Skocz do zawartości

[Mostek]


adrian206

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!:)

W składaniu mojego roweru jestem na etapie kupna mostka, kierownicy, sztycy i rogów.

Jestem zdecydowany na RITCHEY WCS, tylko przeglądając aukcje allegro, nie dowiem się jaką potrzebuje długość mostka, dlatego pisze o pomoc do Was. Nie bardzo mogę się wzorować na poprzednim rowerze, bo to był trekingowy Kelly's, a teraz składam rower XC na ramie Birii Pro Rs.

Może są gdzieś na necie jakieś tabele, czy wykresy pokazujące jak odpowiednio dobrać długość mostka?

Czy to jest tylko i wyłącznie sprawa indywidualna rowerzysty?

 

Ramę mam 19 cali, sam mam ok 180cm.

 

 

 

Proszę o Waszą pomoc!!!;)

 

POZDROWER

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale jak ktoś nie potrzebuje mostka 120 to bez sensu na takim jeździć, byle tylko dociążyć przednie koło.

adrian206 - może Ci się przyda: http://www.bikeworld.pl/rower/artykul/306/3/ lub http://www.santacruz-pl.com/?co=oferta&amp...&pdz=tabele

 

 

 

 

Mad Max- dzięki za pomoc, właśnie szukałem takich tabel- dużo mi wyjaśniły!!;)

 

 

 

Pozdrower

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy do jakiej jazdy. Jeżeli nadal jazda w stylu MTB, to zakładając giętą to mostek powinien iść nawet dłuższy, bo gięta podnosi chwyt i przybliża ....

a sportowa pozycja to raczej wyciągnięta.

 

A jeżeli zmieniasz na giętą, bo chcesz troszkę pozjeżdżać czy jakieś "triki" to wtedy pewno lepiej skrócić.

 

 

Długośc mostka jest uzależniona od tego jaki styl jazdy preferujemy. Jeżeli sportowy w stylu MTB, bo można by powiedzieć, że dla wzrosty około 180 cm dł. mostka + dł. górnej rury powinna być w okolicy 71 cm. (60 + 11)

 

Z tym, że jednym będzie pasowało nawet 73 cm, a innym wystarczy już 69 - bo tułów przy tym samym wzroście i dł. ramion może się sporo róznić, a wtedy 1 wymiar na dany wzrost to dwie różne pozycje za kierą.

 

Pewno za dużo się nie pomylę jesli powiem tak:

 

wzrost - dł. górnej rury horyzontalnie + mostek

 

170 cm - 67 cm (np: 57+10) mostek 8-11

 

180 cm - 71 cm (np: 60+11) mostek 10-13

 

190 cm - 75 cm (np: 62+13) mostek 11-14

 

Dłuższy mostek, to lepiej dociążone przednie koło (podjazdy ok), ale też mniej skrętny bik, zwłaszcza na podjazdach ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedz. Styl jazdy raczej się nie zmieni no może teraz troszkę częściej zjeżdżam:) ale o trikach czy skakaniu nie ma mowy. :D myślałem nad zmiana mostka który będzie mieć 9 cm.

 

 

PS> Macie ewentualnie jakieś propozycje niedrogich kierownic do xc - giętych?? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://allegro.pl/item222262505_nowa_kiero...ofi_gieta_.html

 

- jak MTB na giętej, to lepiej nie za szeroką, choć i tak szersza niż prosta musi być.

 

Ta ma "tylko" 62 cm i waga ok jeśli to real 240 g (to tyle co prosta + rogi), a rogi na giętej nie sa potrzebne (bo więcej miejsca na zmianę chwytów). I tylko 50 zł.

 

 

 

 

http://allegro.pl/item219789920_kierownica...b_al_101bt.html

 

- a tutaj prawie rewelka jak za te cene, tylko czy to prawda?

