Skocz do zawartości

[napęd] przełożenie


nigga91

Rekomendowane odpowiedzi

Na najwyższym biegu (21) kręce jak nienormalny a i tak czasem wyprzedzają mnie ludziki na bmxach ;/...od razu nasuwa się pytanie co wymienić? Kupić nową korbe (np 44 zęby) czy zmienić kasete na mniejszą? A co do kaset czy są jakieś różne rodzaje czy wszystkie można nałożyć na tą samą piaste?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby ci to powiedzieć z tego co piszesz to tylko ci się wydaje że kręcisz jak głupi bo 42/13 to przy 35km/h wcale nie jest jakieś miękkie przełożenie :) Chyba przyzwyczaiłeś się do poooowooolneeegooo obracania korbą a z tymi gośćmi na BMXach to chyba przesadziłeś :D No chyba że licznik ci źle działa i masz taką parę w nogach że ci przełożeń brakuje :D

 

Kaseta jak kaseta musisz mieć 7 rzędową żeby wszystko działało :)

 

 

PS: Ale raczej radziłbym nauczyć się jeździć na wyższej kadencji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kadencja to ilosc obrotow korby na minute. Normalnie powinno sie krecic 90 obr/min, w wielu zrodlach podaja, ze optimum to nawet 120, ale ja juz sie tak nie naucze jezdzic. 24 to ilosc przelozen!!! i to nie mowi o niczym. A przelozenia masz dobre to tej predkosci. Ja 42/14 smigam ok. 33km/h i jest ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do korb i przełożeń :) Na jednym rowerze {sztywnym} od pewnego długiego czasu poruszam się po drogach.. Najpierw była seryjna korba 42/32/22 i kaseta Pg730 12-32. Przełożenie maksymalne jak na rozpedzanie sie na wolnej kadencji nie było dobre, ale redukcja na 42- 14 zawsze dawala kopa i to aż do 45 km/h :) Mój maX na przełożeniu 42/12 to było 56km/h na prostej drodze i 66km/h na zjezdzie z górki z baaardzo wysoką kadencja {kopałem się kolanami po brzuchu :lol:: } Potem zawitała korba 48 i czułem się jak w domu. Nowe perspektywy biegów {kaseta ta sama została} i lubiana przezemnie wolna kadencja... Bardzo przyjemnie się jezdzi. Od niedawna kaseta 11-28 Pg850 i na prostej rozpędzam się do 50km/h .......na przełozeniu 48/16-14 :) Po prostu cięższe przełożenia służa do odpoczecia i do przełożenia większej siły na jeden obrót przy normalnej jezdzie. Najszybciej idzie depnąc przy 2-3 rzedzie na kasecie {licząc od najmniejszej zebatki} przy wysokiej kadencji :P Swoja droga wysoka kadencja sprzyja bujaniu fulla wiec myślałbym nad korba {jeżeli jezdzisz głównie po aswaltach, w terenie mniej czasu spedzasz} i powiem ci że miedzy 13 a 11 jest spora różnica - 11 jest o wiele "cięższym" biegiem od 13 mimo różnicy dwoch zębów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42/14 = 3

42/13 = 3,23

 

Te 3 i 3,23 to ilośc obrotów koła na 1 pełny obrót korbą.

 

Obwód MTB to 2,05

 

Więc przy kadencji 60 = 1 obrót korbą na 1 sek = 3 obroty koła * 2,05 = 6,15 m/s - a to jest 22 km/h

 

1 m/s = 3,6 km/h

 

Kadencja 90 = 1,5 obrotu korby = 4,5 obroty koła * 2,05 = 9,22 m/s = 33 km/h.

 

Więc jak byk możesz uzyskać spokojnie 40 km/h, chyba że masz 1,63 m i 118 kg :P

 

W rowerach na przełożeniach 44-11 można teoretycznie jechać 30% szybciej ;)

jeśli utrzyma się te kadencje, ale z + prędkością coraz trudniej to utrzymać, bo opory, opory i opory.

 

 

ps. fajna szybkość można uzyskać na asfalcie zjeżdźając w dół z Kuźnic na rondo w Zakopcu ;)

Ja tam bez pedałwoania i używajć hamulców miałem chyba z 70 km/h :)

Niestety, plecy troszke od kupki końskiej, do srają tam jak leci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Autora tematu - Popróbuj tego kręcenia jak szalony korbą, nawet na niższych przełożeniach niż maksymalne, jeżeli to nie bedzie dawac rezultatu to korba 48/38/28 - wydatek rzędu 100zł bez koniecznosci wymiany innych czesci {każde przełożenie staje się twardsze niż na poprzedniej 42/32/22} lub też kasetę z minimalną iloscią ząbków 11 - w co wątpie, bo pewnie masz wolnobieg. Sam ostatnio remontując kumplowi rower cross na 28" kołach i korbie z 48zębowym blatem wymianiełem mu taki wolnobieg: http://www.allegro.pl/item189556091__shima...t34_tanio_.html na taki : http://www.allegro.pl/item190838783_wolnob...dowa_13x28.html jak widzisz przełożenia w w tym drugim sa inne od tego pierwszego {najwiekszym kryterium było dobre zestopniowanie biegów i zębatka minimalna mniejsza od 14} myślałem że wolnobiegi nie mają zebatki z minimalną iloscią zębów 11 ale takie zobaczyłem w rowerowym i na allegro: http://www.allegro.pl/item189758617_wolnob...g50_11_28t.html co prawda wydałbyś pieniądze na cos co dalej jest starą technologią {teraz panuje kaseta} i musiałbyś się liczyc z wymianą łańcucha {20 parę złotych} ale uzyskałbyś twardsze przełożenia. Tylko czy jest sens wymiany. To już nie mi o tym decydowac.... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie to ?!

W naszym pięknym Gdańskim lasku w Oliwie. Jakby ktoś nie wiedział to jest dawna skocznia narciarska więc nachylenie jest spoooooooooorrrrre;d

 

Jakby ktoś chciał to moge wysłać 2 filmiki;D Jeden wygląda jak przyspieszony ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...