Skocz do zawartości

[upgrade napędu]


deadhorse

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie sprawa jest prosta - Dla Was, bo dla mnie nie bardzo :)

Moj sprzecik to z tyłu 7SIS-Shimano, a z przodu Altus'y na treku 28 cali. Problem polega na tym ze przy 50 km/h czuje brak oporu na pedałach, wiec trza troche zmodyfikować napęd.

Z tyłu najmniejsza zębatka ma 14 ząbków, a z przodu najwieksza 42. Moja prośba do Was polega na tym abyści mi doradzili co moge zmienic zeby było w miare tanio i szybko :D

na razie planuje wymiane samej korby o to moje propozycje:

 

http://www.allegro.pl/item187396177_mechan...70mm_52x39.html

http://www.allegro.pl/item191103833_korba_...uper_cena_.html

 

Co o nich myslicie ? :D

 

To są kroby do szosówki - moje pytanie brzmi czy zapasują do mojego treka ? kolejna wątpliwość to czy zmiana na jedną z nich spowoduje wymianę łańcucha ?

Kolejne pytanie: czy zmiana kasety na 11/12 zmieni cos w stosunku do mojej 14 ?

I najważniejsze chyba pytanie: co z przerzutkami ?? c zy moge wsadzic sobie dwu kasetówke z przodu ? a z tyłu np 8/9 ?

 

Licze na zrozumiała dla mnie odpowiedzi !!

 

Dzięki i pozdrawiam ! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli zalozysz szosowe korby i kasete z koronką 11 t to roznica bedzie olbrzymia.

korba bedzie pasowala - co do przerzutki przedniej mozliwe ze nie.

 

przerzutka musi byc raczej z krotkim wozkiem bo masz dwie tarcze z przodu. ale moze zadzialac z tym co jest - czesciej to sprawa eksperymentu niz suchych liczb.

 

jesli zmienisz kasete to na pewno trzeba zmienic lancuch. warto to takze zrobic przy wymianie korb: lancuch jest wyciagniety i zniszczy ci zebatki korb.

 

to czy przerzutka jest na 8 czy 9 przelozen nie ma znaczenia - obsluzy kasety takze o 6 przelozeniach.

 

nie wiem jaką masz kasete z tylu: jesli ma mniej niz 6 koronek to wiąze sie to z wymianą takze piasty bo piasty do 7 zebatek maja węzszy bębenek niz te do 8/9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Co to za rower? obstawiam że masz w kole wolnobieg więc aby zmienić na kasetę 11 musisz zmienić najpierw piastę w kole.

2. Troszkę terminologii:

Z przodu jest korba - i nie dwu kasetowa tylko dwu koronkowa.

Z tyłu jest kaseta albo wolnobieg

3. Do takiej korby musisz załatwić przednią przerzutkę o większej pojemności, ta którą masz obsługuje korby do bodajże 42 zębów. Poza tym musisz zmienić lewą manetkę na taką która ma tylko dwa "przełożenia"

4. jeśli zmienisz kasetę to musisz zmienić także przerzutkę na mającą więcej pojemności (alivio i w górę (w ostateczności acera, z teorii wynika że bedzie działać ale nikt tego nie sprawdził chyba jeszcze)) i manetki na 9

5. korba będzie pasować, być może będziesz zmuszony kupić troszkę inny suport jedynie.

 

tobo, zwróć uwagę że przerzutka tył to "7sis" więc taki też ma wolnobieg. wolnobieg, bo śmiem wątpić w to że to kaseta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fakt to wskazuje raczej na wolnobieg.

co do manetki do przedniej przerzutki - w ostatecznosci i przy braku funduszy mozna ją zablokowac srubą ogranicznika. pytanie czy wlasciciel tematu kupi tylko prawa manetke - sensowniejsze bedzie wymienic obie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że przerzutki zmieniam rzadko, wiec nie potrzebuje miec działające wszystkie możliwe przełożenia.

Z tyły mam wolnobieg (nie wiem czym to sie rózni od kasety ale nieważne :)) - 7 przełożeń czyli wymiana piasty odpada ? :D

 

Panowie mój budżet wynosi do 200 zł - wiem wiem nie zaszaleje, ale moje roczne przebiegi to 4k-5k km więc powinno przeżyć :) Chyba bede zmuszony do wymiany samej korby - bo wątpie aby za 200 zł kupić sensowny zestaw. No chyba ze sie myle :D

 

Czy kupienie korby trzy koronkowej zniweluje problem przedniej przerzutki ? I jaki łancuch ewentualnie do tego dokupić mając na tyle kasete (wolnobieg :D ) na 7 przełożeń ? czy zmiana 42 ząbków na 52 i zostawienie na tyle 14'nastu istotnie zmieni V-max mojej kozy ? :)

 

Sorki za błedy w terminologii ale jak zauwazyliscie w tej kwestii jestem totalnym laikiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52:14 zmieni istotnie i bez porządnej górki sobie na tym przełożeniu nie pojeździsz

jeśli chcesz wymienić na kasetę 9 to i tak musisz zmienić piastę. Bo masz pod wolnobieg a potrzebujesz pod kasetę. (poszukaj na forum gdzieś jest rozpisane czym się te dwa systemy rożnią)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(sorki za ortografy)

 

Skoro 52:14 przydatna jest na zjazdy to powinno w zupełności wystarczyć. (da rady pociągnąć 60 km/h ?)

