Skocz do zawartości

[suport] dobranie długości a linia łańcucha


skraburski

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

 

Wczoraj zmontowalem ostre kolo :) Na razie z tylu jest piasta novateca z allegro a z przodu stara korba durace z zebatka 42 zeby.

Niestety linia lancucha nie jest idealna, lancuch leciutenko chrobocze.

 

W poniedzialek bede mial korbe miche primato 165mm z zebatka 46 zebow (taka jak ta http://online.qbp.com/6SPsvm45/prodl/CR1615.jpg ,

w zwiazku z tym mam pytanko, jaki suport do tego zastosowac aby z piasta novateca uzyskac idealna linia lancucha?

 

Do piast miche trzeba chyba zastosowac suport 107mm, ale nie wiem czy do novateca bedzie ok? Pomozecie?

 

A jesli chodzi o wrazenia z jazdy, to jest generalnie super, ale na razie mam lajtowe przelozenie. Dwa razy prawie sie wygrzmocilem jak chcialem nogi poziomo potrzymac. Skidow jeszcze nie umiem robic niestety :) No ale mysle ze z czasem przyjdzie.

 

Ostro,

Lukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozstaw piast Miche i Novatec jest chyba taki sam (120mm), więc teoretycznie powinno być te 107mm, ale dla pewności najlepiej pomierzyć piastę, bo kołnierze i gwinty mogą mieć trochę inne rozstawy. Mam Miche jednak nie mam teraz suwmiarki. Za tydzień mogę pomierzyć, ale może ktoś już mnie wyręczy. No i jeszcze jedna rzecz. Są różne standardy kwadratów i to też musisz wziąć pod uwagę przy kupowaniu suportu. Poczytaj sobie tutaj http://www.kolarstwo-szosowe.gda.pl/korby.html w punkcie Kompatybilność. Jeśli pasuje 107 mm to z takim kwadratem jaki sobie życzy Miche.

 

A najlepiej jedź z kołem i korbą do sklepu/warsztatu i dopasuj odpowiedni suport, bo tylko tak będziesz miał pewność że wszystko gra.

 

pozdr,

 

ps. Mam podobny problem z linia łańcucha, ale jak naciągnę łańcuch na maksa (w żadnej pozycji korby nie ma najmniejszego luzu łańcucha) to nic nie chrobocze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego mmi,

nie chodzi mi o rozstaw piasty, tylko o linie lancucha cyzli odleglosc zebatki od osi roweru, o kwadracie wiem.

 

dopasowanie suportu metoda na chybil trafil nie jest najlepszym rozwiazaniem bo najpierw trzeba go miec a pozatym jest z tym troche roboty i nie wiem czy koles w sklepie bedzie chcial mi przykrecac po kolei rozne suporty

 

pozdrawiam

Lukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem o co Tobie chodzi, ale linia łańcucha zależy od odległości dwu zębatek od ww. osi więc i od rozstawu kołnierzy/gwintów piasty ;) W novatecu na zdjęciu widzę, że jest konus, a potem nakrętka. W Miche jest konus, podkładka, nakrętka tak więc zębatka w Novatecu może być być bardziej oddalona od osi niż w przypadku Miche. Dobrze teoretyzuję? Trochę niefortunnie użyłem słowa 'rozstaw' w różnych kontekstach... fakt.

 

Mniejsza z tym. Nie ma co się szczypać z suwmiarkami. W warsztatach na pewno mają stare suporty, które Ci dopasują. Rzecz jasna nie w każdym warsztacie bo to zależy od człowieka. Jak napiszesz skąd jesteś to pewno ktoś tutaj poleci Tobie dobre miejsce.

Powodzenia.

 

 

Tak na chłopski rozm Korbę masz o ileś tam za blisko osi roweru co powoduje ze inia łańcucha nie jest prosta. Zmierz o ile byś musiał przesunąć korbę by łańcuch miał prostą linię i o tyle kup większy suport i będzie problem z głowy :)

Jeśli dobrze zrozumiałem problem to chodzi o niezamontową jeszcze korbę Miche, a suport jest dopasowany pod starego duracza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby Skraburski wiedział czy będzie miał prostą linię czy nie będzie musiał mieć najpierw tą korbę Micze u siebie wmontowaną w już zainstalowany suport. Jak będzie jakieś przesunięcie to będzie można się dopiero wtedy martwić. Suporty różnych producentów troszkę potrafią się różnić, z korbami jest podobnie. Czasem korbę da się bardziej a czasem mniej wcisnąć na suport. Dal tego bez przymiarki nie da się tego tak na oko określić. Owszem możemy znać głębokość korby i rozmiar dla niej dedykowanego suportu ale to wcale nie rozwiąże problemu przy starych konstrukcjach ram i różnych rozstawach piast itp...

