Skocz do zawartości

[2500zł] Freeride


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Korzystając z okazji "pierwszego posta" pragnę się przywitać z użytkownikami forum oraz poprosić bogatszych w wiedzę kolegów o pomoc w wyborze bądź złożeniu roweru do sumy około 2500 zł.

 

Rower z założenia ma służyć do FR, mam zamiar używać go również w krótszych trasach po mieście (10-20km) oraz terenie (20-30km).

Do szaleństw rowerowych wracam po długiej (6 letniej) przerwie spowodowanej szkołą oraz studiami. Zupełnie wypadłem z obiegu, dlatego też od jakiegoś czasu wertuje fora internetowe w poszukiwaniu informacji na temat odpowiedniego wyboru roweru.

Co nieco się dowiedziałem, min. ,że rower warto złożyć samemu by w 100% odpowiadał indywidualnym preferencjom oraz by uniknąć "wciśniętych" w gotowe rowery części słabszej jakości. Przeszukiwałem min. allegro, ale ciężko jest cokolwiek wybrać bez rozeznania w rynku, jeżeli znaleźlibyście jakieś linki do ofert sprzedaży( nie tylko z allegro) umieśćcie w temacie z krótkim komentarzem. Sprawdzałem linki z istniejących już pokrewnych tematów, ale większość z nich przeniesiono do archiwum bądź nie istnieje.

 

Przedstawcie proszę swoje opinie oraz ewentualnie zaproponujcie wariant wyposażenia do kwoty około 2500 zł ( z czasem planuję rozwój konstrukcji ).

 

- ważę 74 kg przy 175 cm wzrostu

- ramy - 14 - 16 cali (bez amortyzacji) ( dużo dobrego słyszałem o Octane One Void czy Duncon Pussy, ale to bardziej streetowe mniejsze ramy , więc pewnie nie sprawdzały by się tak dobrze, nie wiem jak miałyby się do FR Destroyer`y czy Leader Fox)

- widelec - z amorem 80-110 mm ( wstępnie opinie forumowiczów przekonały mnie do Marzocchi DJ 3 bądź firmy Suntour, tyle, że nie wiem jaki najlepiej by się nadał do setu do 2500 zł... )

- hamulce - wstępnie planuję tylko na tył, wstępnie byłem zdecydowany na Hayes Stroker Trail, ale w końcu przekonałem się do shimano slx

- przerzutki tył i przód - single speed nie wchodzi w grę, shimano slx kusi, ale cena całego osprzętu zwiększyłaby zapewne koszt całego roweru

- piasty, koła, obręcze, itd. - zupełnie nie mam pojęcia na co zwrócić uwagę i jakie modele wybrać

 

 

Z góry dziękuję za jakiekolwiek informacje.

 

Pozdrawiam

 

Sebastian

 

p.s.

Znalazłem także ofertę na allegro, co o niej myslicie?

http://www.allegro.pl/item969618771_leader_fox_dragstar_duro_hayes_idealny.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,może nie jestem z loży adminów,ale ciesze się,że dołączyłeś do grona forumowiczów.

FR-to dziedzina rowerowa która uwielbiam i mogę ci o niej nieco opowiedzieć.

Fakt składanie roweru to nie tylko frajda ale i także dobry wybór części.

jest to oczywiste , że rowery fabryczne są tańsze i mają dobry osprzęt, ale kto normalny kupował by 1000 slx'ów po to aby dostać 10% rabaty(to było by idiotyczne).

mój wzrost to 185 i ważę 80 kg (jeżeli chcesz to mozesz sobie zobaczyć mój rower w garażu który poskładałem za cenę ~2200zł i myślę,że częsci z jakich się składa są z wyższej półki(tylko zacisk siodła mam z zoom;p).

FR(jak każdy wie Freeride) to drscyplina w której nie wysija się back flipów ani nie kręci 900'sętek więc mała rama powoduję to że możesz nie do jechać do końca swojego podwórka bez mokrego czoła(nie mówię tutaj aby kupic ramę 22'') ale taka rama 17" to według mnie rozmiar uniwersalny.

