Skocz do zawartości

[Hamulce] Upgrade BL-501+BR-M520+RT70->M8100+RT86 Jakie korzyści


pedalarz339

Rekomendowane odpowiedzi

Zamówiłem sobie rower i chcę go dostosować.

Obecnie hamulce są takie:

BL-501+BR-M520+RT70 180mm

Chce przy sprzedaży i niewielkiej dopłacie zmienić klamki i zaciski na M8100 a tarcze na RT86. Wiem że stary model ale mam koła pod 6 śrub. Znalazłem tabelę kompatybilności i są podobno kompatybilne. Na przód dał bym 203 po zastosowaniu adaptera (Fox 34 ogarnia do 203)

Jakie korzyści poza beznarzędziową regulacją odległości klamki i lepszymi tarczami będę jeszcze mieć?

Ile zejdę z wagi?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klamki mt501 i m8100 konstrukcyjnie tożsame - korzyść tylko z regulacji odległości klamki od gripa pokrętłem (w mt501 imbusem).

Zaciski mt520 to konstrukcja 4-tłoczkowa, tłoki ceramiczne jak w m8000, siła hamowania względem m8000 ponad 20% większa.

Zmień tylko tarcze ale nie na chińskie shimano (czyli obecnie pod 6-śrub najtańsza japońska to rt-mt905). Może być jakaś alternatywa w postac np.i sram centerline/paceline, swissstop catalyst albo inne z dobrymi opiniami) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o klamki różnić chyba jest więcej. Dźwignią wydaje się być inna i zamocowana w innym miejscu w korpusie, klamka ma dodatkowe podparcie na kierze. Używał ktoś tych dzwigni MT501. Z Shimano miałem do czynienia z Hamulcami XT SLX ZEE i jeszcze MT200 Deore nigdy nie testowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem MT501 i mam MT8100 - różnica praktyczna to w XT pokrętło regulacji odległości klamki (w 501 śruba pod imbus, więc też się da) oraz śruba regulacji punktu łapania hamulców (jak się odpowiednio podejdzie do napełniania to można nią zmienić punkt łapania bez zmiany odległości klamki - nie potrzebowałem użyć, ale jest). Do tego XT ma takie dołeczki klamce (coby mniej śliska była). Ale zasada działania, siła - bez zmian. Natomiast inne mocowanie wymaga sprawdzenia jakie masz manetki, bo może być konflikt. Jak z seri X100 (8100, 7100) to OK, bo zamieniałem. Ale nie mam pojęcia jak to idzie ze SRAM. Bo ta sztywność i punkt podparcia to dla mnie kit. Zaciski 520 mają inne mocowanie węża niż 8100/8120 więc trzeba zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, różni się klamka mocowaniem ale specjalnie nie wpływa to na sztywność. To nowe podparcie w klamkach mX100 jest w miejscu gdzie w poprzednich gen była szeroka obejma. Dodatkowo przez to nie są one kompatybilne z manetkami z poprzednich gen. Jeśli chodzi o długość klamki i jej przełożenie machaniczne na hydrauliczne to wszystko jest takie samo. Nawet bebechy pasują z m8100 do mt501 (czyli tak naprawdę bl-m6000).

Mam porównanie mt520 vs m7/8120 na tym samym rowerze i różnice są niezauważalne. Wszysktkie 4-tłoczkowce shimano robione są na jedną modłę (wyjątkiem jest mt420 gdzie tłoczki nie są ceramiczne i zaciski parowane są z klamkami niskich grup).

Zrobiłem kilka zdjęć porównawczych z mt501 z m7100 (1:1 to samo co m8100) może nie oddają w pełni tego, że to klamki praktycznie takie same ze wzgl bo nie chciały się słuchać jak je ustawiałem do zdjęcia...

20240910_123522_resize.jpg20240910_123907_resize.thumb.jpg.62d6d6c4a1c9f9527c1fb27452de5e56.jpg

20240910_123707_resize.jpg

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są chińskie jakieś zestawy do zarobienia banjo ale nie wygląda to już tak estetycznie jak fabrycznie. W każdym razie nie ma sensu kombinować po tej stronie.

Jak znajdę chwilę żeby to znowu wyciągnąć z czeluści magazynu to rzucę na wagę. Mt520 powinny być cięższe ze względu na większy zacisk, 4-tłoczki i większe klocki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...