Skocz do zawartości

[opony] Smart Sam 2.1 (tył) + Nobby Nic 1.8 (przód)


Anemia221

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Z tyłu mam oponę Schwalbe Smart Sam 2.1 performance, z przodu Schwalbe Nobby Nic evo 1.8.

Mam problem z ustawieniem obwodu kół tak abym mógł daną wartość wpisać w licznik.

Wcześniej miałem smart sam 2.1 z tyłu jak i z przodu, miałem wówczas ustawiony licznik na 2135.

 

Ważę 83.5kg, rower 12.5kg, daje to 96KG, opony się lekko uginają tak czy siak nawet jak napompuje mocno, także obwód ustawiałem zawsze 2135, zamiast zalecanego do tego rozmiaru opon 2133.

 

Po założeniu opony nie zauważyłem jakoś dużej różnicy, na jakimś ciężkim przełożeniu widziałem na liczniku 53, a na lekkim i jednocześnie tym samym co zawsze i to w miejscu gdzie zawsze cwicze interwały(pod górkę) miałem PODOBNE prędkości ale ocenić tak w 100% nie mogę, gdyż nie mam czujnika kadencji. Przy starych oponach pokazywało 23km/h, to jest ostro pod górkę, ale nie jestem w stanie tak na oko powiedzieć czy tak samo się męczyłem.(jakby tylko trochę lżej sie jeździ)

 

Czy może jest to suma obwodów dzielona przez liczbe opon? nie mam nigdzie tabelki gdzie jest informacja obwodu odnośnie opony 1.8.., ja sam nie mam warunków do zmierzenia...

 

 

 

Dziękuje za pomoc,

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wychodzi mi obwód 2090mm. Zgadzało by się tak mniejwięcej ?

Nie.

Czy może jest to suma obwodów dzielona przez liczbe opon? nie mam nigdzie tabelki gdzie jest informacja obwodu odnośnie opony 1.8.., ja sam nie mam warunków do zmierzenia...

Ciekawe, stawiasz rower na twardej nawierzchni , robisz kredą pionową kreskę na dole opony (oczywiście tej gdzie jest licznik) w miejscu styku z podłożem i drugą na podłozu (np asfalcie), następnie siadasz na rower przesuwasz go do przodu tak aby kreska na oponie wykonała pełny obrót stykając się z podłożem, i w tym miejscu znowu robisz kreskę na podłożu - mierzysz odległoć i masz.

Zeby sprzwdzić pomiary licznika stajesz na jezdni przy słupku kilometrowym (białe słupki przy drodze krajowej lub wojewódzkiej)górna cyfra na słupku pokazuje kilometr drogi , dolna setki metrów, wybierasz słupek na którym na górze jest cyfra z kilometrem drogi a na dole zero, jedziesz w kierunku w którym kilometry rosną , po przejechaniu 10 km. porównujesz wskazania licznika z tym co na słupkach .

jeśli masz do dyspozycji GPS to sobie z nim porównujesz. :)

Żeby wykonać czynności o których pisałem, nie potrzeba jakich szczególnych warunków, tylko chęci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! :blink: To ja też się dołączam. Mam opony Nobby Nic 2.1 i według moich pomiarów (na około koła daje sznurek i potem mierze go miarą) wychodzi mi obwód 2090mm. Zgadzało by się tak mniejwięcej ?

 

 

Zalezy jak masz napompowane, ale u Ciebie nastawiłbym po prostu 2133. To jest wg tabelki:

 

http://www.wrower.pl/sprzet/liczniki/liczniki.php

 

 

Ja osobiście włączę jutro GPS i będę z nim jechał, jednak uważam, że nie będzie to super dokładnie, lagi prędkości w GPS są co 0.5sec, czyli będę miał odpowiedź dopiero jak będę jechał z tą samą STAŁĄ szybkością.

Jutro zobaczę ;-)

Pewnie czeka mnie dużo pracy ;) Metoda prób i błędów. Będę zmniejszał obwód w liczniku jak za duża prędkość i zwiększał jak za mała prędkość. :D

 

izi ;d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lagi prędkości w GPS są co 0.5sec, czyli będę miał odpowiedź dopiero jak będę jechał z tą samą STAŁĄ szybkością.

Problem w tym, że nie trzeba mierzyć szybkości, wystarczy zmierzyć pokonany dystans (również w GPS-ie), jeśli ię zgadza, to szybkość też. :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to mierzysz, opona popd naciskiem się ugina a więc faktyczny wymiar powinien być mniejszy niż przy użyciu sznurka, ale jeśli porównasz wskazania licznika z np. słupkami kilometrowymi , tak jak to opisałem, i odległości będą się zgadzały , to OK. zawsze koryguję to co ustawiłem, bo nigdy nawet po dokładnym pomiarze koła "na sucho", nie było zgodności wskazań, i trzeba było korygować "w dół" - licznik zawyżał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...