Skocz do zawartości

[budowa] Ostrego Koła - rady i porady


KAZUMI

Rekomendowane odpowiedzi

Korzystając z kalkulatora sapima masz przecież obrazki pokazujące o jaki wymiar dokładnie chodzi. Rozmiar obręczy to jest "internal diameter of the rim" czyli wewnętrzna średnica obręczy (czyli zmierz sobie od wewnętrznej krawędzi stożka do wewnętrznej krawędzi stożka....). 622 mm to jest średnica rowka, w którym klinuje się rant opony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK może napiszę jeszcze trochę, żeby rozwinąć wypowiedź Krusto.

 

Dla długości szprych ważna jest tzw. ERD czyli w wolnym tłumaczeniu "efektywna średnica obręczy" . Jest to średnica mierzona od wierzchy nypla na jednej stronie koła do wierzchu nypla z drugiej strony (bo dąży się do tego, aby szprycha w poprawnie zaplecionym kole była równo z górną płaszczyzną nypla lub ciut poniżej):

 

erd.gif

 

W kalkulatorze sapima mamy dwa wymiary - średnica wewnętrzna obręczy "Internal diameter of the rim" (czyli od stożka do stożka) i grubość obręczy "Rim thickness". Po zsumowaniu dwóch grubości obręczy i średnicy wewnętrznej wychodzi nam w zasadzie nic innego jak ERD. Jeśli wierzyć katalogowi Remerxa - dla Twojej obręczy jest to 582.9 mm.

 

Piasty Joytecha według katalogu producenta mają odpowiednio wymiary:

 

Przednia: całkowita szerokość między podkładkami 100 mm, odległość między kołnierzami 70 mm, średnica okręgu na jakim rozmieszczone są otwory na szprychy 62 mm.

Tylna: całkowita szerokość między podkładkami 120 mm, odległość między kołnierzami 62 mm, średnica okręgu na jakim rozmieszczone są otwory na szprychy 59 mm.

 

Wpisując w kalkulator sapima wszystkie te wymiary (przy czym ERD wpisuję w średnicę obręczy a jako grubość podaję 0 mm), zakładając 32 szprychy z przodu i z tyłu oraz zaplot na 3 krzyże z przodu i z tyłu dostajemy długość szprychy 283 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Moje ostre jest juz na ostatniej prostej. Wczoraj przy zakladaniu sterow spotkal mnie jednak problem nie do obejscia. gorna miska i nakretka kontrujaca nie chca nakrecic sie na widelec. Stery to dura ace i hwint jest w bdb stanie. Widelec to torowy rychtarski. czy sa rozne standardy tego gwintu na widelcu tudziez na sterach? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Dalibyście namiary na jakiś dobry zakład lakierniczy, w Warszawie?

Chciałbym wypiaskować i wyproszkować ramę na matowy srebrny, więc musi, to być niezły zakład, który chciałby się bawić w nietypowe kolory.

Oczywiście cena też ma znaczenie ;)

 

A no i jeszcze.

Chcę zrobić tak jakby cienie przy mufkach, tak żeby kolor przechodził w kolor, wiecie może u kogo to mogę zrobić?

Myślę, że udałoby mi się to, ale potrzebowałbym jakiś większy kompresor, bo mam tylko malutki modelarski, a do tego potrzeba warsztatowy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ciocię stamtąd, może przy okazji podrzucę ramkę do malowania :)

Jeszcze tylko znaleźć kogoś do tych cieni :icon_confused:

Albo może sam to zrobię, w końcu to OK, o to przecież w tym wszystkim chodzi :icon_cool:

 

PS: Mam pytanko jeszcze jedno...

Na ramcę, którą ostatnio kupiłem, w niektórych miejscach niema w ogóle lakieru, jest goła stal.

Ku mojemu zdziwieniu na metalu nie ma najmniejszego śladu korozji...

Czyżbym miał ramę z kosmicznej stali :laugh:

Co to za rurki mogą być?

Od dłuższego czasu próbuję ustalić markę ramy, ale za nic nie mogę się tego dowiedzieć, ma jedynie naniesione naklejki Spino i tyle :icon_confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mufa suportu jest dosyć oryginalna, chyba nie widziałem podobnej.

Mam jeszcze jedną poszlakę, na widelcu, pod mostkiem odkryłem ślady po naklejkach w kształcie serca.

Myślę, że to były oryginały, bo jeździł na tym rowerze facet, myślę że w podklejanie serduszek by się nie bawił :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mufa suportu jest dosyć oryginalna, chyba nie widziałem podobnej. Mam jeszcze jedną poszlakę, na widelcu, pod mostkiem odkryłem ślady po naklejkach w kształcie serca. Myślę, że to były oryginały, bo jeździł na tym rowerze facet, myślę że w podklejanie serduszek by się nie bawił :P

 

Dawaj zdjęcia tych naklejek i mufy, najlepiej wszystkich numerków i dziwnych znczków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...