Skocz do zawartości

[Przerzutka shimano mega9 range + manetka 10sp dynasys] kompatybilność?


tobo

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

Kupiłem używany rower. Dość wiekowy Cube na napędzie 3x9 z osprzętem xt. Manetki slx. Na sucho skrzynia biegów działała bez zastrzeżeń. Ogólnie stan całości bdb jak na tak wiekową taczkę. 

Przyjechałem od sprzedawcy do domu 15km, korzystając z pełnego zakresu kasety. Biegi wchodziły bez problemów. 

W domu rower do rozbiórki żeby sprawdzić wszystko. 

Okazało się że ktoś zamienił manetki z 3x9 na slxy 3x10, czyli dynasys. Napis dyna sys był niewidoczny , pod korpusem dźwigni hamulca, nawet nie pomyślałem żeby to weryfikować przy zakupie bo napęd i tak był do wymiany. 

Z tego co wiem (albo wiedziałem) manetka shimano 10sp mtb nie "gada" z przerzutką i kasetą 9sp. 

Okazało się że jednak jest inaczej(?).

Ktoś próbował?...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Krypto.Szosowiec napisał:

No ale kaseta jest w końcu 9s czy 10s?

Zakładam że 9s. Nie czułeś że jest "pusty" bieg?

Manetka obsługuje 9 rzędów kasety i wtedy jej praca się "kończy".

W pracy manetki i przerzutki nie ma żadnych niedociągnięć,  "mieszania" czy pomyłek. Gdybym nie demontował napędu (zastąpił go 1x11) I hamulców to nie zauważyłbym na obudowie manetki znaczka dynasys. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa . Teoria mówi że przerzutka do 9s obsłuży 8s 7s ....  Gdzieś czytałem ( bo nigdy nie sprawdzałem ) że również manetka 9s będzie działać na 8s , 7s tylko trzeba zablokować na przerzutce niepotrzebne biegi . 10s czyli dynasys to niby inna bajka , nie da się połączyć z np 9 bo jest inny ciąg .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, tobo napisał:

Manetka obsługuje 9 rzędów kasety i wtedy jej praca się "kończy".

W pracy manetki i przerzutki nie ma żadnych niedociągnięć,  "mieszania" czy pomyłek.

Jako doświadczony mechanik rowerowy, logicznie myślący i inteligentny powinieneś dojść, gdzie jest problem, a właściwie dlaczego problemu nie ma. Albo ktoś tam coś zmodyfikował, albo rzeczy nie są tym, czym się wydają.

Manetka i przerzutka to (co do zasady) proste mechanizmy złożone z dźwigni, przegubów i bloczków, na które nawija się linka, więc to musi działać zgodnie z prawami fizyki i matematyki. 

To tak jak z napędem. Jeśli na korbie masz 42 zęby, a na kasecie 21 zębów, to na jeden obrót korbą koło wykona dokładnie dwa obroty. Nie da się inaczej. 

Ja bym sprawdził kasetę (czy dystanse nie są zmienione), zajrzał do manetki (może ktoś tam coś "grzebnął"). I czy na pewno nie przeoczyłeś jakiegoś bloczka pośredniczącego (w stylu JTek ShiftMate)?

Tech Report: Examining drivetrain compatibility | Road Bike, Cycling Forums (roadbikereview.com)

 

 

6 minut temu, WaGiant napisał:

Gdzieś czytałem ( bo nigdy nie sprawdzałem ) że również manetka 9s będzie działać na 8s , 7s tylko trzeba zablokować na przerzutce niepotrzebne biegi .

Nie będzie. Chyba że na kilku pierwszych biegach. Zbyt duża różnica ciągu na jeden klik.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem logicznie myślący ani inteligentny w zakresie który byłby się w stanie zmierzyć z twoimi sugestiami. 

A rower wyszedł od kogoś kto nie ogarnia i nie rozumie zupełnie podstawowych zasad mechaniki i obsługi.

Więc nie był intelektualnie w mocy ogarnąć konstrukcji manetki. 

Nie, kaseta nie ma wymienianych dystansów i jest standardową kasetą. 

Poza tym jesteś na tyle inteligentny że czytałeś to co napisałem. 

Skoro pindolnik taki jak Shiftmate jest fizycznie wpięty do olinowania przerzutki to nie da się go  przeoczyć przy , o czym wspomniałem,  demontażu napędu. Rower wisiał na stojaku,  nic nie spadło mi na stopy. 

Pytanie które zadałem ma następujące "tło": producenci informują o kompatybilności swoich produktów ale w wielu przypadkach nawet jeśli wg nich tej kompatybilności nie ma lub zalecają stosować wyłącznie określone komponenty praktyka pokazuje że kompatybilność realnie występuje. 

