Skocz do zawartości

[Pedały] Cranki SL vs Time vs Look quartz vs XTR


Sorcerer

Rekomendowane odpowiedzi

Buty mam wreszcie w drodze, najnowsze SH-M086 za naprawde smieszna cene 209zl.

 

Teraz gorszy problem z wyborem pedalow. Otoz mam kilka swoistych wymagan.

- Dobra praca w zimie, nawet przy -20*C.

- Nie bede musial wymienic pedalow po sezonie, a srednio robie 6-7k km rocznie co na pewno sie zwiekszy biorac pod uwage iz nie startowalem w maratonach w tym roku. Tak wiec liczy sie dla mnie wytrzymalosc, bezawaryjnosc, latwy serwis jak i dostepnosc czesci zamiennych wrazie kiedy sprezyna/lozyska sie zuzyja. Wolalbym jednak nie wyrzucac pedalow od razu.

- Latwo dostepne bloki i nie najdrozsze.

- Aby bloki i pedal nie niszczyly buta od podeszwy, fakt iz problem ten mozna rozwiazac uzywajac plytki pod blok, jednak moze to sprawiac problem przy Look Quartz? Chociaz nie jestem pewien.

- Beda to moje pierwsze SPD ale nie naleze do ludzi ulomnych technicznie

 

Cranki SL / look 4x4

+luz roboczy

+nienajgorsza wytrzymalosc

+dostep do czesci zamiennych

-Lekkie

-stosunkowo drogie bloki

-brak platformy, chyba ze wersja candy

-potrafia lapac luzy po stosunkowo niewielkim dystansie

-niszcza podeszwe, dlatego wymagana jest podkladka pod blok

 

Look Quartz

+luz roboczy

+platforma

+nienajgorsza wytrzymalosc

+Cena zakupu

-dosc lekkie

-slyszalem ze niszcza podeszwe jak cranki, zas zastosowanie podkladki moze byc niemozliwe ze wzgledu na konstrukcje.

-brak regulacji wypiecia

-potrafia nie wspolgrac z niektorymi butami, w rezultacie wypinajac sie przy lajtowych momentach

-problematyczne ustawienie ze wzgledu na podkladki, inaczej konczy sie to niezapowiedzianymi wypieciami.

-dosc tanie bloki

 

??? Nie wiem jak jest z serwisowaniem i dostepnascia czesci

 

Time Atac Alium / ROC

+podobno najlepsza wytrzymalosc

+luz roboczy

+Alium sa bardzo tanie

-ciezkie

-podstawowe wersje nie maja regulacji wypiecia

-???w przypadku zuzycia czesci pedaly do smietnika??? Chociaz teoretycznie mozemy to dopisac do w/w.

 

Akurat o time'ach wiem najmniej

 

Shimano XTR

+Bardzo dobra wytrzymalosc

+dostep do czesci zamiennych

+ktore sa stosunkowo niedrogie

-waga

-brak luzu roboczego, co niestety raczej bedzie duzym klopotem gdyz na nartach odczywam to potwornie i boje sie ze i tutaj bedzie tak samo.

-potrafia sie zapchac blotem chociaz musze przyznac iz nie jest to dla mnie jakas wielka wada.

 

Ewentualnie wchodza w rachube 540ki i dopiero po zajechaniu ich, ewentualnie jesli kolana odmowia sprzedac / kupic cos innego, ale wolalbym nei doswiadczyc takich rzeczy. Mimo iz beda to moje pierwsze jazdy z SPD na pewno nie bede miec problemow aby zaprzyjaznic sie z kazdym systemem.

 

Wybor naprawde trudny, i generalnie stawiam na wytrzymalosc, serwis i koszty zwiazane z nimi.

 

ZLY DZIAL PROSZE O PRZENIESIENIE <Missclick :/>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj znajomy do niedawna jezdzil na time'ach. Niestety nie jestem pewien co do modelu, czy na pewno byl to atac alium. Ciezkie, toporne, z bardzo malym luzem i ciezko sie z nich wypina, co jest powaznym problemem przy braku regulacji wypiecia - oto jego zdanie. Sam bylem swiadkiem paru jego gleb kiedy bezskutecznie walczyl na chwile przed upadkiem zeby sie wypiac. Teraz przesiadl sie na looki quartz i jego zdaniem roznica jest kolosalna. Co do pracy w zimie czy niszczenia podeszwy nic nie powiem, bo z krotko je moj znajomy uzytkuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Time coś się spsuł. Jeżdżę na Time'ach (co prawda Z Control, ale system ten sam) i z wypięciem nie ma problemów, chyba, że między blok, a klatkę dostanie się duuużo błota. Regulacja napięcia to nowość w Time'ach, moje nie mają i nie czułem nigdy, żeby to przeszkadzało. Luz jest bardzo duży, jak przesiadłem się z Authorów (typowy system SPD) aż dziwnie mi się jeździło, ale szybko minęło to uczucie i jeździ się bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dosc ciekawa rzecza przy Crankach jest naprawde dobry dystrybutor jesli chodzi o gwarancje.

Wymiana łozysk i tulejek w ramach gwarancji za free, zas serwis po 2 latach gwarancji 45zl. Biorac pod uwage moje dlugodystansowe wymagana moze to byc kluczem.