-HAMULCE:przy twojej wadzę tarcza na tył:185mm,a na przód 203mm proponuję hydrauliczne avid'y wszelakiego rodzaju (z shimano nie miałem nigdy do czynienia więc nie mogę ci ich polecić).cena hamulca avid juicy 5(komplet pieklenie dobre heble ok.550zl

-RAMA jak wcześniej mówiłem uniwersalny rozmiar 17'' może byc kross sign(nigdy na niej nie jezdziłem,ponieważ mam od 2 miesięcy rękę w gipsie ale zapowiada się niezła) może być, też rama Dangerous Mike Funbike jest świetna.(cena ramy od 200-400z

-AMORTYZATOR (cos mi sie zepsulo mi musze pisac bez polskich znakow) amortyzator aby pasowal do kata glowki ramy musi miec przynajmniej 120-130mm skoku(rower do fr z amortyzatorem o skoku 110mm to tak jakbys jezdzil na santacruz v10 z amortyzatorem zooma) polecam amortyzatory sr suntoura duro(ok.300zl) marzocchi BOMBER Z1 DROP OFF(to juz z wyzszej polki 600zl).

-SZPRYCHY standardowo DT championy albo inne ale polecam firme DT . przewaznie cena jednej szprychy to 1.2zl/szt srebrna 2zl/szt czarna w zaleznosci jakie kupisz piasty 32otw lub 36otw.nyple komplet na jedno kolo to przewaznie kolorowe 20zl/komplet zwykle10zl/komplet konkludujac cena szprych z nyplami na oba kola to ok.90-100zl

-PIASTY renomowane marki to firmy takie jak NS DABOMB JOYTECH (bron boze dartmoor) shimano tez ma dobre czesci choc nie uzywam. piasty dobiera sie w zaleznosci od ramy i amortyzatora sa osie 20mm 12mm jak i 10mm(uwazam ze przy twojej masie 10mm wystarcza).dobre modele piast jakie moge ci polecic to DABOMB spinhead na przod a na tyl moze byc Novatec NT-D042SB lub piasta ktora testowalem(bardzo dobra) NS Coaster koszt dobrych piast to ok 350-450zl

OBRECZE moge ci z reka na sercu polecic sunrims mtx 33(mavic sa tez dobre ale boje sie ze nie zmiescimy sie w budzecie)mozliwe i ze dla niektorych sa pieklelnie ciezkie ale musza byc z czegos zrobione.cena jednej takiej obreczy to ~120zl

-MOSTEK czolowi producenci to znow NS DABOMB BOP.wazne jest to aby mostek byl zrobiony z jednego kawalka aluminium.dobre mostki to NS quark pro 2010, Bop kollbi.Cena mostka to ok 130-150zl.

-KIEROWNICA skoro oba mostki maja srednice 31.8mm to wypadalo by juz kupic kierownice o takiej srednicy.z zasad fizyki wynika,ze im dlozsza kierownica tym bardziej roskladasz ciezar i nie cierpia tak nadgarstki.to prawda ale watpie ze bedziesz rowerem za 2500zl zaliczal 5 metrowe dropy z ladowaniem na plaskie,wiec kierownica 680mm wystarczy

-STERY wazne w sterach aby byly na duzych miskach i duzych lozyskach.wedlog mnie stery a-head FSA PIG DH PRO w wersji box to swietne rozwiazanie.cena takiej zabawki to ok 100-110zl

-KORBY korba to jest bardzo wazna rzecz! powaga sam posiadam korbe truvativ hussefelt wraz z suportem howitzer(nie mialem okazji jej przetestowac jak wyzej pisalem) ALE ,ALE wyglada bardzo ladnie. cena takiego pakietu(korba z 1 blatem i rockringiem oraz suportem howitzer to ok 350zl.z 2 blatami koszt moze sie podniesc nawet do 400zl)

no coz o napedzie nie mam zabardzo nic do powiedzenie bo sam jezdze na singlu.

-CHWYTY wedlog uznania jakie leza ci w rece.

-SZTYCA zalezy od tego jaka kupisz rame ale kupuj w granicach 100-120zl(zalezy jaka ciezka masz dupe;p)

-SIODLO to tez zalezy od tego jakie jest dla ciebie wygodne.

