Skocz do zawartości

Porozumienie Rowerowe


Qavtan

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Serdecznie zapraszam na spotkanie pt. "Urząd Miasta i rowerzyści. Budowanie współpracy", które odbędzie się we środę 18 czerwca o godz. 17.00 w Ośrodku "Brama Grodzka -- Teatr NN". Pytanie, na które chcemy odpowiedzieć na tym spotkaniu brzmi: "w jaki sposób rowerzyści reprezentowani przez Porozumienie Rowerowe mogą pomóc urzędnikom i władzom miasta w planowaniu i projektowaniu dróg dla rowerów w 2009 roku?"

 

O odpowiedź na nie poprosimy prezydenta Stanisława Fica, przedstawicieli pięciu wydziałów UM, oraz Rady Miasta. Czy władze miasta i urzędnicy są za rozwojem komunikacji rowerowej w mieście i podnoszeniem jakości infrastruktóry rowerowej? Jeżeli tak, to czy są w pełni usatysfakcjonowani przyjętym kierunkiem tego rozwoju i sposobami podnoszenia jakości? Jeżeli nie, to czy mogliby wskazać obszary, gdzie ów rozwój można by przyspieszyć a jakość polepszyć we współpracy z rowerzystami? Odpowiedzi na te pytania będą dla nas podstawą dla dalszych działań, pisania projektów itp.

 

W rocznej historii Porozumienia Rowerowego rowerzyści wskazali wiele problemów komunikacji rowerowej w Lublinie, w rozwiązywaniu których sami mogliby pomóc. Na przykład: brak stojaków, zła nawierzchnia (bruk), niewystarczająca współpraca wydziałów, nieciągłość tras, zła regulacja świateł, brak wystarczającej separacji ruchu pieszego i rowerowego, niebezpieczne lub szpecące barierki, brak tworzenia dróg dla rowerów w pasach i na poboczach jezdni itp.

 

Na środowym spotkaniu nie chcemy jednak wgłębiać się w te problemy, lecz nawiązać dialog z przedstawicielami władz i urzędników na temat problemów, które sami wskażą. Dysponujemy specjalistyczną wiedzą, która może pomóc w ich rozwiązaniu.

 

Jako dobry przykład takiego dialogu możemy podać naszą współpracę z Wydziałem Inwestycji, dla którego w zeszłym roku zaopiniowaliśmy pseudo-projekt toru rowerowego na ul. Janowskiej. Dzięki naszym staraniom projekt został poprawiony i obecnie ma być to największy kompleks rowerowy w Polsce. (szczegóły: http://tnn.pl/k_468_m_3.html).

Następnie dzięki kontaktom z p. Markiem Kuzajem (osobą powołaną w Wydziale Inwestycji do rozmów z rowerzystami) cykliści sami zaproponowali dwie trasy rowerowe do zaprojektowania w bieżącym roku. Koncepcja pierwszej z nich jest już gotowa i będzie wkrótce opiniowana przed projektem budowlanym (szczegóły: http://tnn.pl/k_504_m_3.html).

 

 

Pozdrawiam

 

Marcin Skrzypek

tel. 532 58 67, 603 714 532, http://www.rowery.tnn.pl

 

PS.

Na spotkaniu będzie gościć grupa studentów Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu studiujących

w Collegium Polonicum w Słubicach. Specjalność: rozwój i rewitalizacja miast i obszarów wiejskich.

 

Na spotkaniu będzie również rozdawana broszura "Jak nie zmarnować pieniędzy na drogę rowerową. Krótki poradnik projektowania bezpiecznej i użytecznej infrastruktóry rowerowej" wydana przez Zielone Mazowsze. Jest on również dostępny na stronie: http://www.rower.zm.org.pl

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...