Skocz do zawartości

[FTP] Jak się do tego odnieść ?


Rekomendowane odpowiedzi

Wrzucam poniżej zdjęcia z danych po ostatnim wyścigu, czy na podstawie tych cyferek powinienem zaaktualizowac swoje FTP ? Czy powinienem wykonać test zgodnie z instrukcją Garmina ? Czy da się w edge 530 ustawić aby sam aktualizował na podstawie danych z jazdy. ? 

Screenshot_20240818_170434_Connect.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczynnik IF wskazuje, że zapisane FTP w Garminie jest niedoszacowane tj. za niskie (IF nie powinien być większy jak 1.0, ale zazwyczaj po ciężkich treningach to 0,95 u mnie). Aktualizacja wagi będzie miała wpływ na zmianę wartości w/kg, a nie samego FTP. Tak jak koledzy wyżej napisali Garmin po jeździe sam przedstawia wartość szacowanego FTP i pyta się o jego aktualizację - niemniej nie jestem pewien, czy aby to zrobić nie trzeba określić tętna progu mleczanowego (to będzie LT lub LTHR), tu nie ktoś mnie poprawi (Garmin chyba też sam je wykrywa i zapisuje jeśli wyrazisz zgodę). Moc maksymalna może być jak najbardziej wartością prawidłową. Jaki był czas tej intensywności?

FTP powinieneś zaktualizować jeśli trenujesz w oparciu o moc. Nie wiem czy można wymusić aby garmin 530 wstecznie przeliczył Twoje FTP z powyższego wyścigu, ale tak byłoby najlepiej. Ewentualnie możesz spróbować zrobić test 20 minutowy lub 60 minutowy. Twoje FTP to na moje oko co najmniej te 300w (co najmniej), choć jest to tylko oddolny szacunek, warto byłoby zobaczyć na jakim pulsie wykręciłeś te 302w w ciągu 20 minut i odnieść do progu LTHR (o ile był wyznaczony).

Edytowane przez TomekSw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mamy tu FTP wedlug tego przepisu na poziomie 287W ....

A zeby przebic 300W musialby miec 317W z 20min.

I u garmina doladnie tak to dziala.... dodatkowo brany jest pod uwage jakis czynnik z intensywnosci.... bo bez tego po kazdej jezdzie Garmin zmienialby FTP a tego nie robi. 

Ale samo FTP z autodetekcji to jest 95% z 20min po przekroczeniu i nie ma tam dodatkowych Wattow przyznawanych za zapas do HRMAx, za zrobione TSSy czy nabity IF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem, że 302w przez 20 minut to jego FTP, bo jego FTP jest wyższe. Wyższe na bank na co wskazuje współczynnik IF, który skorelowany jest ściśle z ustawionym FTP (265w) i jeśli kręci się w okolicach 1 i powyżej 1, to znaczy że ustawione FTP jest za niskie (i tu myślę, że jesteśmy zgodni, że ustawione 265w to jest za mało)

Ogólnie według jakiejś tam literatury z testu 20 minutowego odejmuje się 5% i to jest magiczne FTP. Czyli z wyścigu wychodzi FTP na poziomie 287w biorąc pod uwagę 20 najlepszych minut. Jeśli jak piszesz player123 pojedziesz godzinę na 300 to garmin nie zaproponuje Ci tych 350 czy 400w, tylko zaproponuje te 300w. Co wynika z faktu przeprowadzenia (świadomie bądź nie) 60 minutowego testu, który jest najbardziej wiarygodny. Twój screen potwierdza to co piszę, te dane się pokryły na tej jednej jeździe. I nie porównuj swojej jazdy do tej z początku wątku. Ty pojechałeś równo, tu mamy jazdę szarpaną.

Ale player123 nie ograniczajmy się tylko do tych 20 minut, bo mamy też inne dane między innymi u seba8121. Istotną rzeczą jest moc znormalizowana, która jest na 289w, stąd moje pytanie ile trwał taki wysiłek? Ewidentnie z danych wynika, że jazda seba8121 to były skoki i dokrętki. Jeśli wysiłek trwał grubo ponad godzinę, a zakładam, że może coś koło 2h, jeśli nie więcej to wykręcenie mocy znormalizowanej na poziomie 289w przez cały wysiłek wymaga jednak tego FTP na poziomie 300w. Tu jedynym błędem, który może położyć ewidentnie moje przypuszczenia, jest właśnie jazda ze zmiennym tempem. Czyli np. wbijanie się w wysokie strefy i zakwaszanie organizmu, po czym powrót do niższych stref i neutralizacja laktatu, ale i tak twierdzę, że jeśli mamy tu grubo ponad godzinny wysiłek z taką mocą znormalizowaną to FTP będzie ponad tę moc.

Edytowane przez TomekSw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucam dodatkowe dane. 265w miałem wpisane ręcznie, było to kiedyś wylicozne przez trenażer. Obecnie garmin nie wyliczył, bo miałem wyłączone automatyczne obliczanie, po kolejnej jeździe powinno się to zaaktualizowac. 

Screenshot_20240819_151453_Connect.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem 2,5h z mocą znormalizowaną na poziomie 289w, to FTP jak dla mnie ponad 300w. Średnia moc z tego wyścigu dla mnie nie mówi niczego. Inną rzeczą jest po co Ci ta informacja? Jeśli do treningu, to zalecałbym test FTP 20 a najlepiej 60 minutowy, ustalenie stref i rozpisanie planu pod te strefy. W każdym razie 265w nie jest aktualne. 287w (302w*0,95) jak dla mnie możesz co najmniej wpisać, ale będzie to wartość zaniżona.

