Skocz do zawartości

[korby+łańcuch] Łańcuch bez opakowanania - jak rozpoznać model


maciek_74

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Postanowiłem zmienić napęd w swoim rowerku. Powodem takiej decyzji było duże zużycie łańcucha, a także tylnej kasety (2 zębatki). Ponieważ miałem kasetę 8-rzędową, więc zakupiłem kasetę Shimano CS-HG70 http://www.xtrabike.webd.pl/catalog/produc...products_id=131

Do niej dokupilem łańcuch Shimano CN-HG70 http://www.xtrabike.webd.pl/catalog/produc...products_id=186

 

I właśnie tego łańcucha dotyczy moje pierwsze pytanie. Przeglądając w necie zdjęcia łańcuchów zauważyłem, że oprócz wybitej na ogniwach marki Shimano i oznaczenia HG, maja one również wybity model łańcucha, np: CN-HG70, CN-HG50 itp. Natomiast na moim łańcuchu zakupionym bez opakowania w miejscu gdzie w innych jest wybity model łańcucha jest napis NARROW. I tak na każdym ogniwie. Gdzie-niegdzie trafia sie jeszcze JAPAN, VIA lub FC. Nigdzie nie ma oznaczenia CN-HG70. Jak można się upewnić, czy dostałem właściwy łańcuch?

 

I druga sprawa. Ponieważ zębatki na korbach są też troszkę zużyte i podejrzewam, że mogą źle współpracować z nowym łańcuchem, jakie korby najlepiej kupić w cenie do 150zł.?

W Shimano powiedzieli mi, że z obecnej oferty może to byc co najwyżej Alivio, bo wyższa klasa nie będzie chodzić z łańcuchem ośmiorzędowym, tylko z 9. Mógłbym wymienić same 2 zebatki, ale to koszt około 70zł., a za niewiele drożej mozna kupić właśnie Alivio. Dodam, że mam obecnie suport na kwadrat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suport mam w tej chwili na kwadrat i jest dobry. Jakis czas temu wymienilem same lozyska i chodzi bez zastrzezen. Gdybym wybral Deore 540 to musialbym zmienic rowniez suport i wtedy wyszloby okolo 200zl. Z drugiej strony ciezko cos jeszcze znalezc z Deore na kwadrat. Znalazlem jedynie modele 440 lub 442 w cenie 109-119zl. Albo tez Alivio 410 za 85zl.

A co powiecie na takie korby:

 

http://www.allegro.pl/item209581724_korba_...elowypust_.html

http://www.allegro.pl/item212164974_truvat...ypust_2007.html

 

Co do przerzutki z przodu to jest to 7 letnia Shimano Acera .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki masz obecnie największy blat w korbie (zgaduje, że 42). Jeśli zmienisz korbę na Deore (zgaduję, że wymieniasz na 44) to nie wiem, czy Twoja przerzutka będzie w stanie ją obsłużyć.

 

Jeździłem rok na korbie Truvativ X-flow. Jeżeli nie szalejesz to ta korba powinna być ok. Nie miałem z nią kłopotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, taraz najwiekszy blat to 42. Myslalem o wymianie, albo na takie jak mam (42/32/22), albo wlanie na 44/32/22. Jezdze bardziej szosowo, wiec blatow szybko nie zuzywam. Glownie pada mi srodkowy i najwiekszy. Co do przerzutki to mysle, ze dalaby rade. Domyslam sie, ze wazna jest tu srednica najwiekszej zebatki i przerwa miedzy ta zebatka, a czescia zewnetrzna przerzutki sciagajaca lancuch w dol. W tej chwili ta przerwa wynosi okolo 8mm., wiec pewnie ta 44 by weszla. Problem moglby byc z oslona, jesli takowa by byla na zebatce. Ale ja zawsze mozna sciagnac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego wlasnie probuje cos sie o tym lancuchu dowiedziec tutaj zanim spytam sprzedawce dlaczego jest tak nie inaczej. Wiem juz od dwoch osob, ktore rowniez kupowaly lancuch bez opakowania, z tym ze jedna CN-HG53, a druha CN-HG40, ze maja wybity na lancuchu jego typ, a nie tak jak ja napis NARROW. Pytajac o taki lancuch tutaj http://www.rp-pawlak.pl/ dostalem taka odpowiedz:

 

"Firma , w której Pan dokonał zakupu nie kupuje Shimano u nas, więc nie dam

100% pewności, że jest to oryginalny łańcuch Shimano. Z Pana opisu wynika,

że najprawdopodobnie jest to łańuch Shimano."

