Skocz do zawartości

[skurcze] po nie dalekich przejażdżkach, jak zapobiec?


Rekomendowane odpowiedzi

Za każdym razem jak przejadę trochę większy dystans na rowerze niż po bułki do sklepu i z powrotem czyli np. 30km po krótkim czasie od zejścia z roweru jak przejdę w stan spoczynku czyli sobie usiądę na kanapie to nagle zaczynam dostawać skurczy u nóg, i to nie pojedynczego, co mogę zrobić żeby uniknąć takiego problemu?

ps. suplementuje już magnez od dłuższego czasu  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od elektrolitów jak powyżej. Jak nie pomoże, to do lekarza.

Ja zaczynałem od jazd 10 km i uważałem że to dużo. Potem regularnie robiłem +/- 50 km i weekendowo bliżej 100 km. Nigdy nie miałem skurczy, mimo że dietą specjalnie się nie przejmowałem. Także Tobie ewidentnie czegoś brakuje, jeżeli po tak krótkim dystansie masz skurcze.

Nawet moja mama, emerytka, robiąca 20 km ich nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Charvel napisał:

zacznij pić elektrolity - nie załatwisz magnezem utraty całego spektrum minerałów które wypacasz i spalasz podczas jazdy. 

 

tu jest to że na większe przejażdżki z reguły biorę elektrolity albo opcjonalnie napoje izotoniczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tenib2156 napisał:

 

tu jest to że na większe przejażdżki z reguły biorę elektrolity albo opcjonalnie napoje izotoniczne. 

Byłem niedawno u lekarza sportowego m.in. pytając o suplementację... Jasno powiedział, że deficyt magnezu uzupelnia się od 3 do 6m-cy i to lekami a nie jakimiś suplementami. Jeszcze trudniej uzupełnić żelazo. Natomiast bardzo łatwo przedawkować sód czy potas z byle czego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to nie świadczy o jakichś problemach ze zdrowiem albo błędnej diecie? Ja niczego specjalnego nie robię, nie zażywam żadnych suplementów ani elektrolitów, ale żeby po przejechaniu 30 km coś takiego występowało? To raczej nie do pomyślenia. Jakoś mnie to nie przekonuje że aż tyle można wypocić, żeby niedobór elektrolitów był tak duży aby powodować taki efekt.  Chyba że dieta jest bardzo nieoptymalna, są stosowane jakieś niepotrzebne suplementy albo występuje jakiś problem ze zdrowiem.

Moim zdaniem raczej konieczna konsultacja z lekarzem i dietetykiem + komplet badań. A nie kupowanie coraz to nowych suplementów i elektrolitów i zażywanie na ślepo.

Edytowane przez leon7877
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo napisałem wyżej. Piję elektrolity po upalnym dniu, bo nie zaszkodzą a mogą pomóc. Zresztą przynajmniej na mnie, działają dość odświeżająco. Jem wszystko, nie piję alkoholu i nie palę. Tyle.

Natomiast żeby mieć skurcze po 10 km, to coś musi być mocno nie tak. Można próbować pić te elektrolity, natomiast to może wskazać tylko ewentualną przyczynę problemu, jeżeli skurcze wystąpią raz na dwa przejazdy, a nie za każdym razem.

No i jeszcze jedna rzecz: te wszelkie elektrolity mają małą ilość minerałów z tego co kojarzę. Przyswajalność też podobno jest dyskusyjna. Żeby uzupełnić minerały, trzeba przyjmować je w dużych ilościach przez długi czas. To co się kupuje w aptece, można użyć do:

a) Uzupełnienia minerałów przy problemach żołądkowych

b) Ja się człowiek napoci podczas uprawiania sportu, żeby nie pić czystej wody

Lekarzem nie jestem, nie znam się, natomiast raz przyjmowałem minerały "zapobiegawczo" i to były takie ilości, że picie jednej tabletki dziennie ma się nijak do uzupełniania niedoborów.

Ja nigdy problemu nie miałem, natomiast mój pies już tak. Uzupełnienie chyba Witaminy B12, z poziomu "dobrego" na "lepszy", trwało kilka tygodni, podając tabletkę każdego dnia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nie powinno być nawet bez użycia żadnych suplementów czy elektrolitów. To może wynikać albo z olbrzymich niedoborów żywieniowych czyli totalnie zła dieta albo z jakiegoś problemu ze zdrowiem. Po 1-1.5 godziny jazdy można mieć zakwasy, kontuzje jeśli intensywna jazda bez rozciągania ale nie jakieś skurcze. Może to być też wynikiem przedawkowania jakichś suplementów albo odżywek. Ale tak to można sobie gdybać.

Ja bym udał się przynajmniej do lekarza rodzinnego po skierowanie na komplet badań. No i nie leczyć się na forum, zamiast tego zacząć od wizyty u lekarza i szczerze powiedzieć mu zwłaszcza o diecie i o tym czy i jakie suplementy zażywasz.

Edytowane przez leon7877
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...