 

190 g dla giętej przy 50 zł to rewelka, więc podejrzane :P

 

Ale wznos tylko 15 mm, więc wielcie gięta to ona nie jest :P

 

I szerokośc ideał 60 cm :D

(węższe mają sens tylko gdy kiera jest prosta)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

evo, wielkie dzięki za ripostę :D Kierownica Accenta bardzo mi się podoba :P A do ZOOM'a nie ma zaufania - kiedyś miałem sztyce i.. już jej nie mam:)

 

A co sądzisz o Kalloy UNO ?? http://www.allegro.pl/item222223606_kierow...kalloy_uno.html

Tylko tutaj mostek do wymiany bo to chyba nie jest standard:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no kiery 31,8 sa OK, tylko pytanie, czy aby 65 cm jest ci potrzebne?

 

Szersza kiera przydaje się typowo przy zjazdach. Rowery są wtedy "nadsterowne"/narowiste - więc szeroka kiera łagodzi te zjawisko, lepiej i pewniej się kieruje.

Teoretycznie dłuższe mostki tez to łagodzą, ale w DH nie ma sensu dociązać przodu, więc robi sie to przez inny kąt ramy i kiere.

 

Generalnie jeśli idzie o długośc mostka i zabawy w zjazdy. Jeżeli bez problemu zarzucasz i wracasz z pupą za siodło, zostaw mostek. Jak sa problemy - skracaj.

 

Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego B)

Jak chesz się bawić w zjazdy i w MTB, to nie bierz 65 cm kiery, bo będziesz łapał takie opory powietrza i będziesz za szeroki na ścieżki i miasto :)

Ten kompromis to 60-62 cm wg. mnie.

 

MTB 52-60 cm - proste (120-190 g)

Zjazdy - 60-75 cm - gięte (180-350 g - muszą być wytrzymalsze, by nie poszły jak ze zjazdu wpadasz na .... :D )

 

tak to mniej wiecej wygląda :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie co do mostka a nie chce zakładać nowego tematu

mam 182cm wzrostu, ramke 19, prostą kiere 580mm i mostek 90mm o dużym wzniosie, i jest za krótki czy jak kupie 100mm 6st to czuje sie różnice 1cm? czy kupować 110mm?

 

Górna rurka według producenta 23.6 czyli 59.9cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z Mody'm - musisz porównać mostki, ich wznios, itd. Ja jeszcze nie dawno miałem mostek o długości 135 mm i myślałem, że jeździ mi się bardzo dobrze. Po przesiadce na 90 mm ustawiony na minus odczułem wielką różnicę w samej jeździe i w podjazdach ( mniejsze zmęczenie ) no i w sterowności roweru. Ja wiem, że jest to różnica prawie 5 cm, ale nawet 1 cm i inny wznios rooooobi dużą różnicę. Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam mam 173 cm wzrostu rame 19 mostek 110 kat -6 osadzony na 1 cm podkładce na sterze, górna rura razem z mostkiem mierzona horyzontalnie (chyba tak to sie nazywa) to 69 cm siodełko jest dobrze ustawione bo noga lekko sie zgina. Moje pytanie jest takie nie moge znaleźc pozycji na kierze podczas jazdy jak trzymam za kiere to mnie troche rece bola które sa wyprostowane podczas jazdy a podobno tak nie moze byc, najlepiej mi sie trzyma kiere w miejscu gdzie rogi sa montowane tj pól dłoni na kierze pol na rogu. Jak ten bol rak i brak mozliwosc wygodnego chwytu zlikwidowac zmienic na mostek na krótszy(tak wg tabel wynika ze zalecane dla mnie 90) ale ja chcę miec bardiej pochylona sportowa pozycje?? a moze na sam poczatek wymienic chwyty na mieksze tj nowe bo te juz sa dosc zuzyte i przez to ten bol. Watpie czy w sklepie dadza mi do testu kilka długosc mostków bo na to trzeba przynajmniej 30 min jazdy wiec niech ktos mi doradzi co mam zrobic i jeszcze jedno mam "lekka" nadwage przy 173 waze 80 kg czy to moze na te bole wpływac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba masz trochę za długi mostek, spróbuj 6st 100mm, miałem ten sam problem ze bolały mnie nadgarstki, to wina ze masz za blisko siodło, spróbuj je trochę odsunąć do tyłu, to pomoże na pewno, tylko ze wtedy możesz nie sięgnąć kiery :/ ale spróbuj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...