Skocz do zawartości

[opony] Opory toczenia czy waga?


verul

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Zastanawialem sie nad umieszczeniem tego tematu w dziale kola, ale mysle ze w tym dziale bede lepiej zrozumiany ;)

Chce wymienic opony. Obecnie mam Schwalbe Black Jack drutowe wiec kompletna porazka.

 

Zastanawialem sie nas Schwalbe Racing Ralph i Schwalbe Noby Nic. Racing Ralph na tyl (mniejsze opory toczenia) a Noby Nic na przod (lepsza przyczepnosc).

Racing Ralph jest najmniejszy i najlzejszy w wersji 2.1 i wazy realnie ok 512 gram (dane z cykloturu). Noby Nic mozna kupic 1.8 ktory katalogowo wazy 410 gram (wersja 2.1 wazy katalogowo 495 a realnie 490 - dane z cykloturu, wiec tamten tez nie bedzie sie znacznie roznil).

Jak widac jest ok 100gram roznicy miedzy noby nic a racing ralph. Niby 1.8 to malo, ale ja blota unikam, a na piasku sobie poradze.

 

Co jest wazniejsze w tym przypadku: opory toczenia czy zysk 100 gram?

 

Pozdrawiam

Napisano

Cienkie to właśnie w błocie dadzą radę a w piachu się zakopią, raczej nie odwrotnie ;) W związku z tym wziąłbym szerszego balonika o łagodnym bieżniku, jak te co mam teraz na przykład czyli Scott Oxyd albo cokolwiek innego :D W lecie na luźnych nawierzchniach cienka oponka naprawdę może dać się we znaki. No chyba że dużo jeździsz po szosie :)

  • Mod Team
Napisano

Powiem tak na przykładzie opon continental zeta. Waga koszmarnie wysoka jednak bieżnik w pełni ją rekompensuje 30-35km/h można utrzymać spokojnie jeśli jest się średnio wytrenowanym i nie ma wmordewinda. Także zastosowany bieżnik w danej oponce ma bardzo duże znaczenie. Przy okazji dzięki swojej masie oponki te bardzo trudno przebić przez co od razu wybrałem je jako opony na wyprawę.

 

Jednak z drugiej strony zakładając np. kende kontender (205g/opona) mamy wrażenie, że cały czas jest "z górki"

Napisano

Ja postawiłem na minimalizację oporów toczenia, odporność opon na przebicie oraz na trwałość. Kupiłem michelin xc dry, nie należą one do najlżejszych, około 670 g jedna, ale za to naprawdę fajnie się toczą na szosie, w terenie gwarantują dobrą przyczepność, no i producent twierdzi że nie łatwo ją przebić (przejechałem dopiero około 200km więc nie wiem ile w tym prawdy). Lekkie opony podobno znikają w oczach, szkoda mi było wyłożyć 220 zł na komplet xcr dry 2 i po 1000 km zamawiać drugi komplet.

Napisano
Racing Ralph jest najmniejszy i najlzejszy w wersji 2.1 i wazy realnie ok 512 gram (dane z cykloturu). Noby Nic mozna kupic 1.8 ktory katalogowo wazy 410 gram (wersja 2.1 wazy katalogowo 495 a realnie 490 - dane z cykloturu

cyklotur ma bzdurne dane

 

RR 2,1 waży średnio od 460-480g

NN 1.8 nie wiem ile ważą inne ale moja waży ok.445g (więc tu Schwalbe ostro przesadziło z danymi katalog.)

 

ja mam set NN 1.8 przód i RR 2.1 tył i se chwale:) lekko, szybko, przyczepnie i jak na razie bez kapci, raczej przy mojej anorektycznej wadze NN 2.1 nie miał by sensu

Napisano

Ja waze aktualnie 85 ale planuje zejsc do 76kg wiec lekki nie jestem. NN sa zdaje sie odporniejsze na przebicie od RR. Z gory mowie ze nie chce opon o wadze powyzej 550gram. Waga kol ma najwieksze znaczenie w calym rowerze, a zejsc z waga na kolach jest najprosciej i najtaniej. Zwlaszcza ze nawet jakbym mial co sezon opony wymieniac to bedzie taniej niz kupic o 300 gram ciezsze i schodzic 300 gram z czegos innego (pomijam fakt ze 300gram z czegos innego da mniej). Skoro cyklotur ma zle dane i roznica miedzy oponami to 20 do 40 gram to moze lepiej tego RR z tylu faktycznie. Nie przebija sie to zbyt czesto?

Napisano

Bez przesady, to juz bym fly weight kupil :P Jesli mam zyskac kilkanascie sekund na tym ze lekka i stracic kilka minut na poslizgach albo kilkanascie na zmianach detki to sie to tez nie kalkuluje...

Napisano

Ja przesiadłem się z Irc Mythos 1,9 na Schwalbe RR i sobie chwalę. Opona niby grubsza ale toczy się znacznie lżej niż IRC. Po asfalcie jest też cichsza a w terenie nie kopie się w piachu. Raczej nie nadaje się na błoto, ślizga się jak diabli ale da się przejechać, no i waga jest super. Do tej pory po ok 800 km złapalem dwie gumy - raz szkło a raz kolec od akacji, ale w Irc też się takie akcje zdarzały. Na bieżniku jeszcze nie widać śladów zużycia.

 

Pozdrower

  • 3 tygodnie później...
Napisano

A co sądzicie o blue dragonach? Ja zrobiłem ponad 1000km spokojnie i na tyle ostro mi się zjechała.... i hymm od samego początku bardzo słaba przyczepność na piachu... miałem opony wcześniej o zupełni innym bieżniku i to było to a teraz sie zastanawiam co kupić aby było dobre na asfalt ale i w teren no i względnie lekkie. Względnie bo nie liczy się każdy gram;d

Napisano
Co jest wazniejsze w tym przypadku: opory toczenia czy zysk 100 gram?

Opory toczenia zależą po pierwsze od współczynnika oporu toczenia (min. konstrukcja opony), a po drugie od jej ciężarku. Zmniejszając masę zmniejszasz opory toczenia, oczywiście pozostaje pytanie ile można zyskać zmniejszając masę opon - moim zdaniem bardzo, bardzo niewiele...

Napisano

wg mnie opor toczenia zalezy tylko od budowy opony a nie jej wagi, wiadomo ze wysoki bieznik lapie wiecej wiatru przez co stawia wiekszy opor a miekki bieznik pochlania czesc energi na deformowanie sie, czy tez klocki sa jakos ulozone ze hamuja(?), ale to ze opona bedzie lzejsza to raczej nie wplynie na opor toczenia

Napisano

To co ty za opony kupujesz że ci się od wiatru wginają?:)

Domyślnie w temacie chodzi o to czy ważniejszy jest kształt bieżnika stawiający mniejsze opory czy też waga.

 

Imho przede wszystkim bieżnik. Ale tutaj też z umiarem. Slicki w na wyśigu xc więcej czasu ci zabiorą niż zyskasz. A "traktory" na szosie no lepiej nie mówić:rolleyes:

Wszystko zależy od przeznaczenia i sztuką jest znalezienie kompromisu między tymi cechami.

Ja jeżdżąc XC najpierw szukam odpowiedniego bieżnika, potem odpowiedniej gęstości splotu a na końcu wagi.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...