 

Jesli oczywiscie jest tak faktycznie jak pisze bike-board.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej śmigałem na 520 shimano. Po każdej jeździe odczuwałem ból kolan, powodem był brak luzu roboczego. Po kupnie pedałów time (atac alium) problemy z kolanami minęły. Jakby ktoś chciał jeszcze większy luz, to należy zamienić bloki stronami. Zrobiłem na nich 3kkm i większych problemów z nimi nie mam. Błotem się nie zapychają, no i nie pa przypadkowych wypięć jak w 520.

Jednak największy plusem pedałów time jest to, że można but wpinać w różnych odległościach od korby;) naprawdę polecam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z bardzo malym luzem i ciezko sie z nich wypina, co jest powaznym problemem przy braku regulacji wypiecia - oto jego zdanie

mały luz??? w Time'ach???

że ciężko się wypinają to olbrzymia zaleta sysetmu ATAC :P

z powodu zbyt lekkiego wypinania w Crankach myślę nad powrotem do Time'a i tylko ta waga :/

krotko je moj znajomy uzytkuje.

no i już wiemy dlaczego już ich nie używa. trzeba się do nich trochę przyzwyczaić by je pokochać :)

duży kąt wypięcia i twardość sprężyny może być dla początkujących problematyczna. też miałem trochę problemów po przesiadce z systemu SPD ale jak dla mnie SPD to nie to :) Time/CB ale nigdy więcej tego czegoś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i już wiemy dlaczego już ich nie używa. trzeba się do nich trochę przyzwyczaić by je pokochać ;)

Nie doczytałeś dokładnie co napisałem. Kiedy pisałem, że mój znajomy krótko je użytkuje była mowa o lookach, nie o time'ach. Na time'ach przejeździł ponad sezon i szczerze je znienawidził. Dla mnie również ciężkie wypinanie nie jest zaletą, dlatego mimo, że nie są idealne jeżdze na shimano, bo mogę sobie siłę wypięcia dobrać dokładnie tak jak lubię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno nie wypinają się niespodziewanie :P

nie pisałem że wypinają się czy coś :)

poprostu jak dla mnie działają zbyt lekko. wolę czuć wpięcie/wypięcie. czyli tak jak w Time :)

luz w ubijakach to chyba kwestia zgrania z podeszwą. w SiDi z plastikową podkładką pod blokiem był luz. bez podkładki luzu brak :)

w Scottach używam z podkładką i znów luz jest. na razie tak zostawię na wiosnę może będę testował Looki a może znów będę jeździł na Timeach :)

po SPD ( jakieś 4 lata w tym jeździłem ) poza złymi wspomnieniami związanymi z przypadkowym wypięciem przy mocnym depnięciu pod góre zostało mi strzelanie w kolanach :)

... czyli jak zwykle. coś komuś pasuje, komuś innemu pasuje coś innego. i tylko chcąc sprawdzić różne opcje trochę trzeba wydać :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam małe pytanko do użytkowników Cranków...

 

otóż, zakupiłem sobie ubijaki i, że tak powiem, podczas jazdy stopa lata mi na boki przez co czuję się dosyć nie pewnie. Przesiadłem się z SPD, pytanie czy to normalne zjawisko?

 

Hmm, latania stopy u siebie nie stwierdziłem. Z drugiej strony zależy co masz na myśli mówiąc o latającej stopie, bo dla osób które przesiadły się ze sztywniejszych zapięć może to być po prostu luz roboczy właściwy Crankom. Z tym że tego ostatniego też za bardzo nie odczuwam, może dlatego że wszystkie Cranki mam z platformą, przez co but ma dodatkowe oparcie.

 

Dla mnie jedyną wadą Cranków bywa (bo nie jest to regułą) trudno zauważalny moment wpięcia, zwłaszcza przy bardziej zużytych blokach. Po prostu potrafią wejść jak w masło, przez co można się lekko zdziwić przy jakimś stopie.

 

Nigdy natomiast nie doświadczyłem przypadkowego wypięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ma, np. ja :) , w moim przypadku :

1 - bardzo dobrze współpracują z butami Sidi Dragon (twarda podeszwa), łatwe wpięcie, spory luz roboczy, łatwe wypięcie, nie ma, nie kontrolowanych wypięć - taki zestaw moge polecić.

2- słaba współpraca z butami Time TXT - (buty SPD do AM, na miękkiej podeszwie) but ma zbyt duży luz (wrażenie gumowego połączenia) nagminne, nie kontrolowane wypinanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ja podobnie jak Rulez - buty Sidi Giau i bezproblemowa eksploatacja. Z wypinaniem kłopotów nie ma, przypadkowe/niechciane wypięcia też mi się nie przytrafiły. Luzów bocznych brak, na pięcie oczywiście jest taki który jak najbardziej mi odpowiada.

Powinienem chyba jednak zaznaczyć, że to moje pierwsze pedały (i buty) SPD (jeżdżę na tym od około dwóch miesięcy) i absolutnie nie mam żadnego porównania z innymi systemami...

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przejeździłem cały miniony sezon na Time'ach Alium, niestety tak się wytrzaskały, że wiosnę zacznę z Quartz'ami (kolejny eksperyment).

Mimo wszystko uważam Time'y za bardzo dobre pedały. Najtańsza wersja, a mimo to super posłuszna: wpinanie, wypinanie na zawołanie. Zakatowało je 4tkm wliczając z 10 maratonów i całą Transcarpatię '09 (kto był to wie, że sprzęt zdrowo dostał).

Generalnie bardzo polecam, jako pierwsze SPDy. Bardzo intuicyjne, przyjazne dla stawów i świetna praca w błocie (np. na Skandii w Nałęczowie 0 problemów z pracą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...