Skocz do zawartości

[przerzutka tylna] wymiana wózka SLX


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Wczoraj w lesie uszkodził mi się wózek przerzutki tylnej SLX M7100. Moje pytanie jest czy da się wymienić tą jedną część czy jest to jako całość? Drugie pytanie czy samemu to łatwa sprawa do ogarnięcia czy lepiej od razu udać się do serwisu? Manualnie jestem kiepski, jedynie dętki potrafię zmienić czy załatać. Wdzięczny będę za wszelakie porady.

1.jpg

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy pytanie ku któremu się skłonie to czy po tym "strzale" oprócz wózka nie dostał jeszcze sam korpus przerzutki? Może być tak, że wymienisz pękniętą część wózka a przerzutka nadal będzie krzywa względem kasety co uniemożliwi jej poprawną regulacje. Rzetelne oględziny dadzą szerszy obraz.

Kwestia umiejętności technicznych do takiego przeszczepu to odkręcenie dwóch śrubek imbusowych, przełożenie łańcucha i złożenie wszystkiego do kupy. Powinieneś sobie poradzić :)

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te płytki wózka w SLX to z jakiegoś goovnolitu robią, miałem to samo i pęknięcie i zmielenie od patyka w makaronik jak papierek. Nie wiem czy akurat jedną można kupić, prędzej cały wózek jak już. I nie wiem co to znaczy, że manualnie jesteś cieńki, ale chyba nie aż tak, bo wyrzeźbienie takowego zamiennika jest banalnie proste. Kupujesz kawałek blachy alu z porządnego stopu, najlepiej jakąś PA6 i najlepiej grubszą niż oryginalne 2mm, ja kupiłem 3mm, pilniki, imadło, kombinerki, młotek, dremel, kątówka, gwintownik, 30min i za grosze masz zobiony zamiennik na dodatek o wiele lepszy/trwalszy! Tylko nie pytaj czy zrobię, nie mam czasu 😉

20240809_140904.jpg

Edytowane przez Mentos
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, skarzyski napisał:

Moje pytanie jest czy da się wymienić tą jedną część czy jest to jako całość?

Da się. Jak jesteś kiepski manualnie, to 10 minut roboty. Normalnie maksymalnie 3. ;) Nie musisz nawet demontować przerzutki, wykręcasz te dwie śruby i tyle:
obraz.thumb.png.97056cba53655e8237f16119a804ab4a.png

Tylko sobie całość przytrzymaj, żeby Ci się podkładki i tulejki od kółek przerzutki nie pogubiły.

Część której potrzebujesz ma oznaczenie Y3FY26000. Kosztuje niewiele mniej, niż nowa przerzutka.
W sumie Y3HK26000 od Deore też będzie pasować. I Y3FW26000 od XT i XTR. ;)

One się chyba tylko kolorem różnią, nie?

Edytowane przez TheJW
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rzeczywiście powinienem sobie i ja nawet poradzić. Ostatnie pytanie odnosnie samej części. Sprawdziłem w necie i sama ta część akurat do tego modelu kosztuje ok. 120 zł. i parę dni trzeba czekać. Cała przerzutka natomiast 240 zł. Czy to normalne, czy raczej źle szukam. W sklepach w których cena jest ok.60 złotych to stan magazynowy jako niedostępna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku części zamiennych Shimano to całkowicie normalne, że nie są dostępne. Szczególnie wózki. :P Podałem Ci dwie alternatywne części z innych przerzutek, ta od XT widziałem chyba poniżej 50 zł była gdzieś dostępna.

XTR ma numer Y3FA26000, jest niby dostępna tu https://velo-store.pl/y3fa26000-plyta-wewnetrzna-shimano-rd-m9100-czarny-tu ale nie znam tego sklepu.

Edytowane przez TheJW
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i  mam jeszcze jedno pytanie. Zależy mi na czasie i szybkości wysyłki bo chciałbym wykorzystać pogodę i sobie pojeździć jak najczęściej. Oryginalny wózek z przesyłką na wtorek kosztuje ok. 130 zł, a na allegro całe przerzutki są w cenie ok. 215 złotych. I zastanawiam się czy nie lepiej kupić całą przerzutkę i mieć na przyszłość jako dawce części (jeżdżę tym rowerem 2 lata więc zaraz jakieś kółeczka tam pójdą czy coś innego złego się zdarzy). Czy te przerzutki trochę ponad dwie stówki na allegro to oryginalne części i nie ma się czego obawiać? Sprzedawcy zarejestrowani jako firmy, ale w opisie że części są w pudełkach zastępczych, wersje OEM. I czy do Meridy Big Nine Limited to będzie na pewno model Shimano SLX M7100 Shadow+?

https://www.merida-bikes.com/pl-pl/bike/3202/bignine-limited-2223

Po wpisaniu SLX M7100 wyskakuje parę modeli i nie wiem w sumie czym się od siebie różnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz przerzutki RD-M7100 SGS (długi wózek). Dla pewności możesz sprawdzisz model swojej aktualnej, jest wybity gdzieś na wewnętrznej części korpusu, zapewne koło górnego kółka. 

Jeśli masz wątpliwości co do aukcji, to wklej link, potwierdzimy czy jest ok. Tyle co niektórzy kupujemy, to chyba już z połową sklepów na "ty" powinniśmy być. 😂

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta oferta mnie interesuje:

https://allegro.pl/oferta/przerzutka-tylna-shimano-slx-rd-m7100-12-rzedow-sgs-14471533709

Widzę też że niektóre oferty mają w opisie "Shadow Plus". Tutaj taka aukcja:

https://allegro.pl/oferta/przerzutka-tyl-shimano-slx-shadow-plus-rd-m7100-12rz-15905263801

Czy one się czymś różnią bo kod producenta ten sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie są Shadow+, to aktualna technologia przerzutek Shimano ze sprzęgłem.

Ta pierwsza oferta ma jedną negatywną opinię z opisem "Replica". Ciekawe co autor miał na myśli. ;) Możesz kupić i porównać 1:1 ze swoją, w razie czego zwroty są przecież za darmo. 

Edytowane przez TheJW
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...