Skocz do zawartości

[sztyca] sztyca z "odwrotnym" offsetem


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Jako, że cierpię na drętwienie klejnotów przy jeździe mtb (zwłaszcza pod górę) to eksperymentuję z siodełkami. Powoli jednak zaczynam wątpić czy tylko siodełkiem załatwię sprawę. Mam już dość starawy rower (rama to Commencal Meta 5.5 z okolic 2006r) w tamtych czasach rury prowadzące sztyce były dość mocno pochylone.. Jak sprawdzam geometrię zgodnie z prawidłami wychodzi, że niestety mam siodełko za bardzo wyciągnięte do tyłu a już nie da się go przesunąć do przodu.

Czy są/były produkowane sztyce z offsetem "do przodu"?

Od razu nadmienię, że obrócenie zwykłej sztycy z offsetem o 180stopni dużo nie da bo bardziej podniosę siodełko, niż je wysunę w przód. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za "prawidła"?

Przecież jak przesuniesz siodełka tak bardzo do przodu, to nie dość że ryzykujesz kompletnie złym ustawieniem kolan względem pedałów, to dodatkowo zmienisz balans roweru.

Takie problemy niweluje się siodełkiem oraz pochyleniem, a nie przesuwaniem pozycji do przodu.

Może masz po prostu za mały/ duży rower?

Nikt takich sztyc nie robi, bo nie ma takiej potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jedno z prawideł jest takie że kolano powinno wypadać mniej wiecej nad osią pedału. Rozmiar ramy raczej prawidłowy (S-ka) i przy moim wzroście (173cm) to w teorii dobra kombinacja. Problem leży w tym, że sztyca jest na tyle pochylona, że siodełko wypada za bardzo z tyłu, dla tego nie starcza regulacji na siodełku. Kiedyś niestety rowery z amortyzowaną ramą miewały takie bolączki i zastanawiam się czy uda mi się to rozwiązać, czy po prostu zacząć myśleć o innej ramie/rowerze... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Offset obecnie nie jest przyczyną problemu, gdyż moja obecna sztyca go nie ma ;)

Co do siodełka, to parę już wypróbowałem (łącznie z tym, które się świetnie sprawdza w szosie), miałem dobieranego Bontragera, jeżdżę na kupionym używanym Specu a teraz idzie do mnie Stelle Italia S 5 Superflow (niby trekkingowe ale a nóż widelec) jednak po tylu porażkach zaczynam brać pod uwagę inne możliwości. Z oczywistych - finansowych powodów raczej wolał bym uniknąć wymiany całego roweru/ramy, który poza tym tematem jest świetny. Więc rozmyślam nad właśnie sztycą. Myślałem też nad krótszymi korbami 170 (mam teraz 175) ale nie wiem czy to może zrobić różnicę... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, RafalxM napisał:

Amoeba Vitra

Obejrzałem zdjęcia (niestety niezadobre znalazłem) i nie dopatrzyłem się patentu który by ulatwił możliwość montażu tej sztycy "offsetem do przodu". 

Masz jakieś dokładne fotki dlaczego z tą sztycą by to działo? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki problem występuje w starszych ramach.

W dwóch rowerach zastosowałem patent jak na foto i wydaje mi się, że to jedyny dobry sposób. Podobno są sztyce triathlonowe z offsetem do przodu, ale to koszt od 700 zł wzwyż.

W rowerach na foto mam sztyce stalowe 25,0 i 25,4 mm, ale są również aluminiowe. Są też o średnicy 27,2 mm, choć rzadziej spotykane. Trzeba poszukać.

Tradycyjne jarzemko ma pewne wady: ustawienie kąta nachylenia siodełka jest skokowe i ten skok jest dość duży. Ale mnie się jakoś udało:) . Przejeżdżam ponad 200 km i jest spoko.

 

 

 

 

IMG_20240916_010512_copy_1206x1612.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...