Skocz do zawartości

[ostateczne starcie] Ochraniacze kontra Buty Zimowe


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Myslałem własnie o zakupie ocieplaczy na buty ale czytając że chodzac więcej szybko kończa żywot to sobie podaruje taki zakup. Buty spd zimowe niby rozwiązanie lepsze ale znów pogoda jaka jest troche odstrasza od wyrzucenia tyle kasy na buty. U mnie sprawdza sie na ten moment but treking + podwójne skarpety ( w tym jedna para bawełniana długa) ale tak żeby noga miała jeszcze luz. Do tego zamiennie spd: wiosna, lato, jesień.  Ale juz poźna jesień przekładka na platformy i but trekingowy wodoodporny. W sumie to takie chyba najlepsze rozwiazanie w moim przypadku bo noga nie marznie. 

Napisano (edytowane)

Jestem po teście w terenie. 4 godziny 15 minut. Praktycznie od początku towarzyszyła mi jedna myśl: "czemu ja k**** nie kupiłem ich wcześniej?!"*. Ochraniacze nie mają szans, żadnych. Przegrywają pod każdym względem. W tych butach czułem się jakbym siedział w papuciach przy kominku. ;)

Dokładniej opiszę wszystko jutro. 

 

*proszę modów o wyrozumiałość. 😅

Edytowane przez TheJW
  • +1 pomógł 2
Napisano

Może ja napiszę coś z własnego doświadczenia.

Przez pięć zim używałem Northwave Velsiusz Artic GTX. Ogólnie było spoko.

Z tym, że przy minusowych temperaturach po około 1,5 h prawa stopa zaczynała marznąć.

Jednak po takim okresie buty już nieco się zużyły i zacząłem rozglądać za czymś nowym.

Jednak zanim coś kupiłem kolega polecił mi jeden patent. Kupiłem podgrzewane wkładki do butów z pilotem za ali. Wsadziłem je do letnich fizików i na to neoprenowe ochraniacze shimano które kiedyś kupiłem. Najdłuższa trasa jaką zrobiłem tym zestawem to 6 h przy temperaturze około zera. 

Zapewnia on dużo lepszy komfort cieplny i oddychaność niż moje wcześniejsze zimówki z goretexem.

Wady ? Wkładki trzeba co kilka godzin jazdy ładować i są na tyle grube na pięcie, że zmieniają ułożenie stopy.

Gorzej się w tym chodzi jednak przy pedałowaniu nie czuć praktycznie różnicy.

Zobaczymy jeszcze jak będzie na śniegu. Ale same wkładki jak dla mnie są prawdziwym gamechangerem.

  • +1 pomógł 1
Napisano
1 godzinę temu, TheJW napisał:

Jestem po teście w terenie. 4 godziny 15 minut. Praktycznie od początku towarzyszyła mi jedna myśl: "czemu ja k**** nie kupiłem ich wcześniej?!"*.

Jedna uwaga w kontekście testu - trochę ciepło jest, wczoraj 60km, 2,5h jazdy, ciepłe skarpety i letnie buty wystarczyły na całą trasę. Dopiero pod koniec coś tam czułem w stopach ale jak to komfort termiczny wystarczający. Poczekam aż potestujesz przy temperaturach -5 i w dół.

Napisano

A jak to jest wogole z ocieplaczami od spodu? Ma ktoś możliwość pokazać czy ocieplacz jest jako cała podeszwa od spodu czy to inaczej wygląda? Faktycznie te podeszwy wszybko się niszczą? Mam buty SPD ale tam nie ma płaskiej podeszwy to taki ocieplacz nie powinien się tak bardzo niszczyć? 

Napisano

Zazwyczaj ocieplacz trzyma się kilka centymetrów na czubku i pięcie, a przez środek podeszwy jest jakiś pasek lub rzep. Reszta podeszwy jest odkryta. Woda dostaje się pod blokami. 

Napisano (edytowane)

Woda, jak woda... Mnie do szału doprowadzał śnieg, który w zależności od temperatury i grząskości szlaku, potrafił się czepić rzepu jak... jak ten psa. Jadąc to nie problem, ale czasami w lesie trzeba poprowadzić. Parę kroków i... kulka śniegowo-błotna gotowa. Iść się nie da, a i weź się panie wepnij na szybko ponownie. Tradycyjne otrzepywanie butem o pedały, ciuchranie o zatrzask pedału po jakimś czasem kończyło się uszkodzeniem fizycznym dolnej lamówki ochraniacza i uszkodzeniem rzepa. 

