Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Poszukuję roweru najlepiej do 6000 zł - no może kilka stówek więcej. Ma to być rower dla mojego ojca, 70 letniego seniora, który będzie podróżował głownie po ścieżkach rowerowych ale i po szutrowych czy podmiejskich bocznych drogach więc najlepiej było by żeby był to rower w miarę uniwersalny więc raczej trekkingowy, ewentualnie crossowy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Jakim modelom się przyjrzeć ?

Napisano (edytowane)

Przede wszystkim rama - nawet jak dziś sobie by dał radę to nie kupujesz na miesiąc a raczej na dłużej - w związku z tym powinna być typu wave, często opisywana też jako unisex - bez górnej rury. Po drugie napęd - centralny. I umiejscowienie baterii - na lub w ramie - nie na bagażniku - są dużo bardziej męczące w jeździe .

Czy znajdziesz coś takiego w tym budżecie nie wiem - ja znalazłem na szybko R- Raymona CrossRay 5,0 w Centrum Rowerowym ale za 8 tyś. Może znajdziesz lepszą przecenę ale wątpię. 

Jeśli kupisz byle co z przednim lub tylnym napędem i baterią na bagażniku byle się zmieścić w budżecie to prawdopodobnie skończy się tym że pomęczy się jakiś czas i go odstawi - więc będą to pieniądze wyrzucone w błoto . 

Młody człowiek poradzi sobie nawet z elektrykiem za 4tyś ale od pewnego wieku trzeba pewnego minimum - wiem co piszę bo mam 66 lat.

Jak masz kupić ojcu byle co to lepiej całkiem daj sobie spokój.

PS  To Twój ojciec chciał elektryka czy Ty wymyśliłeś ( słusznie) że mu będzie się lepiej jeździć tylko założyłeś za mały budżet?

Edytowane przez PiotrWie
  • +1 pomógł 2
Napisano (edytowane)

 @XC100S ten Bianchi jest bardzo sensowny, dobry dla osób z problemami ortopedycznymi i od razu gotowy do jazdy - osprzęt👍.  Trochę mała bateria, ale za te pieniądze ok!   Jeżdżę na podobnym rowerze (też włoski🤭), sprawdza się👍:

IMG_20240321_122313.thumb.jpg.c27296209cab799689b6b20f924f8a57.jpg

..ale w tym przypadku nie mogę polecić, niestety🥴, bo bardzo dużo musiałem sam zrobić, aby osiągnąć taką użyteczność, poza tym wymaga jednak sprawności fizycznej na te nieco trudniejsze ścieżki.

Interesuje mnie bardzo, czy sterowanie tego Bianchi ma możliwość "wrzucenia na luz",  czyli sterownik cały czas nadzoruje, ale nie wspomaga (u mnie stopień "0"), a rowerzysta jedzie zadowolony😄🚴 o własnych siłach,  silnik mu nie przeszkadza😂🤣, ja to najczęściej używam😉. Chciałbym ten rower polecić dalej👍.

Edytowane przez Turysta05
Napisano

Czym wyższy model silnika, w tym przypadku E6100, jadąc z wyłączonym wspomaganiem, mniej lub bardziej siłą nóg napędzamy część silnika. 
Tu jest niski model ale nie zauważyłem żeby stawiał jakiś opór który by przeszkadzał w jeździe. 
Poprzez aplikację Shimano można ustawiać każdy z trzech trybów wspomagania. 
Dodatkowa bateria kosztuje tylko sto euro do tego modelu. 

  • +1 pomógł 1
Napisano

Tania bateria ok!

Ale tak dokładnie to są 3 biegi, + neutralny?  Ja mam 5 + "0", silnik ma sprzęgiełko jednokierunkowe i nie stawia żadnych oporów.  Czy Bianchi ma podobnie?

Napisano

Bzdura, silniki przekładniowe w piaście nie stawiają żadnego oporu jadąc do przodu. Sąsiad, pan po 70, kupił sobie trekkinga. Mały silnik przekładniowy w tylnym kole, nieduża bateria na bagażniku i jeździ zadowolony. Prosta konstrukcja, silnik bezgłośny, użytkownik zadowolony. Śmiga na działkę, do sklepu i gdzie go tam oczy poniosą.

Napisano

To że ktoś jest zadowolony … śmiga … sąsiad itd nie ma nic do faktów technicznych. 
Takie argumenty żeby zakrzyczeć to co nie wygodne. 
Teraz będzie rozpisywanie swoich osobistych spostrzeżeń ??? 
Oby nie. 

