Skocz do zawartości

[montaż bagażnika] w rowerze bez uchwytów - pomysły


tarantoga

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Witam wszystkich,

 

zamierzam nabyć bagażnik do mojego Scotta Scale 80, lecz niestety ten model nie posiada żadnych dziur do mocowania bagażników. Chyba można sobie poradzić z tym montując takie okrągłe obejmy do dwóch widelców i do bagażnika i na dole chyba tak samo. Spotkał się ktoś może z podobnym problemem?

 

Dolne rurki widełek nie są okrągłe lecz są kształtu zbliżonego do prostokąta, przy czym przekrój według dłuższej ze ścianek ma ok 30 mm a wg krótszej ok. 20 mm.

 

Załączam zdjęcia gdzie wg. mnie powinny być umieszczone obejmy.

 

Proszę o porady jeśli ktoś już montował w ten sposób bagażnik i jakich materiałów na obejmy użyć i skąd je wziąć.

 

pozdrower

post-119482-1269612323,13_thumb.jpg

post-119482-1269612331,1_thumb.jpg

Napisano

Ogólnie jak się uda to możesz spróbować przykręcić do tych oczek, ale wątpię, ogólnie Scott raczej nie preferuje takich rzeczy w rowerach górskich, wiem że w warunkach gwarancji zabronione jest ciągniecie przyczepek, montaż fotelików i chyba tez bagażników, oczywiście w typowych MTB

Napisano

Widziałem gdzieś bagażnik montowany na zacisk koła ale nie pamiętam gdzie.

Myśle że przez te oczka powinna przejść śruba i do tego nakrętka, a u góry mocujesz obejmą na rurki niektóre bagażniki mają takie mocowanie, zawsze też samemu idzie pokombinować.

Napisano

 

myślałem nad takim, ale chciałbym mieć bagażnik również na dłuższe wyjazdy, a taki nadawałby się raczej na krótkie, z racji ograniczonej nośności.

 

Kiedyś widziałem ośkę do tylnego koła, do której można było przymocować bagażnik, ale ustrojstwo kosztowało ok. 100 zł aż. Wg. mnie to zdecydowanie za dużo.

Napisano

 

dzięki za info, faktycznie pewnie da radę zamontować :whistling:

 

ale pytanie teraz: czy te bagażniki będą współpracować z sakwami crosso dry? Bo właśnie te sakwy chciałbym kupić. Te alpinbike podobne do cross dry są jednak sporo droższe (jedna 150, a crosso 200 za parę).

Napisano

Może nie być o co zahaczyć dolnego jaka w tym pierwszym bagażniku, ale wydaje mi sie że te sakwy alpinbike mają ten sam sposób mocowania co Crosso, także bierz sakwy Crosso.

http://www.alpinbike.pl/arsenalsport.php?photo_id=11 ten wydaje sie być najlepszy z tych alpinbike

Jeszcze można kupić normalny bagażnik np Crosso i do tego 2 uchwyty do rur w praktikerze i też da rade zamontować na twój rower.

 

Jeszcze jest takie cos http://www.pletscher.ch/wDeutsch/pages/Demos/quickrack.php

http://www.rowerystylowe.pl/bagaznik-pletscher-mtbquick-rack-p-3104.html

Napisano

Mam taki. W zeszłym roku jechały na nim sakwy i namoicik. Sprawdził się.

Szału nie było ale do fula nic innego nie mogłem założyć

Sakwy crosso dry. genialne i z tym bagażnikiem dobrze się spisywały.

Wprawdzie można go obciążać jedynie do 10 kg :thumbsup: ja władowałem na niego coś koło 12

49505550.th.jpg 35521272.th.jpg 37228474.th.jpg 61461916.th.jpg

tu zdjęcia

Napisano

Mam taki. W zeszłym roku jechały na nim sakwy i namoicik. Sprawdził się.

Szału nie było ale do fula nic innego nie mogłem założyć

Sakwy crosso dry. genialne i z tym bagażnikiem dobrze się spisywały.

