Skocz do zawartości

[Prowadzenie linek] pancerze i linki teflonowe


tp3

Rekomendowane odpowiedzi

W starym zamkniętym temacie znalazłem taką opinie:

Cytat

Widzę,że do tych pancerzy Alhonga oferuję także linki teflonowe i pewnie tak to zostało wymyślone. Linka stalowa do pancerza z teflonem to raczej słaby pomysł ... teflon zniknie błyskawicznie.

Teflon w pancerzu to de facto rurka która ma ułatwiać poślizg linki. Teflon w lince to de facto bardzo cienka powłoka która też ma ułatwiać poślizg, ale jest ona przecież na tyle cienka, że nie ma raczej jakiegoś znaczącego wpływu naprzeciwdziałanie degradacji rurki w pancerzu.

Pytanie gdzie leży prawda?

Edytowane przez tp3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie powłoki dość szybko się ścierają i zapychają pancerz.

Normalny, dobrej jakości pancerz z nierdzewną, szlifowaną linką. Ja trzymam się Shimano, zwłaszcza jeżeli chodzi o pancerze. Linki próbowałem różne i jeżeli są nierdzewne szlifowane, to Shimano czy Jagwire działa tak samo. Za to polecam trzymać się z daleka od pancerzy Jagwire.

Jak Ci mało poślizgu, to można użyć Shimano Cable Grease. Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast Shimano Cable Grease (to jest smar teflonowy) w cenie ok 90zł za 50 g bardzo dobrze spisują się inne ogólnie dostępne smary teflonowe np.:

image.png.0827c3461bf5248f64bc3e33fcab92d4.pngimage.png.db233a5d718f8a9b2c54b1131483c22e.png

Ceny zaczynają się poniżej 10 zł za 50/60g. Zużycie jest minimalne, więc takie opakowanie wystarcza na "wieczność" chyba, że wykorzystamy też do innych zastosowań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy nie pytam o smary a o to czy do pancerza z teflonową rurką (takie akurat mam) trzeba stosować linkę z powłoką teflonową, jak sugeruje zacytowany post.

Edytowane przez tp3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wszelkie powłoki dość szybko się ścierają i zapychają pancerz.

miałem kiedyś linki fabrycznie dostarczane z manetkami srama x9, były całe czarne te linki, wyglądało to na jakąś powłokę położoną na linkach, pancerze kupowałem jakieś zwykłem w rowerowym chyba to były accenta i taki zestaw bez ruszania bezproblemowo działał 6-7lat a może i dłużej bo rower sprzedałem ale byłem zdziwiony że to tyle lat chodziło bezproblemowo.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, to w swoim własnym rowerze, mam pancerze z teflonem (i chyba z dodatkowymi oplotami w tym z kevlarem) a linki bez... Zakładałem kilka lat temu, nic z tym się nie dzieje. Marka to Mars One która z tego co widzę, specjalizuje się właśnie w tym asortymencie. Kupowałem stacjonarnie w Rojaxie i z tego co widzę poza Rojaxem i zależnymi sklepami online są trudno dostępne.

6 godzin temu, Garlock napisał:

Zamiast Shimano Cable Grease (to jest smar teflonowy) w cenie ok 90zł za 50 g bardzo dobrze spisują się inne ogólnie dostępne smary teflonowe np.:

image.png.0827c3461bf5248f64bc3e33fcab92d4.pngimage.png.db233a5d718f8a9b2c54b1131483c22e.png

Pytanie, czy nie wystarczy olej do łańcucha który pewnie prawie każdy ma? W wielu przecież i tak są dodatki teflonowe.

Edytowane przez tp3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalnie Shimano daje na początku zestawów pancerzy ten zielony smar właśnie. Ale ja ze amarami mam gorsze doświadczenia niż właśnie z olejami, zwłaszcza zimą. Normalnie jak mam teraz pancerze Shimano z metra, tam nie ma smaru, na linkę nawkekam końcówkę a potem wpychając linkę do pancerza zielony Finish Line dawkuję na palece. Działa takie smarowanko dobrze i zimą i latem, i dłużej niż czas kiedy gdzieś załamię pancerz albo rozcapirzy mi się linka I muszę i tak zmieniać. Wspomniane linki z powłokami, zwłaszczacte brązowe są gównovwarte bo jak wspomniane ta powłoką złazi i zapycha pancerze. Linkacnierdzewna szlifowana i jest bardzo dobrze. No i pancerze różne orzerabiałem, te Gore też i najlepsze są Shimano.

Edytowane przez Mentos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teflon -teflon.

Ta biala rurka o której piszecie jest zrobiona z materiału zwnego PTFE. To rodzaj poślizgoweo plastiku, tylko potocznie zwana teflonem. Aczkolwiek jest to material blisko spokrewniony. Ja w sprzedaży nie widzialem fabrycznie smarowanyxh czymkolwiek. Tylko suche.

Co do linek to te shimanowskie brązowe są pokryte wlasnie powloka z podobnego materiału. Mi osobiście to bardziej na jakiś Kapton wygląda, mozliwe ze jakiś rodzaj Nylonu. Daje poślizg i oba te materiały są samo-smarowne. Czyli ze nie trzeba ich smarować bo juz ich sama struktura zapewnia poślizg.

 

Tylko, że. Jak sie zapcha taka linke to ta powloka sie jednak kruszy i pęka. Wtedy się okazuje że ma strukturę włóknistą i zaczyna się to zwijać w kulki wokoło linki permanentnie blokując ja w pancerzu. Wtedy wywaladsz wszystko, bo zniszczysz pancerz podczas wyrywania linki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.09.2024 o 22:22, Electronite napisał:

To rodzaj poślizgoweo plastiku, tylko potocznie zwana teflonem .Aczkolwiek jest to material blisko spokrewniony.

Teflon to zastrzeżona przez DuPont handlowa nazwa politetrafluoroetylenu (w skrócie PTFE). Czyli każdy teflon to PTFE, ale nie każde PTFE to teflon. Podobnie jak z szampanem i winami musującymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...