Napisano (edytowane)

Koledzy, nie ma co się spierać.  To jak jeździły rowery ebike w piaście 5 lat temu (ja jeździłem😉) a dzisiaj to duuuża różnica. Testowałem niemieckie Winora, w piaście na pasku, i drugi krosowy centraly "wave Bosch", żaden mi nie przypasował, a to z powodu przekombinowanego "inteligentnego" sterowania, no dobrze jestem zwolennikiem manualnej skrzyni biegów, kto chce niech jeździ w automacie, ale uwaga:

Wsiadłem na miejski z silnikiem w tylnej piaście, na pasku, ale bez przerzutek, i nie mogłem się nadziwić jak płynnie reaguje na nacisk pedałowania, jak dynamicznie przyspiesza ten "mikrusowy" silniczek. Pytam sprzedawców co to jest?  Żadnej technicznie konkretnej odpowiedzi, jakby pierwszy raz widzieli ten (i inne) rower i nigdy nie jechali. To są ci sprzedawcy i kierownicy sklepów rowerowych z wyższym wykształceniem ekonomicznym. Kupujący wystawiony jest na marketingowy bełkot i znikąd ratunku.  No dobra, zrobiłem ze 3 rundki i wniosek jeden: tam musi być czujnik momentu, tam musi być przekładnia, i rzeczywiście tak jest, potem zobaczyłem na schematach. Ten rower jeździ dokładnie tak jak ze silnikiem centralnym, tylko moment mniejszy, a zachowanie jak "ostre koło" tylko wspomagane silnikiem, to mi absolutnie nie...!   Ale co komu pasuje... Ten drugi ze systemem sterowania "wave" daje więcej możliwości, ale też cena. 

Ale wiadomo, cena czyni cuda, a to prawdziwy cud, ten sam rower opłaca się sprzedać 3x taniej😲😳, no to czemu nie(?), przetestować, jak pasuje brać, w końcu to niemiecka jakość. Uwaga: tym rowerem nie jeździłem, to inny.

Screenshot_2025-01-07-17-30-38-798_com.android.chrome.thumb.jpg.6020d17b66a87ee52209316eba7596bd.jpg

Screenshot_2025-01-07-17-31-29-229_com.android.chrome.thumb.jpg.e966dfc3f7c800fdd4317e5f4950d6a2.jpg

 

Edytowane przez Turysta05
Napisano
3 godziny temu, XC100S napisał:

To że ktoś jest zadowolony … śmiga … sąsiad itd nie ma nic do faktów technicznych. 
Takie argumenty żeby zakrzyczeć to co nie wygodne. 
Teraz będzie rozpisywanie swoich osobistych spostrzeżeń ??? 
Oby nie. 

Ja piszę z doświadczenia. Mam elektryka z przekładniowym silnikiem od dwóch lat. Jeździłem na wielu fabrycznych i ulepach. Dla starszej osoby, czyli ktoś kto chce jeździć a nie zmieniać napędu co chwilę, najlepszy mały silnik w kole i niewielka bateria. Pasuje taka odpowiedź? A przykład dałem sąsiada, któremu udzielam różnych porad rowerowych. Jak wiesz coś o silnikach centralnych to spoko, ale jak o innych nie wiesz nic to się nie wypowiadaj.

Napisano

Widzisz gdzie jest silnik w tych rowerach ??? 
Przy silniku w kole czym niższa moc w sensie Nm tym mniejszy problem. Rusza i jedzie „płynnie”. Czym więcej mocy zaczyna szarpać itp. 
Tu zawsze jest stosowany czujnik kadencji, obrotów. 
Tryby ograniczają tylko do jakiej prędkości ma wspomagać a wspomaga zawsze pełną swoją mocą. 
 

Drugie rozwiązanie przy silniku w kole to użycie w korbie obu czujników. Kadencji i momentu. Wtedy mamy jazdę prawie jak przy silniku centralnym. Silnik już nie daje pełnej mocy na każdym trybie i poprzez czujnik momentu, nacisku na pedały, dozuje moc od potrzeby. 
 

Lepszym rozwiązaniem jest silnik centralny bo ma wszystkie czujniki i jego siła jest przekazywana jeszcze poprzez przerzutkę na kasetę i dopiero na koło. 
 

Można być zadowolonym z tego co się ma ale trzeba też wiedzieć że jednak jest coś lepszego. 
 

 

IMG_0344.jpeg

IMG_0345.jpeg

Napisano

Lepsze, aha. Trzeba być obiektywnym, dać zainteresowanemu szansę aby sam się przekonał co jest lepsze. Jeżdżę na elektrykach od 7 lat, na różnych konstrukcjach. Mnie nie próbuj przekonywać co jest lepsze. Ja otwieram drugie drzwi dla zainteresowanego. Kolega stał przed podobnym wyborem, kazałem mu się przewieźć na różnych i wybrał sam silnik w kole. Dlatego nie sugeruj komuś co jest lepsze. Silnik centralny w mieście czy po płaskim nie ma żadnej korzyści.

