mocuję do jednego ramienia i jest ok. Kwestię symetrii koła rozwiązuje czujnikiem zegarowym. Zakładam koło na ramę i znajduję na nim miejsce w którym jest symetryczne. Po założeniu koła do centrownicy czujnik zegarowy pokazuje mi w tym miejscu na przykład 3mm z hakiem. Ustawiam tarczę na 3,00 i centruję całość tak żeby czujnik pokazywał właśnie to 3,00mm. Symetryzatory muszą być wykonane dość precyzyjnie, a taki czujnik zegarowy rozwiązuje od razu kilka problemów:

- pokazuje do którego miejsca należy centrować;

- pokazuje z dokładnością do 0,01mm jak bardzo koło jest proste (a 0,1mm bicia to standard dla najlepszych kół)

- oko dużo mniej się męczy od patrzenia na wariującą wskazówkę niż na szukanie szpary między wskaźnikiem a obręczą

 

http://blog.makezine.com/dial_added.jpg - tutaj ktoś do centrownicy dostawił czujnik na standardowym statywie

 

Teraz sam zrobiłbym centrownicę troszkę inaczej. Może kiedyś zrealizuję moją idee :)Mniej więcej taką konstrukcję http://reviews.mtbr.com/blog/feedback-sports-pro-elite-bicycle-repair-stand-review/3/ razem z tymi redukcjami. Do całości dodałbym właśnie czujnik zegarowy i moim zdaniem nie potrzeba nic więcej do szczęścia. Żeby zrobić coś takiego potrzeba około 150 zł. Do tego dużo lepiej dokupić dobry klucz do szprych niż inwestować w droższe rozwiązania.

 

Prostota górą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Podłączając się do tematu dodam że chętnie kupie centrownicę do 1500zł. może być używana.

Dokładając 100 zł spokojnie możesz mieć nową centrownice Park Toola + 2 czujniki zegarowe do niej centrownica, czujniki. Ewentualnie czeski odpowiednik, który na pewno będzie o wiele tańszy: Unior

 

A teraz pytanie ode mnie: czy miał ktoś do czynienia z centrownicą firmy Ice Toolz? Dostępna jest na Allegro za ok. 330 zł i poważnie zastanawiam się nad jej kupnem. Wygląda solidniej niż inne, najczęściej tańsze, ale chciałbym, żeby ktoś się wypowiedział, doradził zanim wydam pieniądze. Czy będzie dostatecznie stabilna, czy ramie robocze pod wpływem ciężaru koła nie będzie się wyginać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...