Skocz do zawartości

[Łańcuch] Ocena długości łańcucha


Rekomendowane odpowiedzi

Ponad dwa lata temu zmieniałem napęd w rowerze. Nie pamiętam jak ustalałem długość łańcucha. Pierwsza wyprawa po górkach i strzelił mi nowy łańcuch (chyba słabo skułem). Trzeba było go skrócić. Rower stał mi w garażu aż do dzisiaj. Moją wątpliwość budzi napięcie tylnej przerzutki. Wydaje mi się za mocne. Przerzutka obsługuje maksymalnie kasetę z 36 zębami i taką właśnie zamontowałem.

Ustawienie na największych zębatkach przód tył:

3.thumb.jpg.e5b4e6ab3b5b58df8e6010358be982ef.jpg

Generalnie wszystko się kręci. Wcześniej miałem mniejszą kasetę i wyglądało to na mniej wysilone. Tak sytuacja wygląda na trzeciej zębatce od góry:

4.thumb.jpg.0645f66d70f3d8e6dad1a2cdd4486bb2.jpg

Są różne metody wyznaczania długości łańcucha, np. z wyznaczeniem pozycji zero, ale akurat tego sposobu chcę uniknąć ponieważ nie mam spinki na łańcucha.

Metoda na 45 stopni u mnie wygląda tak:

2.thumb.jpg.b4c246f8cdf4f22bf6bee7a80c5556e8.jpg

Tylko, że ona niby działa dla kaset do 28 zębów a ja mam max 36.

Jeszcze ustawienie na najmniejszych zębatkach:

1.thumb.jpg.7ea809d1c21551a1563f58385067b981.jpg

Kalkulatory wykazują w moim przypadku 112 ogniw czyli akurat tyle ile po wszystkich operacjach aktualnie mam...

Pytanie czy zostawić, czy coś modyfikować (dokładać ogniw)?

 

Edytowane przez tp3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie prawidłowo dobrany łańcuch ustawiony na największych zębatkach przód-tył wygląda mniej więcej tak jak u Ciebie na drugim zdjęciu od góry. Może minimalnie wózek jest bardziej przesunięty do przodu ale niewiele. Na pewno nie tak bardzo jak na pierwszym zdjęciu. Czy jazda na tak napiętym łańcuchu będzie miała jakieś negatywne skutki nie wiem bo nie próbowałem. Z kalkulatorami jest tak że nie zawsze podają poprawny wynik. Na pewno są wyjątki np. w postaci niektórych kombinacji w napędach SRAM. U mnie w napędzie 1x10 wyliczenia działały poprawnie, w 1x12 musiałem dać łańcuch ciut dłuższy. Teraz po prostu zakładam na napęd i optycznie oceniam czy mi się podoba i skracam wg. własnego widzimisię.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam napęd 3x9. Generalnie ustawienie z pierwszego obrazka i tak jest nie poprawne, ponieważ przy największej zębatce z przodu producenci nie zalecają używania 1-2 największych zębatek z tyłu (podobna zasada jest z małymi zębatkami), tak więc nie powinno się wychodzi poza zakres z obrazka 2.

Dodanie np. 2 ogniw pewnie nie wiele by zmieniło. Dodanie więcej mogło by zaszkodzić ustawieniu z ostatniego obrazka.

Przeglądam fotki z netu i w sumie niektórzy też mają podobnie ustawione:

naped-1x10-enduro-01-1200x798.thumb.jpg.49c4a86f64c0b6a29c6ec15e8cc635c7.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Rower jest typu cross, stary Unibike Viper.

Przerzutki mam fabryczne:

Tył: SHIMANO Deore RD-M592 (z katalogów wychodzi max 36T)

Przód: Nie widzę numeru, ale jest to SHIMANO Alivio, po starych katalogach wychodzi, że FD-M430, po zdjęciach z netu widzę, że są różne wersje, ale to będzie to -> PRZERZUTKA przednia Shimano ALIVIO FD-M430 - 6888985836 - oficjalne archiwum Allegro

Korbę wymieniłem na mniejszą a kasetę na większą niż fabryka dała - chciałem mieć lżej na podkarpackich podjazdach.

Korba: SHIMANO Deore FC-M442 Octalink 3x9 44/34/24

Kaseta: SHIMANO Alivio CS-HG400 9s 12-36T

Łańcuch: KMC X9

Edytowane przez tp3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...