Skocz do zawartości

[Kaseta] Przycieranie łańcucha


Tomass

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Mam w rowerze kasetę SHIMANO HG-30 i do tego łańcuch HG-50, przerzutka to SHIMANO DEORE. Taka konfiguracja była w rowerze od samego początku. Problem polega na tym, że na 5 i 6 zębatce kasety, łańcuch przyciera o większą zębatkę i w efekcie powstaje strasznie denerwujący dźwięk. Wyregulować się tego zbytnio nie da, bo jeżeli ustawię wózek przerzutki tak, żeby łańcuch nie obcierał, to przy wrzucaniu wyższego(lżejszego) biegu muszę lekko podciągnąć cyngiel na manetce ponad bieg, na który chcę wrzucić, czyli krótko mówiąc nie jest tak jak być powinno. Macie jakiś pomysł jak to zniwelować? Łańcuch i kaseta są wyczyszczone, łańcuch nasmarowany FL CC. Zastanawiałem się już, czy to nie jest kwestia walniętego dobrania łańcucha do kasety, ale wolałbym, żeby ktoś bardziej doświadczony ode mnie się wypowiedział.

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmień łańcuch na HG 53 i bedize git. mam ta kasete z tym łancuchem i jest chyba ok.;D

 

edit.

ops sorki niedoczytałem i myślałem ze masz kasete hg 50.

to niewiem może tak jak mrówa, ile już km zrobiłeś na tym łańcuchu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim stanie są pancerze i linki? co z kółeczkami przerzutki, tzn czy dobrze założone, górne powinno mieć mały luz osiowy, hak przerzutki prosty? sama przerzutka prosta, bez większych luzów? jeżeli wszystko jest ok to radze wypróbować inna manetkę (pożyczyc od kolegi:-) Bo możliwe że to cos z manetką..chociaż to bardzo rzadko się zdarza:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...no myślę, że max 700km. Łańcuch z kasetą nie są jeszcze zajeżdżone. Sprawdzę jeszcze jakoś dokładniej ten wózek, ale przy smarowaniu nie zobaczyłem niczego dziwnego..

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz płaszczyzna wózka przerzutki powinna być równoległa do plaszczyzny koła, czyli tak mniej więcej gdy spojrzysz na przerzutkę z tyłu wózek powinien być idalnie w pionie na każdym przełożeniu, to samo tyczy się jego pozycji względem osi wzdłużnej roweru, w sumie ciężko to wytłumaczyć i może się okazać że bez wizyty w serwisie i użycia specjalnego narzędzia (którym jest np. DAG-1 firmy Park Tool) niewiele zdziałasz, bo np. przy 9 biegach, ustawienia "na oko" na niewiele się zdają. Poza tym może się okazać że Twój hak przerzutki jest prosty, a sama przerzutka zwichrowana, wtedy należy podgiąć hak tak, aby wózek przerzutki był równoległy do koła, czasami to też się nie udaje bo np. na 8,9 biegu jest ok a na 5,6 już nie ...wtedy trzeba się niestety pogodzić ze spadkiem precyzji, lub zainwestować w nową przerzutkę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a łańcuch ociera u Ciebie cały czas, w sensie że wszystkie ogniwa ocierają, czy tylko np co drugi obrot korbami ? Ja miałem podobną sytuację, i okazało się, ze podczas nieudanej zmiany przełozenia pod dużym obciążeniem na łańcuchu powstało małe wyszczerbienie, które powodowało dziwną pracę tylnej części napędu... Tak więc jeśli łańcuch nie ociera cały czas równomiernie, to sprawdź czy się gdzieś nie uszkodził...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem wszystko tak jak mówiliście. Nie mam specjalnych przyrządów, ale z dokładnych oględzin wynika, że hak jest prosty, wózek też a przerzutka nie złapała luzów. Nie katuję roweru. Początkowo używałem go do jazdy crossowej, dopiero niedawno zacząłem kręcić w terenie ale niezbyt wymagającym.

 

@Lobster

Łańcuch przyciera równo na wszystkich ogniwach. To raczej nie jest wina jakiegoś wyszczerbienia się łańcucha. Może po prostu trafił mi się jakiś lipny egzemplarz.. :)

 

Podpowiedzcie jeszcze, jaką szerokość powinien mieć łańcuch do napędu 8-rzędowego? Bo w necie znalazłem informację, że ten mój jest do napędu 7/8 rzędów i ma 7,2mm(zmierzone) a trafiłem jeszcze na łańcuch connexa, który też jest dedykowany do 8 rzędów a miał 6,8mm. Może w tym leży przyczyna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Tworzycie tu wywody o jakiś krzywych wózkach etc :)

Mnie się wydaje, że kolega ma po prostu ustawiony łańcuch na prawie skrajnych przełożeniach tj. 1-5, 1-6 i to może być przyczyną tego obcierania. Może nie już na 1-5, ale dalej już na pewno. czy jak na korbie ustawisz średni blat lub duży to też w tych dwóch przypadkach Ci obciera? ...pewnie nie

Sprawdzałeś ustawienie przerzutki jej wysokość względem największej zębatki korby, bo to też jest ważne i często przez złe położenie można w ogóle nie ustawić przerzutki prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie jest tak jak pisze Pixon, ale jest jeszcze 1 opcja. Możliwe że masz coś nie tak z ramą(dokładnie tylnym trójkątem). Jak za mocno ściskasz zaciski kół przerzutka może ci się lekko wygiąć w stronę koła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pixon

 

Nie mam wielkiego doświadczenia rowerowego, ale jakieś tam pojęcie o tym jak jeździć nie należy już tak ^_^ Nie mówię tu o skrajnych przełożeniach, bo wiadomo, że wtedy będzie przycierał. Łańcuch trze na przełożeniach (2x5), (2x6), (3x5) i (3x6).

 

Wawrus

 

Sprawdzę jeszcze te zaciski, ale moim zdaniem są skręcone tak w sam raz. Nie za mocno, nie za lekko. Da się go bez użycia jakiejś specjalnej siły zamknąć a jednocześnie koło nie wypada, nie lata na boki itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt, ma. 0,1mm nie robi już specjalnej różnicy. Moze po prostu jakieś felerne spasowanie, nie wiem..Tak czy inaczej chyba wszelkie możliwości są już wyczerpane. Dzieki za wszystkie odpowiedzi.

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...