 

ha, właśnie widziałem Twoje zdjęcia,trafiłem szukając czegoś na temat sakw crosso. Widzę, że masz doświadczenie z sakwami to mam pytanie, który materiał lepszy: cordura jak w classicu czy to pcv z dry? Bo jeszcze nie zamówiłem a cena podobna, chociaż skłaniam się do classic - ale nie mam zupełnie doświadczenia z sakwami. Czytałem, że cordura naprawdę dużo wytrzymuje.

 

pozdro

Napisano

Jeśli cena podobna to cordura

Ja miałem szlifa z sakwami no i PVC nie jest odporna na ścieranie jak cordura moich spodenek. ;)

z przodu nam sakwy z cordury tym nic nie zaszkodziło.

Przy pakowaniu bardzo ważne by śpiwór był suchy. zapakuj go dodatkowo w dwa worki foliowe - takie jak na śmieci - to z doświadzczenia. z poprzednich wypraw

Napisano

Dry mają tą przewagę że są lżejsze i tańsze a do tego w 100% wododporne. Jakbym miał jeszcze raz kupować to też bym kupił Dry :)

Ale z dugiej strony tak jak Amoniak wspominał są mniej odporne na przetarcia, ale też można je łatać bez problemu łatkami do dętek w razie czego.

Napisano

Pytanie do Amoniaka, jak się sprawują sakwy z cordury pod względem odporności na przemakanie? Piszesz żeby pakować śpiwór w worki, to chyba kiepsko z tym?

Napisano

Dochodzę do wniosku, że jedynym sensownym wyjściem będzie zamontowanie bagażnika (na dole) na uchwytach zamontowanych na osi piasty tylnej, tak jak w tym adapterze tubusa:

 

http://www.szumgum.com/adapter-tubus-z-zaciskiem-tubus002.html

 

tyle, że ten adapter jest cholernie drogi, dlatego zastanawiam się czy można znaleźć zwykłą tylną oś piasty shimano, ale dłuższą od standardowej i dorobić tylko te metalowe uchwyty?

 

Wiecie może czy są dostępne dłuższe ośki na szybkozłączkę?

  • 1 miesiąc temu...
Napisano

Uff... udało się w końcu zamontować bagażnik i trzyma jak talala ;)

 

Na górnych widełkach użyłem obejmy Tubus, takie jak tutuj:

 

http://www.szumgum.com/obejmy-tubus-do-tylnego-widelca-tubus013.html

 

podklejając dodatkowo warstwę gumy z dętki dla ochrony widełek.

 

Natomiast uchwyty dolne to z lewej strony dolny otwór na hamulec tarczowy (używam V-brakeów) oraz po prawej specjalny adapter z blachy 2,7 mm zamocowany na szybkozamykaczu. Dwie śruby do połączenia adaptera z bagażnikiem gwarantują, że ten nie opada na dół.

 

201005040356.jpg

 

Przed wycięciem adaptera z blachy zrobiłem model z tektury, żeby się przekonać, że będzie pasować.

 

Całość (bagażnik FUTURA Touristmax 2:

 

http://www.szumgum.com/bagaznik-aluminiowy-futura-touristmax-2.html

 

oraz sakwy crosso clasic model 2008) została już przetestowana podczas wyjazdu majowego w Góry Świętokrzyskie. Sztywność takiego zestawu jest zadowalająca, bagażnik trzyma się mocno, sakwy nie podskakują, nie widać żadnego zużycia ani adaptera ani górnych obręczy. Bagażnik ma odrobinę cieńsze rurki niż oryginalny crosso, który wydaje się nieco solidniejszy. Bagażnik jest przystosowany do sakw crosso i nie ma najmniejszego problemu z ich mocowaniem.

 

Mam nadzieję, że pomysł z takim adapterem komuś się przyda!

Napisano

Szykuję się na wyprawę i właśnie mam podobny problem, ale za to z montażem do hamulców tarczowych. Otwory do montażu bagażnika w ramie są i tylko pytanie czy wystarczy dać jakiś dystans, dłuższą śrubę i rozgiąć lekko widełki bagażnika, aby go zamontować?

Co do modelu bagażnika to pewnie będzie ta Futura co powyżej, bo tych Crosso na razie nie ma na stanie.

 

@ tarantoga

Dość porządnie wykonany jest ten bagażnik Futury?

