Skocz do zawartości

[suport] Euro BB - jak złożyć do kupy?


B4MsE

Rekomendowane odpowiedzi

Siema.

Trzeba mi wymienić wkład suportu Euro 19mm w dircie. Zakupiłem Dartmora DART-A2180, rozpakowałem i... zgłupiałem. Jeśli ktoś składał taki wynalazek to proszę o wskazówki.

W zestawie jest to co na zdjęciu - problem w tym, że nie za bardzo wiem jak osiągnąć szerokość 68mm (wkład jest uniwersalny i pasuje również do 73mm, stąd dwie tuleje).

Różnica w długości tulei to właśnie 5mm, więc nie byłoby w tym nic trudnego, gdyby nie fakt, że zestaw miska-tuleja-miska ma odpowiednio 63 i 68mm. Powiecie: "no przecież masz 68mm więc o co chodzi?". A no o to, że ten układ jest zapewne błędny, bo nie da się w ten sposób osiągnąć szerokości 73mm (68mm uzyskałem na dłuższej tulei, więc co z 73mm?).

Druga opcja to miska-podkładka-tuleja-podkładka-miska. Tutaj szerokości to faktycznie odpowiednio 68 i 73mm, ale czy taki układ ma sens? Po co te podkładki zamiast jednolitej, dłuższej o 5mm tulei?

Kolejna sprawa to owa stożkowa/wahliwa podkładka. Czy ona idzie już na zewnątrz między miskę a korbę, po przeciwnej stronie blatu, tak jak na zdjęciu?

IMG_20241016_180028.jpg

IMG_20241016_172147.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego. Moją przygodę z tym sportem zacząłem w okolicach 2003 r, więc co nieco zdążyłem się nauczyć. Odkąd istnieje H2 nie miałem nic lepszego. I bynajmniej nie mówię tu o jakimś wypasionym zestawie - co prawda obecnie mam XT, ale nawet korba Alivio będzie ok.

Co do ilości łożysk to niech ich tam będzie nawet 10 i co z tego skoro są upchnięte w obrysie mufy, czyli muszą być mniejszej średnicy zewnętrznej przy jednocześnie dużej śreďnicy wewnętrznej co przekłada się na mniejszą wytrzymałość takiego łożyska. Poza tym największe baty dostają i tak łożyska skrajne.

Kolejna kwestia to rozstawienie łożysk, które w H2 jest większe przez wypuszczenie łożysk poza mufę.

I ostatnia sprawa to koszta... Owszem, jednorazowo wymiana korby będzie droższa, ale te łożyska, które kupiłeś też do najtańszych nie należą.

Przy okazji po przejściu na H2 na dzień dobry urywasz blisko pół kilo z masy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz 20 lat doświadczenia, to zapewne miałeś styczność z suportem Euro i byłbyś w stanie odpowiedzieć mi na moje - zdawało mi się że proste - pytanie. Ty jednak niepytany, z nachalnością jehowca starasz się mnie na siłę nawrócić na H2. To takie typowo polskie... Nie potrafisz uszanować czyjejś decyzji, bo odbiega od twojego światopoglądu? Szkoda mi ciebie i już.

Jeśli natomiast wciąż chcesz mnie nawrócić, to poniżej podaję adres, pod który możesz mi wysłać suport Hollowtech 2 wraz z korbą (blat 25T), łańcuchem i tylną zębatką (bo o nich zapomniałeś licząc mi koszty). Nie wiem co z tylną piastą - czy podejdzie pod nową zębatkę, ale to już ogarnę sam. Chętnie podejmę twoje wyzwanie i przetestuję nowy zestaw.

Marcin Wąsik
Żółkiewskiego 7/70
27-600 Sandomierz

Edytowane przez B4MsE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...