Skocz do zawartości

[pedały] SPD z klatką czy bez klatki?


Rekomendowane odpowiedzi

Te mini klatki niewiele dają, ale od kąd mam w ędurówce te Sainta z porządną klatką z pinami jestem zachwycony. Lubię SPD nawet w ciężkich zastosowaniach (tak jak Sławek Łukasik i cała czołówka enduro zawodników🙃) i w końcu jak ciężka sekcja się zdsży, a się nie wpiąłem, to nie szukam wpięcia na siłę. Owszem ciężkie, ale naprawdę polecam, warto.

 

Screenshot_20240828_112325_Google.jpg

Edytowane przez Mentos
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy twardych butach klatka może wręcz być problemem. Ja mam Crankbrothers mallet (klatka z pinami) i zdecydowanie to jest do "miękkich" butów enduro z gładką podeszwą. Córka w gravelu ma Egg-beatery i one z kolei wymagają twardych butów, bo oparcie jest tylko na osi. Zaletą klatki, poza podparciem miękkiego buta, jest możliwość jazdy bez wpięcia - część butów SPD ma na tyle długi kanał w podeszwie, że zacisk mieści się poza blokiem i można pewnie stać. Na twardych butach i pedałach bez platformy stanięcie bywa bardzo trudne. Trzeba jednak pamiętać, że taka platforma nie jest alternatywą dla płaskich pedałów i w zwykłych butach jest słabo albo bardzo słabo.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze nie ma pojęcia co ma podeszwa do tego patentu? Po mojemu to klatka może mieć zastosowanie bliżej ścigania się gdzie liczy się czas i czasem człowiek coś za szybko chce wiec na moment jest lepszy punkt podparcia. Co ciekawe Sławek Łukasik czasem ma te Sainty bez pinów. Chyba dużo tu jest indywidualnych kwestii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W DH i enduro SPD to praktycznie standard. Na ostrej rąbance utrzymanie nóg na pedałach to spore wyzwanie. Do tego w enduro warto mieć buty wygodne do chodzenia, co oznacza zginającą się podeszwę, a do takiej podeszwy potrzeba platformy.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mentos napisał:

Jakżeś wypatrzył, że nie ma pinów? Swoją drogą mocno mnie zaskoczył udzielając wywiadu, że wszyscy zawodnicy wolą jeździć w zawodach enduro w SPDach.

Miałem kiedyś przyjemność zamienić z dwa zadania z nim jak jechałem szutrem na Myślenicką Uklejnę. Coś tam regulował z amorkiem przed zjazdem więc za te paredziesiąt sekund zapamiętałem ten szczegół. Widać też chyba na filmie Doktorka jak omawia swojego elektrycznego Yeti. Mi się wydaje że z jego poziomem i podobnym czyli już spore prędkości to wpięcie jest prawie normą. Poza tym musiał raczej nie mieć niespodzianek przy glebach i tak pewnie się czuje. Kosmiczną trasę u nas już na swoim maksie też wpięty jechał Bryja choć Piekara na platfusach. Ja bez SPD to raczej nie widzę swojej jazdy. Ostatnio leciałem po takim gruzowisku, że chyba na platformach to by nie wyszło. Tak się człowiek nauczył i nie widząc minusów zostało. Co do podeszwy to ja nie mogę za bardzo zginać stopy a chodzę sporo więc musi być dość sztywno. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Mentos napisał:

Swoją drogą mocno mnie zaskoczył udzielając wywiadu, że wszyscy zawodnicy wolą jeździć w zawodach enduro w SPDach.

Czy zawodnicy enduro jeżdżą w butach z twardą podeszwą jak do XC i pedałach bez klatki, czy raczej z miękką podeszwą i w pedałach z klatką, lub ewentualnie z klatką z pinami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...