 

W takim razie pomóżcie mi dobrać korbe i łańcuch do mojego roweru - zestaw do 120 zł :) Najlepiej na Allegro :) Licze na Was ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobiście jeżdze na jakiejś korbie cyclona narzie i blat ma 52 zeby, niedawno zmieniłem cały tylny naped i mam teraz ostatania koronke 11 zebów. mówiac szczerze 52/11 uzyłem na prostej drodze może z 4 razy i to jeszcze jak był wiatr w plecy. Jedynie na Żarze przejechałem cały zjazd na tym przełożeniu i wyciagłem 70.5km/h mogłem jeszcze dokrecic ale nie było już sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry panowie ale chyba sobie jaja robicie z autora tematu. Jak można polecać korbę na 52t do trekkinga? Przecież ten rower się powiesi na pierwszym lepszym krawężniku.

 

Imho optymalnym i jedynym wyjściem jest 48t z przodu + nowa przerzutka a jak w przyszłości będzie za mało to wymiana piasty i kasety na coś z 11t na najmniejszej zębatce.

 

deadhorse tej korby nie polecam bo zdaje się, że nie ma rozkręcanych blatów.

 

Ale np coś takiego by starczyło

http://www.allegro.pl/item189261621_korby_...uper_cena_.html

albo

http://www.allegro.pl/item186940146_mechan...8x28_2006r.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz korbe 42/32/22 i wolnobieg z minimalną 14... więc tak: Korbę można zmienic i to jest dobry pomysł ale uważam za głupie ładowanie sie w 52/39 przy minimalnej 14...

Lepszym rozwiązaniem jest korba Alivio 48/28/28 i/lub zmiana wolnobiegu na 11-28 lub 13-28 {koszt to od 40zł do 50zł za nowy} Minimalna 14 to nie jest mocne przełożenie, nawet na korbie z 48 zębowym blatem. {Ale bedzie o wiele lepsze niż na takiej jak masz} Ostatnio w rowerze na 28 calowych kołach {author} i korbie 48/38/28 , zmieniłem wolnobieg z tandetnego 14-34 na 13-28 i różnice widać {da sie nim teraz żwawo pomykać z większymi predkosciami} Nie jest to super twarde przelożenie ale pomiedzy tym a twoim to wielka przepaśc :) U siebie mam korbe z dwoma blatami {najmniejszy usunąłem} 48/36 przy przerzutce Sram 3.0 - na korbe 3 rzedową, oraz manetkę na 3 biegi z przodu i wyregulowałem to dobrze :D Napęd z tyłu tworzy kaseta z minimalną 11 i najwieksze przełożenie mam wystarczające w 90% szybkiej jazdy i zjazdów. Też miałem na początku korbe 42... i kasetę z minimalną 12 i nie było aż tak zle, ale zmiana korby dopiero dała powera napedowi :) czyli jak na poczatek to szykuj sie na zmianę korby, dopiero potem stwierdz czy chcesz jeszcze mocniejszego przełożenia, wtedy wolnobieg sie wymieni na taki z mniejszą iloscią zębów na najmniejszej koronce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam już jedną z tych dwóch korb... czy obecny suport, który mam w rowerku bedzie wspołgrał z jedną z nich ?

 

Czy mając wolnobieg moge kupic kasete ? np taka: http://www.allegro.pl/item189261460_kaseta...owy_chrom_.html

czy lepiej kupić wolnobieg:

http://www.allegro.pl/item189758617_wolnob...g50_11_28t.html

 

Dokonując powyższych zmian jaki musze dokupić łańcuch ?

 

Czy to bedzie działać ? :)

 

No Panowie jestemy blisko celu :D czyli mam Alivio 48/28/28 + wolnobieg http://www.allegro.pl/item189758617_wolnob...g50_11_28t.html + Łańcuch :) Teraz jaki i ile musi miec ogniw by było dobrze ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiej piasty jaką posiadasz nie założysz kasety, musi to być wolnobieg. Jaki model już wybierzesz to mało ważne bo wszystkie są podobnej jakości. Ten z linka ma całkiem sensowne przełożenia ale jest drogi.