Edytowane przez CoolBreezeOne
  • +1 pomógł 1
Napisano
W dniu 2.12.2024 o 17:17, Thomass13 napisał:

Faktycznie te podeszwy wszybko się niszczą?

Kwestia materiału z jakiego są wykonane.
Mi głównie palce się przecierają, bo pięty zazwyczaj staram się naciągnąć tak, żeby nie zasłaniały podeszwy butów.

Endura MT 500 jako tako się trzyma, choć mi te gumowe wstawki na palcach zaczęły pękać.
Spark (nie wiem czy to gdzieś szerzej do kupienia, kupowałem w lokalnym rowerowym) wykonane z materiału membranowego, podobnego do czapek, rękawiczek itp. Niestety podeszwa też, więc po sezonie używania na mieście (czyli też chodzenie po sklepach) przecierają się. Drugi sezon jeszcze dają radę ale potrafią już zjeżdżać z czubków butów.
Accent Windstar, niby lekko wzmocnione na palcach ale podobnie się przecierają (na razie drugi sezon zimowy zaczynają, wiec nie mam jeszcze pełnego porównania). Używane głównie po mieście, więc trochę chodzenia jest.
Endura Windchill, lekko wzmocnione palce, niby mam już 2 lata ale niezbyt często używane i głównie w terenie.

Ogólnie im więcej będzie się chodzić, im więcej po twardym, to szybciej materiał się przetrze.
 

  • 1 miesiąc temu...
Napisano

Panowie co by nie zakładać nowego tematu zapytam tutaj, mam nadzieję że autor wątku się nie obrazi. Są dwa rodzaje noskow Shimano, czy warto dopłacać do tych niby cieplejszych? Przy rozmiarze buta Shimano 44 który rozmiar noska wybrać?

Napisano
W dniu 1.12.2024 o 17:22, TheJW napisał:

Jestem po teście w terenie. 4 godziny 15 minut. Praktycznie od początku towarzyszyła mi jedna myśl: "czemu ja k**** nie kupiłem ich wcześniej?!"*. Ochraniacze nie mają szans, żadnych. Przegrywają pod każdym względem. W tych butach czułem się jakbym siedział w papuciach przy kominku. ;)

Dokładniej opiszę wszystko jutro

Mógłbyś proszę opisać trochę bardziej swoje spostrzeżenia odnośnie tych butów z perspektywy użytkownika od trochę dłuższego czasu jaki już minął? Widziałem je dzisiaj na żywo w sklepie w naprawdę świetnej cenie, pomierzyłem, rozmiar o.k. i jak sobie przypomniałem jazdę z soboty tydzień temu - jak zmarznięte miałem stopy po 2 godz. 20 min. w temperaturze około 0°C w letnich butach, dwóch parach grubych skarpet zimowych merino i ochraniaczach to stwierdziłem, że chyba czas kupić buty zimowe

Napisano

Totalnie zapomniałem, że miałem coś o nich napisać... :))

W skrócie - nie żałuję żadnej wydanej na nie złotówki. Są lekkie, zaskakująco lekkie. W temperaturze ok. -4°C i najcieńszych skarpetkach jakie miałem, palce zaczęły mi marznąć po ok. 1,5 godziny (ale ja raczej z tych ciepłych jestem), ale myślę, że powodem było zbyt mocne ściśnięcie sznurówek. Sznurując luźniej spokojnie 2-3 godziny w temperaturze -2 do -4°C można zrobić w cienkich skarpetkach. Kiedyś na -2°C założyłem grube skarpetki z domieszką merino i stopy strasznie mi się spociły.

Podeszwa dobrze trzyma podłoża w razie konieczności "zejścia na ziemię", nawet nie wkręciłem jeszcze kolców, bo nie mam takiej potrzeby. ;)

Co do trwałości, to nic się z nimi nie dzieje, a zaliczone mają już ładnych parę jazd, w tym kilka po 4-5 godzin.

