Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Hej, 
Uruchomiłem właśnie cykl otwartych, bezpłatnych spotkań w formie wykładu i panelu dyskusyjnego w siedzibie mojego serwisu (Serwis Bajka, Indiry Gandhi 27 w Warszawie). 
Założenie jest takie, aby każdy (jesteśmy limitowani jedynie wielkością lokalu) mógł przyjść i posłuchać, a później porozmawiać o ciekawych dla rowerzystów tematach. 

Pierwsze spotkanie było o dietetyce. Dla niektórych być może nudny temat, ale Damian opowiedział o nim naprawdę ciekawie i pomyślałem, że głupio aby ta wiedza się zmarnowała. 
W filmie znajdziecie wiele prostych porad, które pomogą osiągnąć cel bycia bardziej wydajnym i kompletnym kolarzem. Oraz jak nie zrobić sobie przy tym krzywdy. 

Damian Pazikowski to Ultradietetyk z grupy Na Osi - ultrakolarz, uczestnik wielu prestiżowych zawodów oraz wyzwań, jakie stawiają przed sobą długodystansowcy. 
Pomysł jest taki, aby bez żadnych ukrytych kruczków można było przyjść i dowiedzieć się czegoś ciekawego, porozmawiać z inspirującymi ludźmi. 

Na bieżąco będę starał się zapraszać nowych Gości. Obserwujcie nasze media (www, YouTube, Fb, Insta) - w styczniu planuję kolejne spotkanie. 

W zamian będę naprawdę wdzięczny, gdy odwiedzicie nasz serwis również z rowerami, amortyzatorami, dropperami, etc. Szczególnie zimą jest to potrzebne 🙂 Dzięki!
 

 

Edytowane przez Punkxtr
  • +1 pomógł 6
Napisano (edytowane)

Fajna inicjatywa 👍Przekornie napiszę, że rozumiem, że prelegent jest dietetykiem sportowym ale teza, że nasze ciała zostały zaprojektowane do spalania węglowodanów jest ryzykowna ;) 

Homo sapiens pojawił się jakieś 300 000 lat temu, powstanie rolnictwa szacuje się na 10 000 - 3 000 lat p.n.e. co oznacza, że przez 290 000 lat człowiek miał dostęp do węglowodanów w postaci miodu i owoców czyli sporadycznie i sezonowo ;) Mamuty zaś składały się z białka i tłuszczu ;) 

Nie sądzę, żeby ewolucja zaprojektowała nas jako gatunek uzależniony od węglowodanów. Co innego cywilizacja ;) 

Ale już schodzę na ziemię, sport rządzi się swoimi prawami :) 

Powodzenia!

 

Edytowane przez spidelli
Napisano

Dzięki! 🙂 Równieżnie jestem dietetykiem ale zrozumiałem to w ten sposób, że po prostu na węglach w kolarstwie jednostkę treningową zrobimy lepiej, niż na tłuszczach. 

  • +1 pomógł 1
Napisano
58 minut temu, spidelli napisał:

Homo sapiens pojawił się jakieś 300 000 lat temu, powstanie rolnictwa szacuje się na 10 000 - 3 000 lat p.n.e. co oznacza, że przez 290 000 lat człowiek miał dostęp do węglowodanów w postaci miodu i owoców czyli sporadycznie i sezonowo ;) Mamuty zaś składały się z białka i tłuszczu ;)

 

Większość tego czasu była w Afryce i na Bliskim Wschodzie, gdzie pokarm roślinny (nie tylko owoce, ale i różne korzonki itp.) był dostępny cały rok. A wcześniejsi od sapiens przodkowie byli wszystkożerni, ale z przewagą roślin, a ewolucja zmienia tego typu rzeczy powoli. Upolowane mięso bywało raczej od święta, niż regularnie. Człowiek to nie kot, nie ma przystosowań typowego drapieżnika, tylko wszystkożercy.

Jak to się ma do diety kolarskiej, to nie wiem, bo nie znam się ani na dietetyce, ani na kolarstwie. Ale na ewolucji trochę tak.