Do tego kup łańcuch PC-38 albo http://www.allegro.pl/item188614399_lancuc...g40_8_kowy.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

suport na 99% masz na kwadrat - bo taki jest w tych starszych badz tańszych roweruch. Kasetę sobie odpusć, bo ta propozycja wolnobiegu którą ci podałem i którą znalazłes jest bardzo dobra. {kasety na 7 są tańsze - ok 35/40zł , no ale zmiana piasty i zaplatanie na nowo koła mija się z celem} Spokojnie w 200zl się zmiescisz i uzyskasz to czego chcesz - bardzo mocne przełożenie na szybką jazdę :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli podsumowując:

 

Korba Alivio 48/28/28 + Wolnobieg SHIMANO MF HG-50 + łańcuch SHIMANO HG40 8-kowy (ósemkowy nie ma znaczenia ? ? :unsure:) za 180 zł :D i tutaj juz nic nie trzeba dokupować ? :P suport mam kwadratowy ale nie wiem na jakich wymiarach :)

 

Czyli będac juz w 100% pewny zapytam jeszcze co z przerzutkami ? z tylną nie powinno byc kłopotów chyba - manetki mam na 7 przełozen - wolnobieg na 7 przełozen. a Co z przodem ? czy wieksza korona moze sprawic psikusa ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry przerzutek przednich to: ilośc obsługiwanych rzedów korby, długosc "wózka" i szerokośc "wózka" , średnica obejmy, prowadzenie linek :D

Ilosc przełożen to zrozumiale, długośc wózka - wózek dłuzszy przy korbach o większym blacie {mozliwe że altus bedzie sobie zle radził z obsługą przełożen na tej korbie - przerzutka z wózkiem na 48zebowy blat i wieksze jest zalecana} szerokośc wózka - dla wąskich łańcuchów 9 biegowych {łańcuch 8 biegowy może ocierać bo jest wózek węższy} lub dla 8 biegowych - tu jest szerszy i pociągnie każdy łańcuch {jednak 9 biegowy szybciej działa na przerzutce dedykowanej do 9 biegów} srednica obejmy to mocowanie do ramy. Masz rame szerszą od mocowania - nie da się zamontować, masz rame węższą od mocowania - można dac podkładkę lub gumowy pasek i porzadnie scisnąc na ramie przerzutke. Jak masz mocowanie o tej samej średnicy co rama to spokojnie zamontujesz przednią przerzutkę :P no i prowadzenie linek - dołem ramy lub gorą ramy.. Są też przerzutki uniwersalne mogące pracowac z jednym lub drugim prowadzeniem linek. Radziłbym sprawdzic w praniu jak na obecnej przerzutce bedzie działał nowy napęd, dopiero potem ewentualnie wymienic ją... {koszt to 40zł}

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee z niemca jestem słaby :D Czy to coś w stylu "danke" za pomoc, czy raczej "rezygnuję"? :D Ja bym się negatywnie do tego nie nastawiał... nikt nie mówił że jak powiedzmy bedziesz miał wymienioną tylko korbe to ci wszystko przestanie chodzić :D Zawsze trochę roboty z rowerem jest, jeżeli nie czujesz się pieniężnie na siłach to na twoim miejscu wymieniłbym tylko korbe {wszystko by chodziło przecież dobrze} na upartego komplet- wolnobieg + łańcuch który dopełni "perfekcji" napedu... z przednią przerzutką to nie zawracaj sobie glowy nawet, zamontuj to co chciałes, ewentualnie daj do wyregulowania serwisowi i smigaj :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podziękowania są za porady, ktore są bezcenne :D Ja majsterkowania przy rowerze sie nie boje pod warunkiem, ze wiem co mam robic :P na razie zainwestuje w samą korbę. Kupię i przy zakładaniu zobacze co bedzie trza zmodyfikować :D Jak to wszystko zacznie grac i buczec ocenie szybkość kozy :D jezeli na zjadach bede osiągał ponad 50Km/h to raczej na tym przystanę. Wolnobieg zmienie gdy ten terazniejszy mi sie wykonczy - mysle ze za rok na wiosne powinien byc juz do wyrzucenia :P Tak więc jeszcze raz wielkie podziękowania !! (po polsku) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoim rowerku mam zamontowane:

mechanizm korbowy SH ALIVIO FC-M411 48X38X28

wolnobieg SHIMANO 7-RZ. MF-HG50 11/28T

 

 

Bardzo fajny zestaw. Jedyne co mi sie nie podoba to roznica miedzy 4-ta i 5-ta zebatka, odpowiednio 18 i 15 zebow. Troche za duzo. Wczesniej mialem inna charakterystyke wolnobiegu i teraz musze sie przyzwyczaic.

Mam przejechane na nim dopiero 300 km, ale jak na razie jezdzi sie super, no i jest szybki, a tego chcesz:)

Jesli nie bedzie Ci przeszkadzal brak "plynnosci" miedzy wymienionymi zebatkami to polecam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...