Więc jak korba będzie na rowerze wtedy można sobie wszystko pięknie i ładnie sprawdzić ;):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Klaniam,

Moze ja sie jeszcze dzis dobrze nie obudzilem albo mam cos z oczami (starosc nie radosc...) ale nidzie nie zauwazylem stwierdzenia w ktora strone idzie przekos lancucha.

Jesli "OD" ramy to znaczy sie z dluga os suportu. Jesli nie da sie tego skorygowac jej dlugoscia pozostaje tylko bardziej strome zaplecenie kola z strony napedu lub sprobowanie przesuniecia go dystansami na osi piasty. Niestey mozliwe jest zabuzenie liniowosci kol...

Jesli przekos idzie "DO" ramy to os suportu jest za krotka. Mozna to probowac korygowac przeniesieniem blatu na zewnetrzna strone korby lub wymiana suportu na taki z dluzsza osio.

Zgadzam sie z KAZUMIM ze bez sprawdzenia calego zestawu korba/suport/piatsa/lancuch nie bedziesz wiedzial na 100%. Ale mozna sobie teoretycznie pomodz. Wystarczy przylozyc styczna do aktualnej linii lancucha, przesunac ja "OD" ramy na tyle daleko aby uzyskac jak najblisza idealowi nowa linie lancucha i zmierzyc roznice pomiedzy stara a idealna. Powinnao to dac pewne wskazowki o ile dluzsza powinna byc os suportu.

 

OSTRO!

I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzylem sobie tyl bo w tym momencie piaste novateca juz mam, wiec odleglosc miedzy srodkami zebatek wyszla mi 82mm, a wiec linia lancucha wyjdzie 41mm.

 

Pytanko brzmi zakladajac korbe miche i suport 107mm jaka uzyskam linie z przodu? Sheldon Brown na swojej stronce http://sheldonbrown.com/gloss_ch.html#chainline ze miche ma 36,3mm, czy to oznacza ze musze dac suport suport o 4,5mm dluzszy na strone i bedzie ok?

Idac tym tokiem myslenia wychodzi mi ze zamiast stosowac 107mm jak mowi miche zastosuje suport 115mm i powinienem miec linie lancucha z przodu 41mm?

 

Dobrze mysle?

 

A suport i tak musze wymienic bo ten co mam jest juz zdeczka zjechany/

 

Pozdrawiam

Lukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego właśnie unikam jak można tematu linii łańcucha...

Trochę zaburzę powyższe rozważania, ale:

Miche sobie życzy, żeby do ich korb montować suport 107, więc, jak dla mnie, tak ma być i basta. Warto też pamiętać, że Miche jest mocno wpatrzone w Campę, więc narzuca to taż standard kwadratu. Wybór pozostaje więc niewielki - suport Miche i...nie znajduję chyba więcej. Może jakaś Campa, ale jej standaryzacji nie znam za dobrze.

Problem jedynie w tym, że Miche lubi eksperymentować i być ciut obok światowych standardów. Nie ma więc gwarancji, że piasty Miche mają inną linię niż reszta świata, ale o tym już wspominali szanowni poprzednicy, powołując się na dane uzyskane z biblii śp. Captain'a Bike'a.

Rozwiązanie pewnie będzie trudne. Podejrzewam, że będziesz go szukał w długości suportu, ale 115 jakoś tak nieprzyzwoicie długo brzmi...

Podpis Ivana nabiera kolejnego wymiaru... :) Mike coraz bardziej śmierdzi i monopolizuje bardziej niż sh*tmano. Tyle, że sh*tmano to gigant mogący sobie na to pozwolić, a Miche... u nas ma chyba największy rynek zbytu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą nową korbę to mają ładną, ale ten czarny blat... a fee ;)

No to się nazywa Niezła Wazelina ;)

A nie masz może jakiegoś ziomka, albo sklepu, w którym mógłbyś dokonać suwmiarkowego pomiaru piast? Było by wówczas sporo informacji na przyszłość w kwestii kompatybilności sprzętu Miche-reszta świata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się nazywa Niezła Wazelina :down:

E tam. Nie mam nic przeciwko czarnym akcentom, ale ten blat ma po prostu brzydki design. Nie ratowałby go nawet różowy kolor :D No i jeszcze ten wielki napis.

 

No mike lubi eksperymentować. Jeśli dobrze pamiętam poprzednie korby miały bcd 135, a teraz powrót do 144. Wciąż szukam blatu 144, ale tego to bym nie zamontował...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja tylnia piasta miche (razem z oryginalną koronką i adapterem) ma linię łańcucha 42mm (mierzone suwmiarką), więc sądzę, że korba miche na suporcie 107 powinna mieć tyle samo

 

każdy 1mm suportu to 0.5mm linii łańcucha.

 

proste jak drut :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...