Skocz do zawartości

[pedały] do enduro


Przecin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zastanawiam się nad kupnem pedałow do roweru enduro.

Mam dylemat czy kupić SPD czy platformy?

Jak platformy to jakie?

Znalazłem kilka godnych uwagi na allegro czy mozecie mi cos z nich polecic ?

Tak do 100zł

 

http://allegro.pl/item187078164_placki_pow...dla_ciebie.html

http://allegro.pl/item190078515_nowe_pedal...irty_harry.html

http://allegro.pl/item187164752_pedaly_pla...mi_pinami_.html

http://allegro.pl/item187484704_pedaly_ns_...007_czarne.html

 

ew. coś innego.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do enduro to ja wybralbym platformy spd: shimano robi trzy typy takich - nie znam dokladnie oznaczen ale jest model z aluminową platforma i dwa z zywiczna.

teoretycznie dobre beda kazde spd rowniez te do xc czyli bez platformy ja jednak od lat jezdze na mieszance.

oznaczenie tych pedalow to chyba 545 (aluminiowa platforma) i 434 oraz 647 z platforma z zywicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Nie chcę pisać, że szitmano się nadadzą, ale jednak jest to prawda.

Polecam zastosowanie troszkę lżejszych pedałków niż sh, np; exustar lu xpedo.

Obydwie firmy robi w standardzie spd, więc zachowszasz to o co Ci chodzi,

Pozdr. Sławek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lekkie pedały jak exustary nie za bardzo widzę w prawdziwym enduro - korpus jest delikatny (dużo delikatniejszy niż inne spd np shimano). jeśli ktos pyrka sobie wycieczki bez potrzeb adrenalinowych i nie odrywa się od ziemi - jak najbardziej, ale jeśli lubi polatać, teren kamienisty... to już raczej nie.

 

typowe pedały oferowane przez firmy w segmencie "enduro" mają większą lub mniejszą platformę - jednak nie oznacza to że nie można używać małych spdkow bez niej - kwestia preferencji.

z założenia platforma przy pedałach spd ma zapewnić dodatkowe podparcie i powierzchnię w przypadku gdy ktoś chce postawić stopę na pedale ale nie chce się wpinać.

 

jeśli preferujesz taki styl jazdy (czasami noga poza wpięciem) to bardziej niż nad dylematem pedałowym zastanaowiłbym się nad wyborem butów - typowe "ściganckie" buty do xc z plastikową podeszwą kiepsko trzymają sie na pedałach spd gdy nie jesteś wpięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak jest z ich wytrzymałością i trwałością?, bo chce mieć pewność, że po pół roku się nie rozsypią

 

no widzę, że już mnie uprzedzili

nad butami się zastanawiam cały czas, wydaje mi się jednam, że te ściganckie do XC lepiej przenoszą siłę pedałowania(a na tym mi zależy), jednak rozważam zakup 2 par. Więc jakie byście polecili (marka, model) buty do enduro, na początek jednak jakieś bardziej "ściganckie" bym prosił

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma więcej kasiory do wydania to proponuję CB Mallet 1, ja osobiście mam Mallet 2 i spisują się znakomicie! Gdzieś tam były testy w polskiej prasie, ponoć że ciężko się z nich wypina, ale lecąc na mordę przez kierownicę w zeszły łikęd nie zauważyłem aby faktycznie tak było! Wypinają się gładziutko, wpinają takoż, po wypięciu platforma znakomicie trzyma stopę, naprawdę świetna rzecz. I są lżejsze niż wiele zwykłych platformowych i nawet normalnych SPD, moje mają coś 448g AFAIR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak jest z ich wytrzymałością i trwałością?, bo chce mieć pewność, że po pół roku się nie rozsypią

 

no widzę, że już mnie uprzedzili

nad butami się zastanawiam cały czas, wydaje mi się jednam, że te ściganckie do XC lepiej przenoszą siłę pedałowania(a na tym mi zależy), jednak rozważam zakup 2 par. Więc jakie byście polecili (marka, model) buty do enduro, na początek jednak jakieś bardziej "ściganckie" bym prosił

jeśli jednak od czasu do czasu jeździsz w terenie niewpięty - to ZDECYDOWANIE odradzam budy do xc. jeśli podeszwa od spodu jest pokryta plastikiem to będziesz się ześlizgiwał.

mam spece na klamrę i adidasy el moro mid - jedne do scigania się a drugie bardziej turystyczne - wg mnie jednak oba budy tak samo efektywnie pozwalają pedałować, te drugie - adidasa - zapewniają jednak efektywniejsze chodzenie, ciut lepsze trzymanie przy np podejsciach i lepsze trzymanie w momencie gdy nie jestem wpiety. są za to cięższe i w pedaly platformowe/spd trudniej się w nich wpiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli np. taki komplet był by dobry:

-buty: http://www.cambriabike.com/shopexd.asp?id=...NTAIN+BIKE+SHOE

-pedały: http://allegro.pl/item544262378_pedaly_spd...model_2008.html

 

--- 19.02.09.:

 

nie dostałem odpowiedzi trudno, napisze tak przekonaliście mnie do miękkich i bardziej wygodnych butów(nie ściganckich) i tylko napiszcie mi teraz czy pedały Shimano XT wytrzymają lekkie skoki i ostrą jazdę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ostrą jazdę raczej wytrzymają - pytanie, co masz na myśli pisząc "lekkie skoki" :P .

