Skocz do zawartości

[korba, suport] wymieniać zębatki czy korbę czy suport też


Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem zabrać się za gruntowne czyszczenie mojego roweru, a jest to składak, narodzony dosłownie na początku XXI wieku, modernizowany co nieco i mocno eksploatowany w pierwszych latach, a potem studia, praca, rodzina...

Obecnie napęd składa się z:

  • BB-7420
  • FC-MC20
  • FD-M413
  • ST-EF29
  • FH-RM60
  • CS-HG30
  • RD-M410
  • ST-EF20

To gruntowne czyszczenie zakończyło się rozkręceniem w zasadzie wszystkiego, co było rozkręcalne. I teraz po odłupaniu błotosmaru okazuje się, że dwa z 3 blatów (dzisiaj poznałem to określenie) wyglądają na wołające o wymianę. Domyślam się, że przy tej korbie jest to raczej nieopłacalne i rozsądniej byłoby kupić nową korbę, a wtedy aż się prosi o wymianę suportu na coś innego niż kwadrat; jednocześnie ten kilkunastoletni suport wciąż się kręci jak nówka, chociaż od początku nie był chyba zbyt dobrze dobrany, bo wydaje mi się, że oś 110 mm to za mało.

Poczytałem trochę o tych nowych rozwiązaniach i z jednej strony pojawiają się opinie, żeby z kwadratu przejść od razu na hollowtech 2, ale nie brakuje też takich, że skoro kwadrat się sprawdza, to nie ma sensu zmieniać.

Więc proszę o poradę, co zrobić: szukać zębatek 32 i 42 (to jest chyba BCD 104 mm) i zostawić resztę w spokoju, kupić nową korbę na kwadrat czy wymienić całość?

Edytowane przez kawozlop
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kaseta.

Najlepiej pokaż zdjęcia tych blatów. Czym większy blat, tym ma większą tolerancję na współpracę z nowym łańcuchem i całkiem możliwe, że wystarczy wymienić tylko środkowy, łańcuch i kasetę. Dużo zależy od tego, jak rower był eksploatowany, na których przełożeniach najwięcej i z jaką mocą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_7959.jpg

Spore limity na załączniki :/

Nie pamiętam, jak wyglądały nówki, ale wydaje mi się, że te zęby nie wyglądają, jak powinny.

Kasetę w sumie i tak planowałem wymieniać, ale z innego powodu i to inny temat. Chciałem niejako przy okazji przejść na ósemkę i z tego, co wiem, to piasta spokojnie to łyknie, ale mam baaaardzo starą ramę i się obawiam, że więcej niż te 7 rz. węjdzie.

O wymianie łańcucha nie wspominałem, bo to jakby oczywista oczywistość ;)

IMG_7956.jpg

O! Skoro posty się scalają, to dawaj dalej ;>

 

IMG_7961.jpg

IMG_7962.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... może racja @Turysta05, dzięki.
Ale to nasuwa smutny wniosek, że jednak mało przejechałem na tym rowerze :/

Zatem doczyszczę, poskładam wszystko do kupy, kupię łańcuch i postaram się doprowadzić napęd do stanu jak powyżej - wtedy będę miał poczucie, że sprzęt jest używany ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...