Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
12 godzin temu, JakubMarcisz napisał:

To w takim razie zmienię buty chyba - o ile zdołam je oddać (prezent)

Wymień buty, chyba najłatwiej to zrobić - zapewne "darczyńca" ma rachunek. Tak jak pisali koledzy powyżej kupiłeś pedały spd (tak zwane do mtb) a buty pod spd-sl (czyli szosowe), te dwa systemy nie są kompatybilne. Buty spd (te do mtb) są bardziej praktyczne bo można w nich chodzić, bloki są mniej lub bardziej schowane pomiędzy bieżnikiem (oczywiście zależy to od modelu butów: są bardziej "rekreacyjne" gdzie chodzenie jest łatwiejsze i bardziej "wyścigowe" gdzie biężnik jest mniejszy i jest to trochę utrudnione), buty szosowe nie mają bieżnika tylko gładką podeszwę, a więc bloki nie są schowane pomiędzy bieżnikiem, są na wierzchu i nie da się w nich "normalnie" chodzić

Napisano
23 godziny temu, JWO napisał:

Tylko trzeba pamietac jak jedziesz w spd zeby odkrecic :D
 Ja kupilem takie nakladki, uzylem raz. Przy jezdzie w spd odruchowo przekrecasz stope przy zdjeciu z pedala, jak nakladki sa z pinami, to sie wypinaja i laduja na ulicy :D
W butach spd da sie chodzic (tak mowia :P ), taka nakladka nie ma zadnego sensu. 

Pedały w większości przypadków mają regulację każdej strony oddzielnie, więc stronę zatrzaskową ustawiasz pod trzymanie buta. Z nakładką na maksa.
Zdejmowanie i zakładanie nakładek nie ma sensu. Jak już to się zakłada na jedną stronę i tyle.

Jaki sens mają platformy skoro noga chodzi jak w zatrzaskach? Poza tym nikt nie każe kupować takich, które będą tak samo mocno trzymać co zatrzaski. Takie chamskie piny średnio mają sens, skoro ideą jest łatwiejsze podparcie się, czyli swobodniejsze zdjęcie nogi. Jeżeli pedał wgryza się pinami w podeszwę i trzyma nie gorzej niż zatrzask, to się kłóci z tą ideą.
Nie wiem jak mocno dokręciłeś i czy w ogóle, ale na maksymalnie skręconych, to już jest spora siła potrzebna do wypięcia, trzeba się postarać, żeby taką nakładkę zgubić.

Tak w SPD da się chodzić, w SPD-SL no chyba tak średnio.

Napisano

Coś  piszecie o nakładkach na pedały, a nasz pytacz od butów szosowych pytał o nakładki na bloki szosowe żeby  np schodzić ciszej na klatce schodowej.   :)  Generalnie do jego potrzeb but spd miejski albo turystyczny jest potrzebny z protektorem i zwykłe np 520.

pół spd są mzd. kalectwem , czasem sprawdzą się u osób które mają wpinanie w jednym palcu, a chcą czasem w cywilnych butach pojechać po bułki :))) mam i tak uważam 

Napisano
Godzinę temu, JWO napisał:

 pierwsze pedaly mialem jednostronne spd PD-ES600

Shimano PD-ES600 SPD Road Pedals | Explorer Pedals | Ride Shimano

co bylo jeda wielka pomylka. Wymienilem na PD-R8000

ULTEGRA SPD-SL PEDAL

Możesz rozwinąć myśl...? Zauważyłem - już w którymś wątku -że nie darzysz ich poważaniem, choć jak poszukać w archiwaliach, to tak z 4 lata temu nawet je proponowałeś...

Mogę zrozumieć, że nie są najlepiej wyważone i przez to, czasami trzeba w momencie wpięcia doprowadzić je nogą do "odpowiedniego poziomu", Nie pomaga im też, jeśli nasmaruje się środek dosyć lepkim smarem, bo rzeczywiście wtedy to ich "samodzielne" ustawianie się w odpowiedniej pozycji idzie raczej ślamazarnie, ale to też kwestia przyzwyczajenia. Uznałem, że to "czelendż" i doszedłem do wprawy, gdzie nie stanowi to dla mnie problemy, a przynajmniej nie takiego, nad którym się zastanawiam, ruszając spod każdych świateł...

Jeśli to zarzut, że są po prostu jednostronne, to też nie kupuję, bo to dla mnie:"feature not a bug". Jednostronne są wszystkie szosowe, więc przyczepianie się, że pedały pod bloki SPD, które przypominają szosowe, są też jednostronne, jest lekko chybione. Jak ktoś chce szosowy wygląd, szosowe przyzwyczajenia z jednostronnym wpinaniem, nie taką małą platformę podparcia, a przy okazji niewielką wagę (są lżejsze niż wszystkie podstawowe i średnie dwustronne SPD), ale jednak pod bloki SPD to w sumie chyba nie ma za bardzo wyboru. Nie znam poza tymi PD-ES600 innych podobnych. A dodatkowo mają naprawdę dużą wytrzymałość - a może po prostu toporność - bo to taki szosowy odpowiednik 540 (nawet serwisuje się je podobnie, a nie jak tańsze 520 tym specjalnym Shimanowskim kluczykiem).

Pytam z ciekawości po używam ich w - chyba według Twojego spojrzenia - w bardzo niekorzystnym układzie - całorocznej jazdy miejskiej - czyli ciągłe wypinanie i wpinanie na światłach itp., jazda w słońcu, deszczu, błocie, śniegu, mazi z błota, śniegu, soli... Zresztą to był powód, dla którego szukałem właśnie czegoś o szosowym wyglądzie ale pod SPD. I od chyba 5 lat są nie do zdarcie. Raz przeprowadziłem czyszczenie i smarowanie wnętrza (jeden pedał złapał lekki luz na osi), ale wydaje się, że mimo zewnętrznego zmęczenia długo jeszcze pociągną. Nie wiem, może po prostu się przyzwyczaiłem...

Napisano

@HSM

Ja tez uzywalem ich w jezdzie miejskiej, czyli dosc czesty stop. Po prostu nie zawsze ustawialy sie 'do wpiecia'. Wiec zawsze musialem rzucic okiem w jakiej pozycji sa. Te roznica nie byla duza. Pedaly nie ustawialy sie odwrotnie, ale czesto zdarzalo mi sie zeslizgnac i wpinac drugi raz. Po przejsciu na spd-sl R-8000, jest bajka. Pedal zawsze ustawia sie tak samo, i bez patrzenia but zawsze sie wepnie. ES600 kupilem dla butow spd i lepszego podparcia (podobnego jak przy spd-sl). Okazalo sie ze buty i tak musialem kupic uniwersalne (mam duza stope, 47), czyli szosowe z dodatkowymi otworami na spd, wiec caly zysk z mozliwosci chodzenia w nich poszedl w piach.

Napisano

Ja się długo broniłem przed jednostronnymi, ale w rowerze miejsko/wiejskim zainstalowałem CrankBrothers Dual Shot i jestem zadowolony. Nigdy się nie patrzę na pedał - jak się nie wepnie, to wykonuję pół obrotu korby z podniesioną daną nogą i już pedał jest dobrze ustawiony. W górach bym tego nie zniósł, natomiast na nizinie to nie przeszkadza i mam wpięcie do lasu a zwykłe buty do pracy. 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...