Napisano (edytowane)

Dziękuję wszystkim za odpowiedź. Trochę poczytałem i doszedłem do wniosku, że chyba trzeba będzie zwiększyć budżet do tych 7000-8000 i poszukać czegoś z silnikiem centralnym.

Co sądzicie o polskich produktach - Romet, Kross, Unibike, Ecobike ?

Edytowane przez borsuchi
Napisano

Jeżeli musi być z polski to kupuj bo koncepcja dobra i użyte części słuszne. 

Natomiast tu na forum chyba jest temat że były problemy z baterią że przechodziła w hibernację i nie można było jej wybudzić. 

Poszukaj ... i podejmij decyzję. 

Napisano

Nie musi być polski ale szukam w lokalnych sklepach ( jestem z Białegostoku i tak naprawdę są tylko 2 konkretne sklepy ), żeby była możliwość przejechania się i akurat taki znalazłem dostępny. Ogólnie w tym nawet powiększonym budżecie z centralnym silnikiem nic lepszego nie znalazłem.

Co do baterii to zależy problem konkretnego egzemplarza ( może serii ) ale w zasadzie w ciągu roku użytkowania wyjdzie i w ramach gwarancji powinno udać się usunąć usterkę.

Napisano (edytowane)

Myślałem że ma być niska rama bo łatwiej wsiąść na rower. 
Myślę że przy jeździe górskiej taka rama jest nie wskazana ale u Was przyda się. 
Cube z linku jest za 1700 euro i nie przekroczy 8000 PLN. 
Jeżeli nic nie potraficie zrobić samemu przy rowerze to lepiej kupcie stacjonarnie. 
Tutaj kolega z YT „Taba” ma do sprzedania chiński rower po swoich testach. Dużo taniej wychodzi tylko tam tylne koło trzeba wymienić i Oni by to zrobili bo mają też serwis https://m.olx.pl/d/oferta/stylowy-rower-elektryczny-z-silnikiem-ananda-eleglide-c1-st-CID767-ID12SQbQ.html?reason=seller_listing|normal 

Edytowane przez XC100S
Napisano

Ma być niska rama ale ten orkan ma dodatkowy wspornik przez co jest na pewno sztywniejsza i mocniejsza niż ta w modeco. Tata raczej nie paluje jeździć po lasach, korzeniach itd a bardziej ścieżki rowerowe i jakieś szutrowe, trochę wyboiste drogi i dlatego się zastanawiam czy ta w modeco się nada.

Co do Cuba - w Polsce za taką cenę nie znajdę, a szukam czegoś lokalnie ponieważ chodzi mi o serwis ( nie to, że mam 2 lewe ręce i nic nie potrafię zrobić ale chodzi o gwarancję i czas ewentualnych napraw z tym zawiązanych )

Napisano (edytowane)

https://sprint-rowery.pl/rower-elektryczny-unibike-optima-2024 
https://sprint-rowery.pl/rower-elektryczny-marin-stinson-e-2025 

https://sprint-rowery.pl/rower-elektryczny-trek-dual-sport-2-stagger-2023 
 

https://sprint-rowery.pl/rower-elektryczny-marin-sausalito-e1-st-2024 
 

Rowerów jest w brud i tylko w sumie spamiętajcie o jednej zasadzie. Przy silniku centralnym, a lepiej tylko taki brać pod uwagę, w tylnym kole ma być bębenek na którym jest kaseta. Musicie wykluczyć sytuację gdy piasta tylnego koła jest na wolnobieg. 
Pisze o tym bo szukacie roweru tylko w Polsce i możecie jednak trafić na takie pechowe rozwiązanie. 
Jak pojedziecie do sklepu z ostatnich propozycji to na bank coś wybierzecie. 
W Częstochowie chyba jest Fabryka Rowerów, tam też jest duży wybór. 

Tu jeszcze, mimo silnika w kole, fajny rower i tani niczym chińczyk a jednak normalny https://www.centrumrowerowe.pl/rower-elektryczny-cannondale-mavaro-neo-sl-2-pd42775/?v_Id=230890 

 

Edytowane przez XC100S
Napisano

Te ze sprinta poza ostatnim nie mają napędu centralnego. Byłem poza tym w sobotę u nich i nic z centalnym silnikiem w budżecie nie mieli.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...