-ZACISK tez zalezy od ramy ale taki dobry kupisz za 20-30zl

no i po skomplikowanych obliczeniach rower(dobry) bez napedu kosztuje ok ;( 2800zl ale zawsze mozesz kupic jakas rzecz z nizszej polki

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blakhart - gotowy czy składany - największe znaczenie ma kwota przeznaczona na rower i w Twoim przypadku składanie poprostu się nie opłaca. Po rozłożeniu gotowego roweru na części (nawet jeśli ma jakieś gorsze) i tak wychodzi drożej. A do tego dochodzą koszty przesyłek, bo cieżko raczej kupić wszystko co się chce w jednym miejscu.

Kolejna rzecz to to, że nie masz dokładnie sprecyzowanych indywidualnych preferencji (po za rozmiarem ramy itp) co ułatwia sprawę (w przypadku gotowego roweru).

 

Moja propozycja to kross sign ds 2 - http://www.allegro.pl/item965484035_hit_kross_sign_ds_2_rst_space_jump_truvativ.html (rower złożony na naprawdę dobrych częściach, jedynie z bardzo kiepskim amorem) + rs domain http://rowerowy.com/czesci/amortyzatory/domian_coil (najlepszy w tej kategorii cenowej; używam od 2 lat i polecam). I tak za około 2600zł razem z przesyłkami masz naprawdę dobry sprzęt. Z czasem zmiany bardziej kosmetyczne jak np. normalniejsze siodło czy opony z bardziej agresywnym bieżnikiem.

Rozmiar ramy 15" przy Twoim wzroście.

 

Ale jeśli bardziej wolisz składać (co odradzam ze względu na brak dokładnej znajomości tematu) to mogę też coś zaproponować.

 

 

RastaPastor, wielkość ramy raczej proponujesz zbyt dużą, chyba, że nieco inaczej pojmujesz freeride.

Przy wzroście 173cm mam ramę 13" + sztyca wysunięta na jakies 10-12cm i nie mam kłopotów z jazdą (nie mówię oczywiście o wypadach po 50km).

 

A co do Twojej rozpiski - piasty joytech wcale nie są takie dobre jak myślisz - mają bardzo kiepskie łożyska i często się rozkręcają ( w tylnych pojawiają się dzwine akcje z bębenkami). Z kolei dartmoor, którego tak bardzo odradzasz ma takie same tajwańskie piasty jak ns czy novatec i są to produkty katalogowe robione na miliony sztuk do różnych firm (stąd niektóre dartmoory są łudząco podobne do ns'a czy novatec'a).

Do tego rower wychodzi 2800 bez napędu i ogumienia, a z tym wyjdzie z 3200zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybki odzew, dało mi to nieco do myślenia.

 

Pastor, wielkie dzięki za szczegółowe informacje, o coś takiego właśnie mi chodziło.

 

Mane, rama 16" ze względu na używanie roweru przynajmniej tymczasowo także jako środek komunikacji do pracy, z czasem planuję zamianę na coś mniejszego, ale obecnie jestem także na etapie zakupu samochodu i nie mogę kupić 2 rowerów + auta na raz.

 

Co do sign DS2 to słyszałem tyle samo pozytywnych jak i negatywnych opinii, oraz to, że to dobry sprzęt dla początkujących, którzy nie za bardzo wiedzą w którą stronę mają pójść (street, dirt, dual, 4x etc. ), no i trochę duża waga. A o RSie na razie nic nie wiem, więc poszukam, poczytam, zastanowię się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS2 jak i ds1 w standardowej wersji jest takim sprzętem uniwersalnym i stąd od razu pisałem o zmianie amora.

Aczkolwiek sądzę, że bliżej mu (ds2) do fr czy 4x (chociaz trochę na to za ciężki) niż do klimatów streetowo dirtowych. Do tego geo jakie ma ze standardowym rst jest poprostu dupne, a po zmianie amora na wyższy rower staje się nieco dłuższy, geo poprawia sie znacznie w kierunku fr - http://www.pinkbike.com/photo/4592364/ - gołym okiem widać róznicę.

 

Zobacz jeszcze te dwa rowery - http://www.allegro.pl/item962357772_rower_ns_core_iii_2009_north_shore.html i http://www.allegro.pl/item962357766_rower_ns_central_2_2009_north_shore.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...