Tak przy okazji, jeśli korzystasz z potreningowych informacji Garmina, to przyjmij, że obecnie są one z d... (zakładając, że miernik prawidłowo działa). 😁

Edytowane przez TomekSw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz określić swoje FTP to proponowałbym Ci wykonać na początek 20 min. test FTP. Tu masz protokół jak go przeprowadzić:

https://www.wttzcyclingblog.pl/test-ftp-20-min/

Możesz jeszcze zrobić test 30 min. według Friela i wtedy też wyznaczysz sobie szacunkowe LTHR.

Generalnie jeśli szacujesz, że Twoje FTP to 300w, to te 20 min. powinieneś przejechać na mocy 316w. Ważne żeby test zrobić na względnie prostym odcinku dobrej drogi, tak aby nie było w zasadzie żadnych przerw.

Nie wiem jaka jest Twoja waga i jaka relacja W do masy ciała, ale na bardziej zaawansowanym poziomie rozsądnym jest wykonanie testu w labie i wyznaczenie poziomów AT i LT i w oparciu o nie 3 stref treningowych.

Edytowane przez TomekSw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym progiem to mi tu nie gra. Na wyścigu miałeś średnie hr 170 przez 2,5h, czyli ponad "progiem wyznaczonym przez garmin". Tu mamy najprawdopodobniej również niedoszacowanie. Twój próg powinien być wyższy niż te 170 hr. Fizjologicznie (metabolicznie) nie da się być ponad progiem tak długo. Tu możesz się sprawdzić wykonując 30 minutowy test Friela. Polecam go zrobić, jeśli nie chcesz się bawić w badania w labie. Sam tak zrobiłem lata temu i się tego trzymałem i o dziwo garmin to później potwierdził.

Czy masz wiedzę o swoim maksymalnym pulsie odnotowanym w przeciągu ostatnich 2-3 lat?

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie...u mnie w labie próg wyznaczony na poziomie 164, a po tygodniu z dystansu mega w górach przywiozłem średnie pod 180. Było to ładnych parę lat temu, ale często zdarzało mi się z zawodów mtb czy na szosie przywozić dość wysokie średnie. Fakt , że próg mi się dość  mocno zmieniał zawsze od początku sezonu i szedł do góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego najlepiej zagiąć się poza wyścigiem i zobaczyć jakie wyniki się wtedy osiągnie. Na wyścigu pojawiają się dodatkowe bodźce, które podbijają nasze możliwości.

Co do podniesienia progu w takim skoku w ciągu tygodnia, to ciężko mi uwierzyć, nie tyle kwestionuję, tylko chciałbym zobaczyć wyniki. Przesunięcie progu jest oczywiście możliwe, ale w tak krótkim czasie, w tak istotny sposób... - to może być kwestia pomiarów, w których osiągnięto tak bardzo różne wyniki. Oczywiście zakładam, że nie piszesz o progu myśląc o FTP tylko o progu AT, który porównujesz z progiem LTHR.

Edytowane przez TomekSw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
W dniu 19.08.2024 o 22:51, TomekSw napisał:

Czy masz wiedzę o swoim maksymalnym pulsie odnotowanym w przeciągu ostatnich 2-3 lat?

Mam takie dane z przed kilku lat. Wygrałem takie testy wydolnościowe kiedyś.

 

 

 

 

Report2.jpg

Report3_page-0001.jpg

Report1.jpg

Report5_page-0001.jpg

Report4_page-0001.jpg

Edytowane przez seba8121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Ale 184 hr max osiągnąłeś trzy lata temu, czy od tego czasu nie udało Ci się tego pułapu przebić? Z tamtych badań wynika, że już wtedy Twoje FTP było w okolicach 285w jeśli przyjąć rygorystyczne kryteria. Bardzo ładnie w tamtym czasie policzono Ci te strefy w oparciu o HR i moc. Najlepszym rozwiązaniem byłoby powtórzenie badań i wyznaczenie progów AT i LT - możliwe, że pod względem pulsu nic tam lub niewiele się zmieniło, natomiast na watach powinien być progres i przesunięcie, co najmniej o kilkanaście watów, jeśli nie więcej.

Ewentualnie jak szkoda kasy, a chęci są do trenowania proponuję, jak już wcześniej pisałem, wykonanie 20 lub 60 minutowego testu FTP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ten HR max z wyścigów bardziej się zgadza. Oczywiście on nie ma wpływu na Twoją wydolność jako taką i nie świadczy o mniejszej lub większej sprawności, ale jest pewna "harmonia" między LTHR, a HR max i tego trochę brakowało przy HRmax z testu na poziomie 184, co też zostało odnotowane w dokumentacji, którą udostępniłeś.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, seba8121 napisał:

Bywało, że na wyścigach hr max wskazywało 187-190. Obecnie mam to w garminie tak poustawiane. Chciałbym właśnie to wszystko dograć, aby treningi były jak najbardziej efektywne. 

Screenshot_20240821_093519_Connect.jpg

Screenshot_20240821_093508_Connect.jpg

Teraz zobaczyłem załącznik ze strefami. Tak jak pisałem zrób test Friela, ustaw progi według jego zaleceń i trenuj zgodnie z jego wytycznymi. Tak będzie najprościej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...