Skocz do zawartości

[wymiana suportu + korby] Wymienię suport na inny typ gdy wcześniej był na kwadrat ?


Rekomendowane odpowiedzi

Mam rower od sąsiada Leader Fox Maxx Pro, z tego co sprawdziłem rower typu marketowiec jednak ktoś w wymieniał w nim parę części żeby go ulepszyć np. koła Maxxis Crossride 26 z płaską szprychą co bardzo mi się podoba, rama posiada mocowanie na hamulce tarczowe oraz v-brake, manetki 9-rzędową Shimano XT oraz 3- rzędową z przodu XT, wymieniony amortyzator z blokadą skoku z matenki.

Rozkręciłem całego, rower potrzebuje trochę inwestycji, trzeba wymienić korbę oraz suport i potrzebuje żeby mi coś rozjaśnić

Czy skoro w rowerze był suport 'na kwadrat' to mogę go zmienić na inny typ wiedząc o tym że wiąże się to z zakupem innej korby ? 
Jak to jest z gwintami w innych typach suportów to się jakoś pokrywa ? Jak bardzo jest to skomplikowane i czy warte świeczki żeby ulepszyć trochę ten rower przy porównywalnym koszcie ? 

-Suport Neco 127,5mm BC 1,37 x 24T
-Korba 3 rz. ACERA FC-T3010 48-36-26T

Chętnie poproszę również filmiki które pozwolą zrozumieć typy suportów lub filmy które sami uważacie za pomocne w tej kwestii.
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mufa jest typu BSA więc możesz zmienić typ suportu na praktycznie jaki chcesz - np. pod oś przelotową 24, 30, DUB, GXP albo ISIS czy octalik. Żeby to działało poprawnie korba musi mieć takie stopniowanie jak obecna (zakładając, że obecna przerzutka jest dobrana właściwie do korby).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już rozumiem na jakiej zasadzie to działa, przednia przerzutka będzie miała wpływ na działanie korby ?
Mógłbyś podać jakiś budżetowy zestaw korby + suportu który ma dobry stosunek cena/jakość ale nie za miliony monet ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przednia przerzutka jest dobierana do stopniowania i wielkości zębatek na korbie.

W tym przypadku to jakaś trekingowa korba typu https://allegro.pl/oferta/shimano-korba-alivio-fc-t4060-48-36-26-cross-9-sre-12277686697?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_uzsd_sport_rowery_pla_pmax_ps&ev_campaign_id=19694848528&gad_source=1&gclid=Cj0KCQjw2ou2BhCCARIsANAwM2FOYYIDUnHqxyn8PXtcdNa2xc5HQfjli_t2n4mvbgJTwCCgxPgJESYaAgqgEALw_wcB

Do tego suport bb-mt801 ew. mt501

Ew. kup ponownie fc-t3010 48... I nowy suport na kwadrat o tej samej dł korpusu i osi.

Edytowane przez Dokumosa
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto też wziąć pod uwagę linie łańcucha obsługiwane przez przerzutkę i linię korby.

I jeszcze z osobistych doświadczeń - jedną z lepszych rzeczy, które w temacie modyfikacji rowerów zrobiłem dla siebie, była zmiana korby trekkingowej na korbę mtb.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pozwolę sobie dokleić się do tematu ze swoim pytaniem,

W swoim rowerze na dojazd (Hercules Special MTB) mam suport na kwadrat Neco 68 mm 127,5mm BC 1,37 x 24T 1 i korbę Sugino VP110 (48/38/28) BCD110/74. Z tyłu jest wolnobieg TZ500.

Używam głównie środkowej zębatki korby, którą resztą już kiedyś wymieniłem na 36T bo tylko taką udało mi się dostać. 

Mój pomysł to zmiana korby na sztywniejszą na HTII (na razie mam kupiony wkład na rurę 24mm) z 2 zębatkami np. 44/34. Nie mam dużych górek więc to by mi starczyło.

Pytanie czy np. podejdzie z podkładkami korba szosowa na linię łańcucha 43,5mm czy lepiej szukać korby MTB 3 rzędowej i np. wywalić tą najmniejszą i tez jakoś korygować? Jakieś budżetowe rozwiązanie ktoś by podsunął , np. jaki model korby używanej?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...