Skocz do zawartości

[Wymiana przerzutki tylnej i przedniej] Rower MTB Giant / Boulder Trail Disc


Rekomendowane odpowiedzi

Hej, w moim rowerze mam obecnie taki napęd:

Przerzutka przednia: SHIMANO FD-C50

Przerzutka tylna: SHIMANO Acera RD-M360

Korba: SHIMANO Tourney FC-TY301 czarny / Długość: 170 mm / Stopniowanie: 42-34-24

Kaseta: SHIMANO Acera CS-HG41 srebrny / Liczba rzędów: 8 / Stopniowanie: 11-34

oraz Manetki: Shimano ST-EF50, 24 biegi, EZ-fire Plus
         Dźwignie hamulca: Hayes MX4

Chciałbym w nim wymienić przerzutki na coś nieco lepszego niż to co mam obecnie + wymienić manetki na nowe. Jaki zestaw byście mi polecili żeby był to koszt podobny lub ciut większy niż obecne komponenty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli napęd jest nowy, a koniecznie chcesz coś zmienić to możesz spróbować innych manetek, o innej (według mnie nieco lepszej, zwłaszcza a terenie) ergonomii. Obecnie na ósemkę z klamkomanetek (czyli dźwignia do zmiany biegów i do hamulca na wspólnej obejmie) masz ten model:

KLAMKOMANETKI SHIMANO ALTUS ST-M310 3X8 C. KLM09 - STM3102LSBL+STM3102R8AL - 11801626218 - Allegro.pl

Tutaj palcem wskazującym naciskach na dźwignię, która jest pod kierownicą (jak w wyższych grupach), a nie nad kierownicą, jak w EZ Fire. ST-EF50 to też dobre i trwałe klamkomanetki, ale wymagają nieco większego skakania palcem niż typowy Rapidfire.

Z przerzutek to obecnie trudno znaleźć coś nowego z wyższych grup. Czasem trafiają się jeszcze jakieś Deore lub XT (sprzed ery Dyna-Sys) na allegro lub OLX.

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przerzutke możesz kupić taką https://www.centrumrowerowe.pl/przerzutka-tylna-shimano-deore-rd-m592-pd3270/

znana, lubiana, polecana, wytrzymała😅

Cytat

marvelo te klamkomanetki wygladają jak połączenie zwykłych sl m315 z klasycznymi klamkami pod vbrake. Ciekawe nie znałem.👍  Wygladają wiele lepiej niż te "zwykłe" klamkomanetki. Mozna też wymienić na w/w sl m315 i  dołożyć jakieś klamki deore: https://allegro.pl/oferta/shimano-bl-t610-klamka-hamulcowa-v-brake-prawa-13916282932 

jeśli zależy na rozdzieleniu tych dwóch rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deore RD-592 to zmieniarka na 9 rzędów i może być kłopot z ciągiem linki przy 8S. 

Ja bym nic nie zmieniał i jeździł, aż coś się rozkraczy. Wtedy szukać i ewentualnie modernizować podczas koniecznej wymiany.

Płynniejszą i szybszą zmianę biegów możesz uzyskać dzięki precyzyjniejszej regulacji napędu i poprawie techniki.

Edytowane przez Marinbiker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.09.2024 o 20:46, Marinbiker napisał:

Deore RD-592 to zmieniarka na 9 rzędów i może być kłopot z ciągiem linki przy 8S

W napędach 9 rzędowych (w stosunku do 8 rzędowych) zaczynają sie "problemy" - zmniejszyła się odległość między zębatkami i zastosowano węższy łańcuch. Nie ma to wpływu na zakres pracy przyrzutki - dziewiątka nie jest węższa od ósemki. Przerzutki Shimano aż do Dyna Sys pracują w systemie 2:1. To manetki 9 biegowe nie pasują do 8 biegowych przerzutek. Gdzie widzisz problem z przerzutką?

 

Edytowane przez Jendrass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Marinbiker napisał:

kolego jaki błąd? Mam tę przerzutkę w gravelu i wiem co zakładałem. Pierwszy lepszy sklep z google:

Dopisałem wyjaśnienie. Poczytaj, przyda się: https://www.forumrowerowe.org/topic/221227-kompendium-kompatybilność-napędów-1-12s/

Trzeba sprawdzić pojemność, dopuszczalne zakresy zębatek (min. - max.), przednią dyferencję i tyle.

Wadą tej przerzutki w starszych napędach jest brak baryłki regulacyjnej przy przerzutce. W wypadku starych manetek obrotowych bez regulacji naprężenia ten model się nie nadaje.

Edytowane przez Jendrass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...