Napisano (edytowane)
6 godzin temu, Punkxtr napisał:

na węglach w kolarstwie jednostkę treningową zrobimy lepiej, niż na tłuszczach. 

Zdecydowanie, z tym nie dyskutuję :) Wyższa intensywność (tętno, beztlen) wymaga glukozy, sam troszkę eksperymentowałem z keto i low carb i brakuje siły do sprintów. Z to turystyczna jazda w tlenie to zupełnie inna bajka (no ale to nie ma związku z wykładem). Natomiast niektórzy ultrabiegacze interesują się poprawą efektywności wykorzystania tłuszczu.

 

@Staberinde Ok, masz rację, nie jesteśmy drapieżnikami - inny układ pokarmowy, inne uzębienie :) 

Upolowane mięso było od święta, dlatego każdy nadmiar szedł w tłuszcz (i dlatego otyłość jest problemem współczesności przy nadmiarze jedzenia), a z białka organizm jest w stanie wytworzyć glikogoen (stwierdzono jego obecność w mięśniach psów zaprzęgowych) - jako niezbędny w sytuacji walki/ucieczki. Jednak zapas kalorii w tłuszczu nawet u człowieka bez nadwagi, jest wielokrotnie większy niż glikogenu.

Na pewno ewoluowaliśmy w warunkach naprzemiennego głodu i okresów obfitości, dopiero upowszechnienie rolnictwa zwiększyło dostępność węglowodanów (np. zboża), jeśli glikogen mógł zdecydować o przeżyciu w warunkach ekstremalnych, to jednak chyba tłuszcz pozwalał przeżyć okresy głodu :) 

Myślę, że tylko obfitość owoców mogła zapewnić odpowiednią ilość węglowodanów, w jakiś sposób porównywalny z ich podażą u sportowców, ale to chyba nie był stan permanentny. Korzonki to już inna sprawa (zawartość węgli, czas trawienia). 

Nie jestem dietetykiem, dlatego też nie daję żadnych rad dotyczących żywienia ;) Zakwestionowałem tylko tezę ze wstępu, jaki poczynił dietetyk na wykładzie.

Podam taka ciekawostkę - moja żona ma problemy zdrowotne, trafiła pod opiekę dietetyka, który zalecił jej dietę keto (wysokotłuszczową, nie mięsną). Głównym źródłem energii są tłuszcze, podaż węgli nie powinna przekraczać 20 g/dziennie - nie da się ich wyeliminować, bo w zasadzie występują w wielu produktach. Niemniej odpada pieczywo, ziemniaki, ryż, kasze itp. 

W takich warunkach organizm przestawia się na wykorzystanie ketonów, zamiast glukozy. Są takie czujniki, które pozwalają z kropli krwi zmierzyć poziom i ketonów i glukozy we krwi, a ich stosunek wskazuje czy organizm jest w stanie ketozy, czy nie. Ja tylko eksperymentowałem, nie trzymam się tej diety ale będąc w ketozie miałem normalny poziom glukozy we krwi. Miałem też jakiś zapas glikogenu w organizmie, który jednak przy sprincie czy podjeździe szybko się wyczerpywał i opadałem z sił.

Moja żona jest w stanie permanentnej ketozy od kilku lat (sporadycznie przerywanej, jak okazjonalnie zje coś typu frytki, wypije piwo - szczególne na urlopie). Ona potrafi przejechać ponad 100 km, wliczając w to podjazdy od Zagórza Śląskiego do Sokolca (asfaltem) w Górach Sowich. Byle powoli :)  Druga korzyść jest taka, że w tym stanie głód nie jest dokuczliwy - człowiek nie ma mroczków, zawrotów głowy - po prostu organizm płynnie przechodzi na tłuszcz z oponki. Żona potrafi sobie zrobić weekendową głodówkę z marszu, jednocześnie szykując obiad na kolejne dni ;) 

Dieta ta nie sprawdzi się jednak, jeśli ktoś się ściga. Do spokojnej jazdy na długim dystansie - jak najbardziej. W dodatku nie trzeba wozić ze sobą żeli :)  Z tym, że ja np. zrezygnowałem, jestem raczej low-carb. Dzięki temu, spokojnym tempem mogę przejechać 100 km na jajecznicy z 3 jajek nie podjadając nic po drodze.

