Skocz do zawartości

[galeria] waszych fotek!!!!


KAZUMI

Rekomendowane odpowiedzi

czy udalo Ci sie zrobic kiedys zdjecie pioruna :??: jesli masz takie foto pokaz i napisz jak je robiles, jesli mozesz oczywiscie icon_exclaim.gif

Tego się jeszcze nie podejmowałem. O ile dobrze pamiętam, to Papanf pokazywał takie zdjęcia w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyfrakiem zrobienie pioruna raczej graniczy z cudem bo przy maxymalnym naświetleniu 4s to loteria. Na lustrzance możesz spokojnie się tego podjąć na filmie o czułości 200 i czasie naświetlania B. Można też się pobawić w wielokrotne naświetlanie jednej klatki co da Ci jeszcze fajniejsze efekty B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie tak, aczkolwiek jak jest porządna burza nad nami to jest pewna częstotliwośc piorunów, jak człowiek dobrze trafi to sie może udać

 

myśle że nie trzeba czasu rzędu 4 s chociaż zależy na jakim tle chcemy ten piorun.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nie znam się na tyle żeby powiedzieć coś "na pewno", ale wydaje mi się że czas naświetlania powinien być znacznie krótszy bo w czasie błysku robi się bardzo jasno i przy 4s nic by z tego nie wyszło. Jeżeli się mylę to niech jakiś doświadczony wyprowadzi mnie z błędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem macie poniekąd rację że podczas błysku robi się bardzo jasno ale dla tego używa się do robienia burzy filmów o małej czułości ( poprzednim poście napisałem 200 ale można używać znacznie mniej czułych czyli 100, 50, 25 ISO – mniejsza czułość mniejsze ziarno i lepsza jakość) pozwoli nam zachować ciemny klimat podczas błysku. Po za tym możemy zwiększyć wartość przysłony czyli otwór będzie bardzo mały i będzie przez niego wpadać mało światła i pod czas błysku nie przepalimy zdjęcia. Do ustalenia odpowiedniej przysłony żeby zdjęcie nie wyszło zbyt ciemne lub zbyt jasne może przydać się światłomierz a jak go nie mamy to pozostaje braketing. Po zatem nie trzeba fotografować burzy, która jest bezpośrednio nad nami. Gdy robimy foty piorunom które uderzają 5-10km od nas (lepiej widać na otwartej przestrzeni) to siła błysku pioruna nie jest taka silna i nie rozświetla tak naszego otoczenia żeby prześwietlić nam materiał światłoczuły

Cyfrakiem można próbować trafić piorun robiąc zdjęcia seryjne ale to takie robienie na ślepo albo będzie piorun albo go nie będzie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyfrakiem można robić zdjęcia piorunom. Maksymalny czas naświetlania zależy od modelu aparatu. Często dochodzi do minuty a w niektórych modelach jest też bulb. Co do czujniku błysku, to nie sądzę żeby to działało. Zanim światło z pioruna doleci do czujnika i on wyzwoli migawkę minie "dużo" czasu. A co do czasów naświetlania i czułości, to zdjęcie nie wyjdzie prześwietlone przy długim czasie. Jeśli w ciemności coś błyśnie, to tak, jakby naświetlać tyle czasu, ile trwał błysk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tak trudno to nie jest zrobić zdjęcie błyskawicy - wystarczy wszystkie ustawienia ustawic manualnie, obiektyw kierujemy w niebo, przycisk migawki trzymamy do polowy i czatujemy na blysk :rolleyes: Ja czekam z niecierpliwoscia na jakas porzadna burze bo ostatnio cos na moim terenioe nie wystepuja. Ostatnia co byla to byla slabiutka ale kilka fotek blyskawic udalo mi sie zrobic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Aż tak trudno to nie jest zrobić zdjęcie błyskawicy - wystarczy wszystkie ustawienia ustawic manualnie, obiektyw kierujemy w niebo, przycisk migawki trzymamy do polowy i czatujemy na blysk smile.gif

Nie zdąrzysz zareagować.

To pokaż. biggrin.gif

O właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) ja kiedys czatowalem na blyskawice tak jak pisze sebekfireman i nic nie udalo mi sie zlapac w obiektyw :!!: teraz planuje zakup fajnego aparaciku statyw i na balkon podczas burzy musi sie udac :!!: hehe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to już ktoś opisywał na forum chyba przy temacie latania za tiramy to reakcja człowieka na jakikolwiek bodziec wynosi 0.2s. Do tego należy dodać czas reakcji aparatu. Błysk chyba nawet nie trwa 0.2s tylko chyba jeszcze o połowę mniej. Nie twierdzę że Ci się nie udało ale to raczej mogło być na zasadzie ze jeden błysk po drugim od razu był i zareagowałeś na pierwszy a aparat sfotografował drugi lub nawet trzeci ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A proszę bardzo - oto moje zdjęcia piorunów. Aby zdążyć wcisnąć przycisk ustawiałem ręcznie - ISO (wysokie 200-400), ostrość, naświetlenie i przesłonę. Następnie wcisnąłem do połowy przycisk i czatowałem na piorun - jak się pojawił wciskałem przycisk migawki do końca i efekty są takie jak poniżej.

image13zg.th.jpg image25rb.th.jpg

 

A te zdjęcia niżej to taka zachęta do wstawania i jeżdżenia na rowerze o 3-4 rano ;)

image33vz.th.jpg image48dn.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby zdążyć wcisnąć przycisk ustawiałem ręcznie - ISO (wysokie 200-400), ostrość, naświetlenie i przesłonę. Następnie wcisnąłem do połowy przycisk i czatowałem na piorun - jak się pojawił wciskałem przycisk migawki do końca i efekty są takie jak poniżej.

Wschód ładny ;) Ale pioruny nie za bardzo, wszystko dzięki szumowi (za duże ISO). Nie łatwiej było przestawić aparat w tryb zdjęć seryjnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pioruny nie za bardzo, wszystko dzięki szumowi (za duże ISO)

No fakt - ale jak dasz niskie ISO to naświetlenie się wydłuża i trudniej złapać pioruna. A te szumy są przez rozjaśnienie w programie graficznym i kompresje - oryginalne zdjęcie trochę inaczej wygląda bo jest ciemniejsze.

 

Nie łatwiej było przestawić aparat w tryb zdjęć seryjnych?

Szkoda mi aparatu aby go męczyć długim ciągiem zdjęć seryjnych. Włącze tryb zdjęć seryjnych a tu jak na złość piorun się nie pokaże ;) Wolę łapać je swoim refleksem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyście mogli wrzucić linki do tych zdjęć piorunów bo ja ich oczywiście nie widzę :P a chętnie bym je zobaczył

 

Zły balans kolorów, za dużo czerwonego.

 

To zdjęcie jest po prostu przepalone a swoja drogą też za dużo czerwonego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...