Jeśli rozmiar Ci pasuje (pamiętaj, że musi być trochę luzu, nie tak jak w letnich!) i cena jest dobra, to się nie zastanawiaj, serio!
Nawet kumpel, który miał starą wersję tych Rogelli, ostatnio na ustawce je z zazdrością podziwiał wymieniając co zostało poprawione. 😈

  • +1 pomógł 1
Napisano

Też się skusiłem na zimówki. Padło na Northvawe Kingrock plus GTX.

Termicznie ok, nawet powiedziałbym, że trochę za ciepłe na codzienne przeloty po mieście i temperatury trochę powyżej 0.
Przy kilkustopniowym mrozie i średniej skarpecie merino były momenty uczucia chłodu ale trochę więcej ruchu i nie było problemu z rozgrzaniem. Jak będzie przy minus kilkunastu jeszcze nie wiem, ale jest zapas na cieplejszą skarpetę. Przy krótkich przelotach po mieście można i w cienkiej bawełnianej ale to tylko 30-40minut jazdy.
Jak na razie nie stwierdziłem ciągnięcia zimna przez bloki (jazdy po 4-5h ale śniegu jak na lekarstwo).

Tak jak się obawiałem, przy dłuższej jeździe robi się sauna, więc suszarka do butów ma co robić. Po krótkiej jeździe po mieście wystarczy, że postoją w ciepłym i suchym miejscu.
Na duży plus, że ta wilgoć tak nie wychładza jak przy ocieplaczach.
Jak na razie nie stwierdziłem przemakania od zewnątrz, więc to też spora poprawa.

Rozmiar brałem po długości wkładki i jak dla mnie się sprawdziło (mierzyłem jakie mam w innych budach). Przy cienkiej skarpecie jest luz.

Czas na minusy.
Musiałem dać podpiętki, bo miejsce łączenia sztywnej części z cholewką wżynało się w kostki.
Cholewka neoprenowa jest za krótka i mam przerwę między spodniami (trochę urok bycia długim i chudym). Do tego za słabo obejmuje nogę, więc się robi szpara przez która może lecieć śnieg, błoto itp. (zwłaszcza przy chodzeniu).
Pokrętło regulacyjne jest według mnie mniej wygodne niż boa, dźwignia zwalniania blokady bardzo ciężko wyczuwalna. Pasek rzepa zbyt sztywny z tendencją do samoczynnego zapinania się, co bywa uciążliwe przy zdejmowaniu i zakładaniu (bez pętelek na cholewie byłaby katorga). Regulacja jaką daje dyskusyjna.
Miejsce na blok zbyt blisko wewnętrznej krawędzi stopy, więc przy centralnym ustawieniu jest uczucie naciskania tylko częścią stopy, mniejsza stabilność podparcia. Musiałem przesunąć blok maksymalnie na zewnątrz, żeby było w miarę ok.
Ciężko się je czyści, zwykłe przetarcie szczotką nie daje rady.
Śmierdzą chemicznie, na mój nos jak palonym plastikiem.

Napisano
8 godzin temu, michalr75 napisał:

@TheJW A jak z rozmiarówką? W Shimano zwykle trzeba brać o jeden rozmiar więcej niż się normalnie nosi - tutaj tez jest podobnie? Jaki wziąłeś rozmiar na jaka stopę?

@Greg1 Dawaj namiar gdzie te buty w takiej cenie :)

Kupiłem, rozmiar 44, z reguły noszę 43, cywilne nawet 42. Te są dość wąskie i jest wrażenie, że są małe ale na długość mam jakiś 1 cm luzu. W Shimano jak mierzyłem letnie to musiałem brać 45.

A kupiłem w Rowertour w sklepie stacjonarnym w Bydgoszczy za 460 zł, sprzedawca mówił, że w tej cenie schodziły jak ciepłe bułeczki, po kilka kilkanaście dziennie, nie dziwię się. Mówił, że zostały jeszcze dwie pary, po jednej w rozmiarze 45 i 46

Compress_20250218_173735_5744.thumb.jpg.4e082d2835cfffeead1818f038fd710e.jpg

  • +1 pomógł 1
Napisano

Ale może w końcu uda się wytrzymać więcej niż 1,5-2 godziny bez zmarzniętych stóp bo po 2 godz. i 20 min. tydzień temu miałem palce u nóg jak sople lodu i zacząłem być "pociągający" nosem, że w ostatni weekend musiałem odpuścić sobie jazdę. Szkoda tylko, że ma się ocieplić i być nawet 10°C na plusie w następny weekend...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...