 

Natomiast na moje pytanie o korby odpowiedzieli:

 

"Jeśli chodzi o korbę, to ani LX ani Deore nie wchodzą w grę gdyż sa to

mechanizmy na łańcuch 9-rzędowy.

Panu pozostaje albo wymiana samych tarcz albo zakup aktualnego modelu Alivio

FCM410".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. wrzuc zdjecie kilku ogniw tego lanucha

2. gdybym byl na twoim miejscu wogle nie kupowalbym korby, istnieje spore prawdopodobienstwo ze stara bedzie dzialac. wymieniaj dopiero wtedy, kiedy bedziesz pewien, ze jest odwrotnie.

3. korby deore i lx dzialaja z napedem 8sp (patrz tabela kompatybilnosc shimano)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. wrzuc zdjecie kilku ogniw tego lanucha

2. gdybym byl na twoim miejscu wogle nie kupowalbym korby, istnieje spore prawdopodobienstwo ze stara bedzie dzialac. wymieniaj dopiero wtedy, kiedy bedziesz pewien, ze jest odwrotnie.

3. korby deore i lx dzialaja z napedem 8sp (patrz tabela kompatybilnosc shimano)

 

 

1. http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=6152aa1c89df41ae

2. tak wyglada srodkowa zabatka: http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=7231948bd21b093d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej zjechana jest zebatka srodkowa, ale gdybym mial wymianiac zebatki to wymienilbym tez najwieksza, bo tez juz jest troszke podjechana. Koszt tych zebatek to okolo 58zl. Natomiast koszt nowej Alivio to 85zl. Dlatego sie zastanawiam, czy nie lepiej kupic cale korby. Poza tym lancuch jest chyba z tych twardszych, to byc moze sie myle, ale gdybym poszedl w Deore to korby powinny chyba dluzej wytrzymac od Alivio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno jest pewne. Korby pod dziewiątki działaj bez zastrzeżeń z łańcuchami do napędów ośmiorzędowych. Sprawdziło to już wielu. Również w drugą stronę, np korba Alivio współpracuje z łańcuchem pod dziewięciorzędówke (sam mam korbę Alivio i łańcuch HG73). A to co pisze Ci Pawlak (i nie tylko) to poprostu marketingowy bełkot. Może poza nielicznymi przypadkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Na zdecydowanej wiekszosci ogniw jest wlasnie kolejno: SHIMANO, HG, NARROW. Na niektorych ogniwach trafia sie jeszcze osobno: JAPAN, VIA, FC.

Postanowilem spytac w sklepie, gdzie zakupilem ten lancuch, czy czasem nie nastapila jakas pomylka przy pakowaniu i otrzymalem taka odpowiedz:

 

"Zapewniam, że otrzymał Pan właściwy łańcuch - co osobiście teraz

sprawdziłam z opakowaniem zbiorczym dla łańcuchów w wersji oem. Nie wiem

z jakiego powodu, ale Shimano dla tzw. Wąskich łańcuchów tzn

przeznaczonych dla kaset 7/8 rzędowych nie stosuje oznaczeń hg + numer,

tylko oznaczenia HG + typ łańcucha, czyli właśnie owy napis Narrow.

Natomiast samą numerację zaczyna stosować dopiero od łańcuchów

przeznaczonych dla kaset 9 rzędowych. Dlatego też np. dla łańcucha hg-53

dla kasety 9 będzie istniał napis HG-53. dlaczego tak jest nie umiem

odpowiedzieć."

 

Pozostaje mi chyba zaufac sprzedawcy, bo nie widze chyba mozliwosci 100% upewnienia sie czy na pewno dostalem wlasciwy lancuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...