Ja używam 540tek i zdarza mi się przy podskoku (a nawet mocniejszym szarpnięciu) wyrwać nogę z pedału. Może to być wada akurat mojej pary (albo jakiś mój specyficzny sposób układania stóp?) - nie wiem; fakt faktem, że mam tak od początku i żadne przykręcanie sprężyny na dłuższą metę nie pomaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi o wypinanie, tylko czy np. po takim ja wiem 1,5m dropiku się nie rozwalą/złamią, bo jak wiadomo przy szybkich zjazdach w górach chce się polatać

a do naprawdę ostrej jazdy i większych dropów będę zakładał stare platformy

Wytrzymać wytrzymają, ale np. u mnie luzy już lekkie są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się zdarzały małe dropki i podskoki w shimano i wszystko jak najbardziej OK. Nie wiem skąd Ecia ma problem z wypinaniem, może za słabo masz skręcone sprężyny? Mi się nigdy nie wypięły wtedy gdy tego nie chciałem(tylko na początku, gdy się uczyłem i miałem sprężyny na minusie). Teraz kupiłem Exustary, zobaczymy jak się spiszą, ale fakt faktem, budowę mają skromniejszą od shimano. Shimano wyglądają jakby to powiedzieć...bardziej monolitycznie, w exustarach jest mniej materiału, więcej "prześwitu) i ogólnie są cieńsze, poza tym więcej aluminium i stąd pewnie ta niższa waga. Poza wagą wyglądają dużo lepiej, ale do enduro faktycznie lepiej wytrzymalsze Shimano.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kumpel robił półtorametrowe dropy na 540 i jakiś butach Accenta i nic się nie działo. Ja mam tak że w 505 + Shimano AM30 wypinają mi się przy wskakiwaniu na krawężniki.Może jak bym bardzo naciągnął sprężynę ale wtedy jest problem z wpinaniem się. Także może to jest wina układu stopy przy skakaniu i niektórzy po prostu nie mogą skakać w SPDach. Znacznie bardziej komfortowo czuję się na platformach i nie sądzę żebym zakładał do Enduro/FR po górach platformy.

 

Co do samych butów... Niby moje są do AM czyli coś podchodzące pod enduro, ale... Jak dla mnie to wyższe buty do XC i w sumie prawie niczym się nie różnią. Są tak samo sztywne co w tym wypadku jest minusem. Bieżnik jak w butach XC. Zatem stosuję je do XC. Do enduro najlepiej sprawdzają się pół trekingi normalne (niższe ale o budowie butów trekingowych). Łztwiej poszaleć na granicy przyczepności, łatwiej połazić. Są w miarę sztywne więc pedałowanie też jest całkiem efektywne. Jedyne co nie można zrobić to ciągnąć pedałów, no ale coś za coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wastedqba

dzięki za wypowiedz o pedała, a o butach czytaj dokładnie bo napisałem niedawno, że nie chce butów do XC tylko jakieś bardziej komfortowe

aha a co do FR na platformach to chodziło mi bardziej o jakieś parki do tego stworzone i wyciągiem na górę, mam też niedaleko sobie lasek arkoński http://www.youtube.com/watch?gl=PL&hl=...feature=related z fajnymi trasami do zjazdu

 

pedały zamówione, mam nadzieje, że w poniedziałek przyjdą :P później kupno butów i będę mógł powiedzieć czy wytrzymają 1,5m dropiki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No moje teoretycznie nie są do XC tylko AM/Enduro właśnie. Ale komfort porównywalny z tymi do XC. :)

Generalnie to pedały wytrzymają same w sobie skakanie. Buty też. Jedyny problem to czy Twoje stopy podołają.

Zwykłe SPD maja dość małą powierzchnię. Lepsze pod tym względem będą patenty z platformą. Choćby szczątkową (Time Z, Cranki Candy). Najlepsze by były rozwiązania w stylu maletów, shimano 545, DX itp z dużą platforma. Na nich można się czuć pewnie. Z tym że Malety podobno są słabe.

 

P.S. Fajne trasy tam macie. Nizina i takie klimaty. Ja mieszkam na wyżynie i płasko jak nieszczęście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...