Skocz do zawartości

[MT200] Duży skok manetki - zuzyte klocki?


Dwaoczka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

mam hamulce mt200, przejezdzilem na nich z 1500 -2000 km. Manetka od tylnego hamulca ma teraż bardzo duży skok, bierze dopiero przy zamym gripie. Czy jest jakas mozliwość regulacji tego czy to wina już zuzytych klocków? Rower ma z 3 lata i klocki są fabryczne. Da się prosto sprawdzić czy są już do wymiany bez wyciągania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmieniałem oleju, nie jeżdze wyczynowo, przejechane dopiero niecale 2tyś km. Myłem jedynie tarcze i przedmuchiwałem klocki i to tyle z serwisowania.

Hamulce nie są zapowietrzone bo klamka nie twardnieje, jest stała siła tylko głęboko zaczyna hamować. Sama siła hamulca jest ok wiec pomyślałem że to może być wina cienkich klocków.

Czy przy wymianie klocków da się uniknąć dolewania oleju i odpowietrzania ?

Edytowane przez Dwaoczka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie skok dźwigni nie powinien się zmieniać wraz ze zużyciem klocków  - system taki jak shimano jest typu otwartego czyli gdy klocki ulegają stopniowo życiu i są przesuwane w stronę tarczy to ten przesuw jest kompensowany uzupełnianiem płynu ze zbiornika. 

Klocki mają rekomendowaną minimalną grubość okładziny. Do tego limitu przesuw klocków i uzupełnienie płynu powinno odbywać się bez żadnych skutków ubocznych a pojemność układu a szczególnie wielkość zbiornika wyrównawczego powinny zapewnić odpowiednią ilość płynu. 

Klocki fabryczne w tym hamulcu mają miękkie okładziny i ich zużycie odbywa się w różnym zależnym od wielu czynników tempie. 2 tysiące to może być średnio albo bardzo dużo i te klocki mogą być zużyte nawet do blach.

Co ciekawe niektóre heble shimano nadal hamują wtedy z tym samym skokiem dźwigni jak na początku,  inne mają to co twoje a kolejne przestają działać i trzeba je odpowietrzać. 

Czy przy wymianie da się uniknąć dolewania i odpowietrzania? 

Jeśli popchniesz tłoczki do pozycji startowej i wymienisz klocki to jest szansa że - jeśli hamulec zachowuje się tak jak obecnie opisujesz  - że wróci do stanu 100% sprawności. 

Problemy są takie:

1. Zależnie od producenta roweru w montowni wykonano montaż hamulców lepiej lub gorzej. W tym roku złożyłem kilkaset rowerów tego samego producenta,  wszystkie na hamulcach shimano. Z takich lub innych powodów sprawdzałem wszystkie hamulce i w każdym z nich było powietrze,  nawet jeśli dźwignie sprawiały wrażenie działających jak powinny.  

2. Wyjmij klocki i sprawdź grubość okładzin  - możesz zrobić zdjęcie. Jeśli ilość okładziny nadal jest ok to w takim przypadku raczej "wpadanie" klamki uznałbym jako powod do odpowietrzania. 

3. Nie wiem co rozumiesz przez dolanie płynu. Dla mnie oznacza to uzupełnienie przez odpowietrznik w klamce. Wg mnie działa średnio i nie usuwa powietrza z reszty układu,  jeśli ono tam jest. Chyba że dolanie oznacza pełne przelanie/odpowietrzanie. Sugeruję to tak czy inaczej zrobić  - te shimano mają to w sobie że nawet jeśli w układzie jest niewielka ilość powietrza to hamulec może mieć "twarde klamki" ale i tak hamować słabiej niż powinien.

4. Na Aliexpress kupisz zestaw ezmtb do hydrauliki   -  wg mnie jest bardzo dobry i przyda się na kolejne razy (przelałbym hamulce przy każdej wymianie klocków,  tak prewencyjnie), do tego mała ilość oleju  - powiedzmy z 50 ml. W układzie masz kilka ml płynu więc ta ilość wystarczy na wiele odpowietrzeń. 

Siemano to bardzo narowiste heble i dzieją się z nimi różne rzeczy , czasem a nawet często bez sensownego powodu.  

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...