Skocz do zawartości

[łańcuch] xtr a xt


tobo

Rekomendowane odpowiedzi

A po cholere wiercic? Jak chcesz miec lekką 8 biegową kasetę to kupujesz taką której przełożenia uznasz za wystarczające {u mnie w rowerze minimalne to 36-28, a więc nie za niskie :)} Najlepiej Srama 5.0 ktora naprawde bije Shimanowskie kasety wagowo na głowę. Wiercenie to dla majsterkowiczów- w sumie to więcej niż 30gr moim zdaniem nie wywiercisz :) Ale liczy się satysfakcja z stuningowanego sprzetu. Przyrównałem deore do altusa bo to podstawowa kaseta na 9 biegów - wielkie kowadło {szczególnie 11-34} jak dla mnie, alivio 8spd jest nawet ładną kasetą< dobrze powierconą ale rekordu wagowego na niej nie osiągniesz... Napatos - pisałes to wczesniej , wiem o tym ale też widząc róznicce wagowe pomyślałem o tym {ten sam sklep chce zachecic do kupienia o wiele lżejszego {niby:D} no i droższego sprzetu} :) Nie takie rzeczy sklepy już robią {np waga kasety 11-32 podawana jako orientacyjne 11-28 :)}

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co tu czytam, można by wywnioskować że: kupuję sobie kasetę alivio, biorę dobre wiertła i wiercę w niej otwory podobne to tych w LX i mam kasetę o 2grupy wyższą. Chyba to jest zbyt piękne żeby mogło być prawdziwe

czy ja wiem czy to takie piękne...dolicz czas na wiercenie, pieniądze na dobre wiertła (a te troche kosztuja), odpowiedni sprzęt (wiertarka na stojaku), zabawe z chłodzeniem wiertła, martwienie się czy nie rozcharujesz materiału itd itp

 

co więcej róznica cenowa niższych grup jest tak mała że właściwie nie ma ta zabawa na dzień dzisiejszy większego sensu

 

PS 3 posty na raz napisane;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gnie się raczej korba :) I dlatego na korbie nie ma co wiercic :) Najwazniejszy w stanie kasety jest stan ząbków a te wiercone zebatki tak samo się zużywają jak niewiercone wiec róznica tkwi w wadze i cenie.

Ps Robimy razem jeden wielki OffTopic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wg mnie mitem jest gadanie o jakiejś niesamowitej wytrzymałości starego osprzętu. To taka nostalgia chyba za starymi czasami gadanie że kiedyś to robili dobre pralki, auta itp. Od 92 roku trochę osprzętu zjeździłem i różnie to bywało. Napęd faktycznie jest mniej trwały ale nie wynika to z gorszych materiałów a z zawężenia łańcucha i grubości zębatek. Pozatym jak ktoś słusznie zauważył, ceny tak spadły że taki łańcuch XT z kasetą kosztuje połowe tego co kiedyś więc ja nie narzekam. Ale już taka większa trwałość starych przerzutek XT to mit ewidentny a większa wytrzymałość nowych wynika głównie ze zmian konstrukcyjnych jak WideLink czy zastosowania stalowych tulei w osi obrotu trzpieni pantografu czy głównej śruby mocującej, w starych to wszystko pracowało w aluminiowych gniazdach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie jest ewidentny mit. mialem stare modele xtr-a i xt co do przerzutek. jakosc obecnych nijak sie nie ma do tamtych. starego xtr-a zabily trzy zimy i zupelny brak dbalosci o jego stan z mojej strony. luzu nie mial. nawet jesli zaloze ze moj styl jazdy nie jest ekstremalny - moje nowe xt mialo juz lekki luz fabryczny. stary model xtr mial zwykle ogniwo a nowe xt szerokie - zameczony xtr zmienial biegi lepiej niz nowe xt. zapewniam ze wyregulowac naped potrafie. :rolleyes:

zywotnosc starszych egzemplarzy napedu rowiez byla inna. moj kolega kupil w 99 roku wheelera na ktorym jezdzi do dzis - wlacznie z oryginalną kasetą. i nie powiem zeby byl chorobliwie zakochany w dbaniu o stan napedu. naped byl (jest) wlasnie 27 biegowy - kaseta lx, przerzutka przednia i tylna, manetki, korba. przebieg ponad 20 tysiecy km (tak wg moich pobieznych obliczen). rama pekla kaseta zyje.

nie dziwie sie producentom ze nie przykladaja wagi do trwalosci komponentow - na swiecie i tak nie ma to wiekszego zaczenia - zamoznosc nabywcow pozwala im o tym nie myslec. a watpie zeby shimano czy ktokolwiek zaczal produkowac sprzet dla specyfiki srodkowoeuropejskiego nabywcy - znaczy sie przewaznie bidnego.

dla mnie szczerze powiedziawszy trwalosc osprzetu tez nie jest sprawa pierwszoplanową - lubie zmieniac to co mam na nowe/ na nowosci, wiec martwienie sie o dozycie przez dana czesc do konca przewidzianego dla niej przebiegu pozostawie innym. tak bylo i obecnie gdzie naped xt wymienilem na nowy bo cena obecnie byla bardzo dla mnie przystepna. tego zestawu bede uzywal w szczycie sezonu, starego xt pozną jesienia i na początku wiosny a w zimie 8mki alivio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale niby co, stal dają miększą w obecnych kasetach ? Niie wierzę. A co do przerzutek w wypadku XT będę się upierał. RDM737 w której to wpadli na genialny pomysł skrócenia śruby mocującej do ramy szybko 'rozbiłem' w tym miejscu. Zresztą już chwile potem wrócili do standardowej długości tego elementu w RDM379. Nie było tragedii, ale i tak niby ta kultowa przerzutka jak dla mnie była o d... rozbić. Bardzo szybko łapała luzy. XTR nie wiem bo nie miałem, ale faktycznie nawet w katalogach podawali, że względem XT jest mniejsza tolerancja wykonania części, teraz tego nie podają. Wprowadzenie 9'ki co oczywiste obniżyło trwałość napędu, ale i ceny spadły więc nie ma co narzekać, tym bardziej, że przy MegaRange, które bardzo mi się przydaje tylko z 9rzędową kasetą zestopniowanie jest sensowne. A że jak to w jakiejś gazecie już czytałem osprzęt starzeje się teraz i tak szybciej 'psychicznie' niż fizycznie bo co 2/3 lata pojawia się nowy model który fajnie jest zmienić to też racja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą słuchajcie, tak czy inaczej im wyższa grupa tym jest lżejsza, więc za to się płaci przede wszystkim.

Marcinn ty masz obsesje na punkcie tych gramów. Nie zawsze lepsza, wyższa grupa jest lżejsza (np manetki xt jest cięższa od lx o 7g a jest lepsza) :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...