Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Cześć. Planuję zakup pierwszego full'a. Czy kross earth warty byłby dopłaty?

https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-xc-rockrider-500s-29-karbonowa-i-aluminiowa-rama/_/R-p-325050

https://kross.eu/pl/rowery/gorskie/mtb-xc/earth-3-0-czarny-limonkowy-srebrny-polysk 

Napęd powiedzmy  że remis. A amortyzacja? Zawieszenie jest kompletnie inaczej rozwiązane.  Rozwiązanie zawieszania  w  Krossie przypomina  zastosowane do   cięższych zastosowań niż XC.

Największy  problem mam z rozmiarem bo nie jeździłem nigdy na progresywnej geometrii. Byłem mierzyć korssa M i L, a  w decu był tylko M .

Miałem wrażenie, że w Krossie L-ka była z byt duża, a rower w M-ce już mnie wystarczająco wyciągał. Ale nie miałem doczynienia z rowerem z progresywną geo i nie wiem czy to kwestia zmiany choćby kierownicy by wziąć L-ke. Mam 179/83cm. Kross rekomenduje M , a dec L. Rowery raczej podobne.

Edytowane przez luker7
Napisano
Godzinę temu, luker7 napisał:

Rozwiązanie zawieszania  w  Krossie przypomina  zastosowane do   cięższych zastosowań niż XC

Tym bym się nie sugerował, akurat w decathlonowym masz więcej skoku 120mm a kross 100mm. Ten który wrzuciłeś earth ma aluminiowy tylny trójkąt ramy a ten nowszy podlinkowany przez @KrissDeValnor jest pełen karbon.

Napisano

A jakie korzyści da  karbonowy wahacz do aluminium.  Chodzi tylko o  mniejszą wagę ? Czy będzie wyczuwalna większa sztywność zawieszenia? Ten zalinkowany przez @KrissDeValnor

ma mniejszą wagę ale to chyba przez osprzęt albo koła. Nie wiem czy będzie dostępny w M.

Napisano
Cytat

A jakie korzyści da  karbonowy wahacz do aluminium.  Chodzi tylko o  mniejszą wagę ?

Jest większa szansa, że będzie prosty i otwory w wahaczu będą się schodzić z tymi w ramie z dokładnością lepszą niż +/- 1mm.

Napisano

@KSikorski Earthy  w Aluminium  często mają taką przypadłość ?

Nie widziałem wcześniej tego modelu i myślę że warto  dopłacić do nowszego. Dostanę full carbon i lżejszy osprzęt. Koła chyba są też lepsze.

Różnica w cenie między Earth a Rockriderem jest jednak spora. Muszę to  przemyśleć.

Ogólnie kosmos jak zmieniły się rowery Mtb na przestrzni 10 lat i najgorszy mętlik mam z geometrią roweru.   W internetach wyczytałem, że jak ktoś wypada pomiędzy rozmiarami to lepiej brać większy bo stabilniejszy.

No ale Earth w L-ce nieźle mnie wyciągnął i nie wiem czy nie męczyłbym się na zbyt długiej ramie. Ręce raczej miałem mocno wyprostowane, a tak raczej nie powinno być. Nie zwróciłem także uwagi jak był oryginalnie zamontowany mostek(+-) .

Napisano

Jakiego masz fulla od nich i jak długo i co było nie tak z twoim rowerem?  Ciekawe czy to co mówisz może dotyczyć tego nowszego modelu w pełnym karbonie bo trochę inaczej to wygłada w alu.

Napisano (edytowane)
3 godziny temu, luker7 napisał:

@KSikorski Earthy  w Aluminium  często mają taką przypadłość ?

Duży procent aluminiowych fulli, nie ważne jakiej marki.

Niemniej miałem aluminiowego fulla krossa.

Soil z rocznika 2020.

W linku zdjęcia pozwalające na wyrobienie sobie jako-takiej opinii na temat jakości. https://photos.app.goo.gl/Heu3yvxH4wa1TDucA

Po za szybkim zużywaniem się łożysk - działało to prawidłowo.

Jakiegokolwiek fulla by się nie kupowało to:

- wariant sklepowy - dopłacić 100zł-200zł żeby przy Tobie rozkręcili wahacz i zaprezentowali spasowanie otworów w ramie z otworami w wahaczu. W razie wątpliwości nie kupować.

- wariant wysyłkowy - pierwsza czynność po zakupie to skontrolować wyżej wspomniane spasowanie. W razie wątpliwości odesłać.

Edytowane przez KSikorski
  • +1 pomógł 1
Napisano

Dziękuję Krzysztofie za sygnalizowanie problemów w rowerach z pełnym zawieszaniem. Widzę że, producenci ram mają duże tolerancje spasowania części byle wy wyprodukować taniej/więcej. A ty się później męczysz z serwisowaniem bo przez słabe spasowanie łożyska w zawieszeniu szybciej padają .

Napisano

Carbony też nie są wolne od problemów jeśli chodzi o spasowanie i nie mówię tu o Krossach, ale znacznie droższych markach. Na MTBR można o tym sporo poczytać.  Rada @KSikorski, żeby dokładnie sprawdzić rower przy zakupie jest jak najbardziej na miejscu niezależnie od materiału ramy:)

Napisano (edytowane)

Różnica jest taka, że carbony wychodzą z form frezowanych CNC. Można przyjąć że formy mają powtarzalność do 0,1mm, a wychodzące z nich wyroby do 0,3mm między osiami otworów, o ile forma jest prawidłowo skonstruowana.

Przy spawaniu to 0,5mm uchybu może być na każdej spoinie.

Anonimowy użytkownik forum cieszy się nową ramą i bierze za rozkręcanie w celu weryfikacji. Kocyk zajumany w tym celu dzieciom.

https://photos.app.goo.gl/JrJsMRoTpa25i7aLA

Edytowane przez KSikorski

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...