I raz jeszcze podkreślam - piszę to tylko jako ciekawostkę i trochę kontrze, dla ciekawszej dyskusji ;) 

Edytowane przez spidelli
  • +1 pomógł 2
Napisano
9 godzin temu, Staberinde napisał:

Człowiek to nie kot, nie ma przystosowań typowego drapieżnika, tylko wszystkożercy.

Bardzo szybko przekształciliśmy się za to w gównożerców.
Burger Drwala z reklamy taki pyszny, mmmm. ;)

  • +1 pomógł 1
Napisano (edytowane)

Chyba KETO 😉.

A co, wolisz dyskutować o polityce, religii i szczepionkach 😅 ?

3 godziny temu, TheJW napisał:

Bardzo szybko przekształciliśmy się za to w gównożerców.
Burger Drwala z reklamy taki pyszny, mmmm. ;)

No i moje ulubione "mleczne kanapki" od Kinder'a 😅.

Edytowane przez KNKS
  • +1 pomógł 1
Napisano

Tak jakby wegaństwo czy jak to się tam odmienia i tym podobne to nie była religia i nie zacznie się nawalanka:P

4 godziny temu, TheJW napisał:

Bardzo szybko przekształciliśmy się za to w gównożerców.
Burger Drwala z reklamy taki pyszny, mmmm. ;)

Trochę mnie śmieszy jako osobę, która zna skład i to jak to się robi dla ludzi to ciągłe przedstawianie tej kanapki jako wcielonego zła kiedy jest okazjonalna, czasowa i jest promilem w kwestii syfu jaki ludzie pchają w siebie świadomie choćby kupując zwykłe szajs-produkty w sklepie. Jakoś na kebsy, które są wielokrotnie często większym szajsem doprawionym jeszcze gorszymi sosami to mało kto narzeka. Jemy często kupę bo takie są składy tejże kupy bo dziś świat tak funkcjonuje. Z innej strony znowu masa ludzi też ma to gdzieś byle data się zgadzała jako długotrwała na przykładzie choćby produktu mlekopodobnego. Kurna ostatnio nawet na miód z pasieki, który kupuję latami w tym samym miejscu się naciąłem, że kantowany. Jest słabo w tej kwestii a nawet tragicznie słabo. 

  • +1 pomógł 1
Napisano

Je się wszystko to na co kogo stać, i najwyższej dostępnej jakości. No ale jak ktos wie czym jest paleo, to wszystko wie (z drugiej ten co nie wie nic na ten temat nie ma się czego wstydzić i obawiać). Pamiętajmy, ze cukier z tłuszczem to najpopularniejsze połączenie w naszej części świata, i to nie jest naturalne.

Napisano (edytowane)

A co sądzicie o tym - kranówka dla biegaczy?

4D64E663-C0DF-418F-95FF-0DEBCF578256.thumb.png.994cf70c9c30eb4abd7906af558dc6e0.png

Dla mnie promowanie "nawadniania" wodą bez minerałów to delikatnie mówić, gruba nieodpowiedzialność.... Pewnie sportowcy biorący udział wiedzą swoje (i mają swoje izotoniki) ale osoby przypadkowe mogą sobie krzywdę zrobić.... 

Edytowane przez spidelli
Napisano (edytowane)

@pecio Np. w jakich? Jak masz np. niedobór sodu w organizmie i wypijesz wodę "zdemineralizowaną" (nie dosłownie, ubogą w pierwiastki czyli kranówę) to pogarszasz bilans sodu w organizmie i doprowadzasz do hiponatremii hipotonicznej.... Czyli pogarszasz swój stan.

W przypadku hiponatremii ma znaczenie nie tyle ilość wody w organizmie co ilość wody i sodu.