Napisano

Szykuję się na wyprawę i właśnie mam podobny problem, ale za to z montażem do hamulców tarczowych. Otwory do montażu bagażnika w ramie są i tylko pytanie czy wystarczy dać jakiś dystans, dłuższą śrubę i rozgiąć lekko widełki bagażnika, aby go zamontować?

Co do modelu bagażnika to pewnie będzie ta Futura co powyżej, bo tych Crosso na razie nie ma na stanie.

 

@ tarantoga

Dość porządnie wykonany jest ten bagażnik Futury?

 

hej,

 

możesz dać jakąś tulejką dystansową albo nawet kilka nakrętek (mój znajomy tak właśnie zrobił i działa) żeby zrobić dystans. Tylko z tym rozgięciem tego bagażnika to może (nie musi) być kłopot. U mnie musiałem rozgiąć również o jakieś 2 cm i lakier odprysnął na górnych łączeniach, ale spawy trzymają. Mam wrażeniem, że ten bagażnik ma dosyć wąski rozstaw ramion (u mnie po rozgięciu wynosi jakieś 13,5 -14 cm) w porównaniu do bagażnika crosso (tylko "na oko" nie mierzyłem).

 

Jeśli chodzi o wykonanie to rurki ma dosyć grube, aczkolwiek odrobinę cieńsze niż w przypadku bagażnika crosso. Jeśli chodzi o sztywność to w mojej wersji mocowania jest mniej sztywny niż bagażnik crosso, ale mocowany do otworów w ramie, chociaż z tym dystansem z nakrętek.

 

Przejechałem na razie z nim niewiele ponad 200 km i trzyma się bardzo dobrze. Ogólnie rzecz ujmując robi dobre wrażenie.

Napisano

Wielkie dzięki za odpowiedź, tak patrzyłem na ten adapter Crosso do tarcz za dwadzieścia parę zeta to mi się odechciało ;)

Mam nadzieję, że takie lekkie rozgięcie bagażnik przeżyje, chyba, że jakoś niedługo pojawi się ten od Crosso.

Rozumiem, że Twój znajomy jeździ z tym dystansem z nakrętek z bagażnikiem Crosso?

Napisano

Rozumiem, że Twój znajomy jeździ z tym dystansem z nakrętek z bagażnikiem Crosso?

 

tak, ma crosso kupił jeszcze za czasów gdy były dostępne :rolleyes:

  • 4 miesiące temu...
Napisano

Przejrzałem temat, bo niestety mój rower też jest bagażnikoodporny :/

 

Zastanawiam się na zakupem takiego bagaznika firmy tranz-x:

 

large_ten_za_90.jpg?updated_at=1283766880

 

czy ktoś może miał styczność, z takim wynalazkiem?

 

no i poza tym czeka mnie chyba własnoręczne dorobienie takiego adaptera jak tarantoga.. Mógłbym prosić o jakiś rysunek twojego rozwiązania, albo wskazówki? Bo niestety, ale te adaptery firmy tubus, mają jakieś kosmiczne ceny:/ jak je pozbierać to wyjdzie prawie nowa rama(już taka z otworami) :)

A może ktoś znalazł odpowiednik jakiejś tańszej firmy?

  • 1 miesiąc temu...
Napisano

Mógłbym prosić o jakiś rysunek twojego rozwiązania, albo wskazówki?

 

hej

 

rysunku już nie mam, ale pewnie by Ci dużo nie pomógł, chyba że masz identyczną ramę?

 

Najpierw pomierzyłem dokładnie odległości i wyciąłem model z tektury, który przyłożyłem do ośki i bagażnika (trzymał się na mocowaniu z drugiej strony). Kiedy wszystko dopasowałem odrysowałem model na blasze, wyciąłem, spiłowałem krawędzie, wywierciłem dziury i już gotowe:)

 

Wcześniej jeszcze rozważałem inne rozwiązanie. Można do górnej rurki od tylnego trójkąta widełek przymocować płaskownik z grubszej blachy z wypustką na dole na śrubę/śruby, do której przykręciłbyś bagażnik. Ten płaskownik można zamocować za pomocą takich ścisków blaszanych (do zrobienia lub kupienia).

 

Może przyda Ci się ten pomysł.

 

pozdrawiam

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...