Gdy pojawiło się 10sp mtb praktycznie wszędzie gdzie pisano o tej nowości podawano że shimano wprowadziło zmiany wykluczające kompatybilność. Więc o ile ja robiłem różne rzeczy na własną rękę  to akurat w tej kwestii nie testowalbym czy mieszanie w taki sposób 9 i 10 działa czy nie. 

Jednak być może rzeczy oczywiste wcale takie nie są.

Dochodzenia ani analizy przypadku robił nie będę ponieważ i tak całość została zdjęta i nigdzie montowana nie będzie. 

Sam innych eksperymentalnych podejść robił nie będę bo nie widzę sytuacji w której mógłbym to do czegoś sensownego wykorzystać. 

 

8 godzin temu, WaGiant napisał:

Ciekawa sprawa . Teoria mówi że przerzutka do 9s obsłuży 8s 7s ....  Gdzieś czytałem ( bo nigdy nie sprawdzałem ) że również manetka 9s będzie działać na 8s , 7s tylko trzeba zablokować na przerzutce niepotrzebne biegi . 10s czyli dynasys to niby inna bajka , nie da się połączyć z np 9 bo jest inny ciąg .

Teoria tego nie mówi. Przerzutki 9sp są lub były stosowane również przez producentów rowerów,  montowane fabrycznie. 

Kasety 8 i 9 sp są identycznej szerokości,  7sp jest węższa o jedną koronkę i jeden dystans. 

Jeśli zapniesz manetkę i przerzutkę 9sp do napędu to przerzutka między najmniejszą i największą koronką przesunie się sumarycznie o ten sam dystans/długość/szerokość (jak zwał tak zwał) w przypadku kaset 8 i 9sp. Natomiast na tym odcinku w kasecie 8sp masz jedną koronkę mniej niż w 9sp. Czyli śrubkami L i H niczego tu nie ograniczasz. 

Przy kasecie 7sp dystanse między koronkami są identyczne jak przy kasetach 8sp plus w kasecie 8sp masz ósmą koronkę, więc gdy uznasz że chcesz użyć manetkę 8sp z kasetą 7sp to przerzutkę musisz zablokować co do zakresu jej ruchu. Blokując ten zakres "blokujesz" jeden bieg na manetce. 

Jeśli zechcesz użyć przerzutkę dedykowaną grupie 3x7sp to ona obsłuży bez problemu kasety 8sp z manetką 8sp - zakres ruchu pantografu przerzutki 7sp umożliwia zakres ruchu taki jaki jest wymagany przez szerszą kasetę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być tak, że na zużytym napędzie kultura pracy była na tyle kiepska, że ta różnica ciągu nie robiła aż takiej różnicy.

Ja miałem sytuację nieco odwrotną. Podobno przerzutka 11s szosowa, działa z napędem 4700 10s, a przynajmniej tak mówi teoria. Trochę pogrzebałem i okazało się że ciąg linki między tymi grupami lekko się różnił, wręcz kosmetycznie.

Po montażu 105 RD-R7000, niby napęd działał, ale były biegi na których "terkotał". Nie dało się tego wyregulować. Wróciłem do RD-4700 i wszystko wróciło do normy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może krzywy hak powodował że to inaczej pracowało i akurat dobrze. Przy prawidłowej kompatybilności krzywy hak powoduje niewłaściwe ustawianie się wózka przerzutki pod zębami kasety, może tu akurat krzywy hak przypadkiem spowodował efekt pożądany. Ja bym sprawdził bez łańcucha czy górne kółko przerzutki ustawia się ładnie w linii pod każdą z zębatek  kasety no ale skoro już napęd zdemontowany to pozamiatane. Ale przypadek ciekawy i warty drążenia bo może faktycznie jest to ze sobą kompatybilne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Krypto.Szosowiec napisał:

Może być tak, że na zużytym napędzie kultura pracy była na tyle kiepska, że ta różnica ciągu nie robiła aż takiej różnicy.

 

Napęd jest w bardzo dobrym stanie. 

20 godzin temu, Rafał87 napisał:

może krzywy hak powodował że to inaczej pracowało i akurat dobrze. Przy prawidłowej kompatybilności krzywy hak powoduje niewłaściwe ustawianie się wózka przerzutki pod zębami kasety, może tu akurat krzywy hak przypadkiem spowodował efekt pożądany. Ja bym sprawdził bez łańcucha czy górne kółko przerzutki ustawia się ładnie w linii pod każdą z zębatek  kasety no ale skoro już napęd zdemontowany to pozamiatane. Ale przypadek ciekawy i warty drążenia bo może faktycznie jest to ze sobą kompatybilne.

Hak jest prosty. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...