To oczywiście przypadki skrajne ale letnie półmaratony mogą temu sprzyjać, chociaż wciąż nie wierzę, że ktoś kto startuje nie zna znaczenia właściwego nawadniania.

O innych przypadkach poza hiponatremią nie czytałem. Znacie inne?

Edytowane przez spidelli
Napisano (edytowane)

Woda, jako taka, jest podstawowym składnikiem organizmu ludzkiego tak więc taka "kranówa" również jest dla organizmu obciążonego wysiłkiem bardzo istotna. Tak więc nie demonizujmy. Wolałbym łyknąć 200ml wyjałowionej kranówy niż, dajmy na to izotonik o nieznanym składzie. Na ten przykład. genialny skądinąd, iso/karbo Vitargo Elektrolyte, przez wielu jest radykalnie wręcz nieakceptowany.

Edytowane przez KNKS
  • +1 pomógł 1
Napisano

Powiedzmy, że Wikipedia to źródło takie sobie ale: 

Cytat

Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, skrótowo zaburzenia elektrolitowe – upośledzenie homeostazy organizmu, będące skutkiem zaburzenia prawidłowej podaży wody w ustroju i nieprawidłowym stężeniem elektrolitów w ciele. Rzadko dochodzi do izolowanych zaburzeń gospodarki wodnej, zwykle towarzyszą im zaburzenia gospodarki elektrolitowej, dlatego najczęściej są opisywane zbiorczo.

W zależności od występowania deficytu lub nadmiaru wody w organizmie, rozróżnia się stany odwodnienia i przewodnienia organizmu. W zależności natomiast od charakteru zaburzeń elektrolitowych, wpływających na molalność płynów ustrojowych, wyróżnia się zaburzenia izotoniczne, hipotoniczne i hipertoniczne

Więcej tu

Tak w skrócie, można być zarówno odwodnionym przy deficycie minerałów jak i przewodnionym, przy deficycie minerałów :) 

Niech będzie, że 200 ml wyjałowionej kranówy nikogo nie zabije ale promowanie tego jako "zdrowego" jest - moim zdaniem - kontrowersyjne. No i półmaratonu chyba byś nie zaryzykował jednak na kranówce...

Osobiście muszę temat zgłębić, bo po "ciężkiej niedzieli w terenie" miewam problemy z zaśnięciem, przyspieszone bicie serca, niepokój - może to kortyzol ale bardziej skłaniam się ku zaburzeniom elektrolitowym - mimo że w ogóle nie pijam kranówy, nawet na co dzień pijam wodę wysokozmineralizowaną, a na rower zawsze mam 2 bidony z taką wodą ew. bidon z mineralką i jakiś izotonik.

Napisano (edytowane)

Spidelli, a ile kalorii spożyłeś i ile km przejechałeś? Ile czasu przed jazdą miałeś na regenerację? - Nie żebym umiał Ci pomóc, ale z ciekawości pytam jak to było zanim pojawiły się u Ciebie takie objawy. Oraz ile razy to się zdarzyło dotąd, od kiedy tak masz, czy analizowałeś jakie były tego wcześniejsze okoliczności. I późniejsze, ile trwała i jak przebiegała regeneracja po czymś takim, wyjście z takiego stanu i powrót do normalnej funkcjonalności, a może jej trwały spadek, nie żebym coś sugerował w sensie objawów chorobowych, tylko to moja ciekawość jak to jest u takiego zdrowego faceta w moim wieku, a nie chorego jak ja.

Chyba to, nie pamiętam - 

 

czyli, że zwykły człowiek jakby wiedział jak, to maraton przebiegnie - ewentualnie przekręci się po tym jak ten słynny grecki pierwszy maratończyk, ale nie koniecznie. Czyli da się i jest to chyba umiejętność - Kornel nie pamiętam czy w tym filmie nt. maratonu, mówił o tym, że to jest coś jak siła - ale siła względna.

A w życiu liczy się ta bezwzględna: 

Na MTB też chyba się liczy się ta bezwzględna, czyli jednak masa mięśniowa - było o tym tu na forum.

