Skocz do zawartości

[manitou nixon]


tobo

Rekomendowane odpowiedzi

zastanawiam sie nad wyborem nixona miedzy compem i elite. oba maja ten sam skok ale elite ma regulacje skoku rtwd w zakresie 3 cm. wiem jak dziala ten system - oprocz skrocenia skoku powoduje znaczące utwardzenie widelca.

roznica w cenie miedzy oboma to 160 zł. moge wydac tyle wiecej ale zastanaiwiam sie czy dzialanie tego systemu jest sensowne. skrocenie skoku jest niewielkie - nie jest to tez blokada.

 

ktos ma stycznosc z tym systemem? korzysta z niego? czekam na info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ar ju siur? :rolleyes:

 

Rapid Travel Wind Down (RTWD) is a top-mounted travel adjust feature that allows the rider to externally change the fork's travel without a spring rate change
Rapid Travel II (...) This travel adjust option lowers the bike's front end by 40mm and stiffens fork to improve climbing

 

Jeździłem kiedyś chwilę na Nixonie z RTWD i nie widzę znaczącego utwardzenia. Natomiast RT II faktycznie znacząco utwardza widelec - praktycznie nie pracuje na małych i średnich nierównościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta opinia wynika (moim zdaniem) z dwóch przyczyn:

1. Zdania osób skaczących - tłumiki (przede wszystkim TPC i niżej) mają stosunkowo niskie tłumienie kompresji a w połączeniu z dodatkowym obwodem otwierajacym się przy mocnych uderzeniach (TPC) powodują bardzo duże ugięcie widelca przy skokach. Można temu zaradzić wymieniając sprężynę (to akurat oczywiste i wszyscy o tym wiedzą) lub montując dodatkowe podkładki w tłumiku.

2. Kiedyś (nie pamiętam dokładnie) Manitou montowało seryjnie bardziej miękkie sprężyny. Gdzieś ok 2005 roku, może 2006 zaczęli, przynajmniej w niektórych widelcach, montować sprężyny o klasę sztywniejsze

 

Budujesz drugi rower, czy wymieniasz 66? Sugerowałbym Ci przetestowanie jakiegoś Nixona, gdyż dużo osób lubiących pracę Manitou nie przepada za Bomberami i odwrotnie. Osobiście jeżdżę na Shermanie z czerwoną sprężyną (teoretycznie maksymalna waga ok 78 kg, ja ważę z 15 kg więcej B) ) i innym tłumikiem kompresji. Przy normalnej jeździe jest dobrze, przy niedużych skokach (nie na płaskie) też nie ma problemu. Jest po prostu miękko :rolleyes: Mam porównanie z 66 vf 2006 (chyba) na seryjnej sprężynie, ale w innym rowerze z bardziej przesuniętym środkiem ciężkości do przodu. Wydaje mi się, że mój Sherman jest trochę bardziej miękki, choć jednoczesnie nieco mniej czuły na najmniejsze nierówności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh "przetestuj prace jakiegos nixona" :rolleyes: gdybym mial cos w ten desen w zasiegu moich rąk to na pewno bym to zrobil bez koniecznosci pisania tematu tu.

 

nie wiem ktorego masz shermana - ale chyba wszystkie mialy system spv - dlatego nie chce manitou z systemem spv bo nie chce zadnego uposledzacza pracy.

nie buduje drugiego roweru. chce lzejszy widelec do mojego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh "przetestuj prace jakiegos nixona" :rolleyes:

Tak, wiem, łatwo się mówi B) Ale jednak to najlepsze rozwiązanie.

 

Jesli chodzi o Shermany, to na poczatku miały TPC lub TPC+, dopier później miały SPV i tak się Shermany skończyły. U siebie miałem TPC a teraz TPC+. Może byś się zainteresował wersją z Intrinsic przynajmniej byłoby jakieś wiarygodne źródło informacji o tym systemie :P Na Zachodzie ludzie sobie chwalą. Niektórzy nazywają to "odwrócone SPV" - brak tłumienia kompresji na początku skoku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak tylko ze nie wydam wiecej niz 1600 zl za manitou. tez slyszalem dobre opinie o tym systemie - byl nawet test enduracza w bikeboardzie z tym widelcem (univega). poza tym cus nie ufam powietrznym manitou - a tylko dwa najwyzsze modele tego widelca maja intrinsic i oba są powietrzne z czego dostepny w polsce jest tylko ze stalym skokiem 160 mm.

 

opinie na dh zone są dobre, najgorsza to 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.RTWD nie zmienia odczuwalnie pracy widelca!

 

2.Nie wiem czy warto w to inwestować gdyż jeden z elementów odpowiadających za zmianę skoku, (taki plastik który jest od dołu zahaczony o sprężyne) przy częstym użytkowaniu będzie się powoli wycierał i z czasem regulacja może dać dupy( w modelach na 2008 nie widać już RTWD więc pewnie stwierdzili, że trzeba coś lepszego opracować!)

 

3. Sprężyna seryjna jest miękka, ale amor super chodzi i tak naprawdę przy 145mm skoku w terenie dobicie jest nierealne pomimo, że na upartego w miejscu można to zrobić(ja waże 80kg).

 

4. Zanim zdecydujesz się na Compa dowiedz się na 100% czy tak jak w Elite-cie jest tłumik Cartridge TPC+! Jest to wsumie TPC+ zamkniete w kartidzu, ale różnica w stosunku do TPC+ jest bardzo duża. Nieporównywalnie lepszy zakres regulacji tłumienia kompresji(w tym przypadku nie jak w RSie nie upośledzasz początku skoku, a powoduje zwiększenie kompresji przy koncu - osobiście uważam, że tak to powinno działać)!

Poztym kartridz jest wsumie bezobsługowy ja po roku zmieniłem olej tak z ciekawości ale nadal był czysty!

 

5. Jeśli Comp nie ma Cartridge TPC+ to ja bym wziął wersję Elite! Realne waga Elite z osią i szybkozamykaczem to około 2420g!

 

6. Co do pracy to mogę porównać do 66VF i PIke.

W stosunku do 66VF to nie ma porównywać, bo Elite dużo płynniej wykorzystuje skok! Regulacje mają lepszy zakres uzyteczny! Co do sztywności to 66 chyba jednak trochę sztywniejsze!

Od Pike-a jest sztywniejszy, a co do pracy to mi się bardziej podoba! Może przez to, że tłumik MC w RSie ma beznadziejną regulację kompresji:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andref jak nie widziałeś nowych Manitou to zamknij ;) bo:

 

1. Manitou jakoś już nie pcha SPV do widelcy z dużym skokiem do am/fr/dh. Teraz jest cartridge TPC albo Intrinsic(to jest wyczes dopiero amor chodzi super)

2. Z tym plastikiem to o tyle ciekawe, że nie jest go więcej niż w Marzocchi czy Rock Shoxie(tu jest go nawet ze 2 x więcej).

3. W cenie do 1600zł nie kupisz lepszego widelca tego typu i z taką gwarancją!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba napisalem, na podstawie czego opieram opinie nt. Manitou. Nowych faktycznie nie widzialem, natomiast sam fakt, ze Manitou co rok zmienia 3/4 kolekcji, wprowadza jakies nowe systemy tlumienia etc jakos mnie nie przekonuje. Uwazam, ze zamiast testowac na sobie, testuja na uzytkownikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...