Natomiast jeśli ktoś pozuje bardziej na "kolarstwo romantyczne", to podobno bezpieczna jest woda z topniejącego śniegu jeśli spływa po skałach np. małym wodospadem. I przy tym nawet adrenalina, która może i dodaje mocy, żeby jakoś wrócić stamtąd, w sumie raz mi się przytrafiło, była też potem tzw. bomba i nie mogłem dojść do siebie przez trochę ponad tydzień i pewnie nie chciałbym tego więcej powtórzyć.

A jeszcze do tych spożytych kalorii - to jak to się właściwie liczy, bo spotkałem taką informację, że przejechanie 200 km to nawet dziewięć tysięcy kalorii, jeśli jest to intensywne tempo. Wydaje mi się, że to chodzi o dziewięć tysięcy, ale wraz z tymi z glikogenu zgromadzonego w organiźmie. 

Glikogen wytwarzają też grzyby, ale to już nie wiem czy jest bardziej jednak surwiwalowe, czy sportowe ale ekstremalnie, żeby się nimi posiłkować podczas romantycznych eskapad.

Edytowane przez Stefcshg
Napisano (edytowane)

@Stefcshg Strasznie dużo wątków poruszyłeś :) 

Co do moich problemów, to trudno odtworzyć okoliczności, na pewno wspólny mianownik to duży wysiłek, pewnie wszystkie moje kolejne czelendże czyli 200 km, 300 km....

Obstawiam właśnie utratę minerałów, mimo zmęczenia uczucie niepokoju, przyspieszone bicie serca, zdarza się nieprzespana noc. Dojście do siebie zajmuje mi 2-3 dni.

Tak wstępnie typuję niedobór magnezu - mimo picia wody mineralnej i uzupełniania w formie kapsułek po wysiłku. Albo wiąż za mało albo forma mało przyswajalna. Teraz biorę Cytrat magnezu ale Mikołaj przyniósł mi jabłczan. 

Edytowane przez spidelli
Napisano

@spidelliDziękuję za odpowiedź i przepraszam za błazeński ton poprzedniego wpisu, nie sprawdziłem z kim mam do czynienia, o jakich osiągnięciach wspominasz na swoim blogu: na przykład ponad 930 km w 8 dni z jednym dniem odpoczynku. Nie ma co porównywać do mojej jazdy i wypraw po niedalekiej okolicy, albo prób żeby dojechać gdzieś gdzie jest daleko na mapie (tak bym to ujął), zakończonych porażką i nauczką na przyszłość, sprowadzeniem na ziemię. Co do kwestii, które poruszyłem powyżej, to na pewno nie będę się nimi więcej interesował, ani coś wstawiał z YouTube, że niby mogę być pomocny, to może dostanę coś w zamian, albo że się na czymś zawiodłem co jest nie na mój poziom. Choć uważam, że podziwianie widoków, obcowanie z przyrodą, docieranie do miejsc gdzie się nie było i odwiedzanie ich potem jako już trochę znanych, do których się tęskni, to jest coś wspaniałego.

Napisano

Tak - jest ze mnie wioskowy głupek na 28? letnim rowerze i drugim niewiele młodszym, co jeździ bez kasku i ubrany jak idiota. To jeszcze coś dodam:

https://energyandsport.com/produkt/fizjologia-wysilku/ - książka Anny Lukanovej-Jakubowskiej, sugerowana jakby nie było na YouTube przez Szajbajka, którego za dużo też nawet nie oglądałem co on pokazywał, że można smar miedziany do śrubek do aluminiowej ramy - czemu tak pokazywał? może specjalnie, żeby sprowokować dyskusję, a może bo go stać, a może w ogóle można, pomyślałem: "a kupię, coś się dowiem" i faktycznie było tam co robiłem całkiem źle. I z tego co tu widzę na początku tematu, to tak nie działa - nie mają chyba większego sensu jazdy na czczo i co jeszcze to nawet nie wiem, ani chyba takie biegi z rana: 

Jeszcze raz bo mi skasowało

Ani nie można chyba wytrenować, przeprogramować (niczego takiego nie planowałem, ani mi z tego nie wyszło, wydawało mi się, że się czuję od roweru lepiej i że 'rower to jest to') układu nerwowego - w tym noradrenalinowo-adrelinowego, ani egzoenergetycznego/ergicznego - piszę, tak jak słyszałem (względnie niedawno jeśli chodzi o długość mojego życia i moje upośledzenie/opóźnienie w nim), że niby antylopa w Afryce nie boi się Leoparda (2A4 na/w Ukrainie - od razu wtedy pomyślałem, że stąd chyba ten filmik...), bo wie że mu ucieknie, bo od dziecka robi kardio (układ krwionośny i oddechowy) Że niby to jest taki rodzaj pamięci zw. z noradrenaliną, że "już wiem jak ten świat jest ułożony i sobie poradzę w niebezpieczeństwie, uniknę łatwo", co może przejść w reakcję układu nerwowego jakby bez zastanowienia. Oraz te nietoperze w Afryce, co to pisałem, że są odporne na wirus Marburg bo też latają w wysokiej strefie tętna i co sobie jeszcze głupio uroiłem/tłumaczyłem, że stąd hipoteza o lepszej odporności na działanie chorób autoimmunologicznych i czynnika stresu, tzn. reakcji termoregulacji, za którą odpowiada o ile pamiętam układ przysadka-podwzgórze, którą mam za małą (nie wiadomo od kiedy?), stąd być może drobne kości, dłonie, stopy, za mała masa ciała, "brak ćwiczeń anabolicznych do 12 roku życia (piszę wszystko co słyszałem na YouTube), a potem między 14 a 16 rokiem życia" (czemu takie dwa okresy nie wiem - a po 16 to co?), oraz że ten układ przywspółczulno-współczulny można wytrenować/programować prysznicami - zimnym i gorącym razem, nie podjadaniem między posiłkami (co go nie tyle trenuje co nie pograsza), czyli chyba coś jakby oswajaniem ze stresem fizjologicznym, natomiast mi się chyba wytrenował kaszel astmatyczny (skurcz oskrzeli) i ogólnie to trochę bredzę teraz - "strefy-tętna" nie "strefy-tętna" (- Cohana, a one chyba też nie mają za wiele do rzeczy, też gdzieś słyszałem/widziałem, że to przestarzałe podejście) , wszystko u mnie na nic. Te neurony układu współczulnego-przywspółczulnego to słyszałem, że są (m.in.? bo tak w ogóle to chyba wszędzie) ale szczególnie w okolicach wzgórza, a więc reakcja tego układu jest związana z tym co się widzi (no i wiadomo - widzi się więcej im więcej się wie, a wie się więcej im więcej się widziało) co jest chyba logiczne.

 

Napisano

@Stefcshg Lubię jeździć na rowerze ale lubię też eksperymentować z dietami, zimnymi prysznicami a może i kiedyś się przełamię i do morsowania ;) 

Generalnie kilka lat temu jak się wkręcałem w rower, bo brat dał mi starego trekkinga to się faszerowałem żelami przy średniej < 15 km/h. A tak naprawdę było to niepotrzebne, bo to nie ten styl jazdy. Do jazdy turystycznej, którą de facto uprawiam, nie trzeba stosować diety i suplementacji jak dla zawodników jeżdżących bardzo intensywnie.

Inna sprawa to nawadnianie - tu jak najbardziej warto stosować właściwą suplementację. Ja nigdy nie miałem takiej klasycznej bomby, odcięcia, żebym opadł z sił z jakimś dramatycznym skutkiem, natomiast często miewam problemy po takiej wyczerpującej jeździe, z których najbardziej przykre to przyspieszone tętno i problemy z zaśnięciem mimo uczucia ogromnego znaczenia. 

Obstawiam magnez, mimo że suplementuję to może właśnie nie w tej formie, która mój organizmy dostatecznie przyswaja. 

A w blogu jest ogromna dziura, nie mogę skończyć Nysa - Odra, została Pasawa - Wiedeń do opisania i Mazury/Suwalszczyzna :)

  • +1 pomógł 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...