Skocz do zawartości

[Przerzutki] Wybór pomiędzy przerzutkami Deore, a Cues


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Planuje zakup roweru za ok. 4000 zł i mój wybór padł na Unibike Link . Rower używam do amatorskiej jazdy głównie po lasach, czasami asfalt dla odmiany. Rower przypadł mi do gustu, jednak mam dylemat pomiędzy rocznikiem 2023, a 2024. Główny dylemat to rodzaj przerzutek Deore w 2023 i Cues w 2024. Na razie posiadam jedną opinie, jednego pana serwisanta, który stawia bardziej na Deore i model 2023. Kilka Cuesów mu wróciło na warsztat. Z kolei na korzyść modelu 2024 przemawia 11 przełożeń z tyłu.

Model 2023 zalety:

- niższa cena

- Deore (podobno lepsze, nie wiem)

Model 2024 zalety:

- 11 przełożeń z tyłu

Prośba o opinie, który model byście wybrali (rodzaj przerzutek) i zapraszam do dyskusji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim wyborze, pewnie wybrałbym deore - łatwiej go mieszać z innym osprzętem. Dla amatora teoretycznie cues będzie lepszy - ze względu na teoretycznie dłuższe życie tego napędu. Ale na ile to jedynie chwyt marketingowy?

Inna sprawa, że do tego typu roweru (według producenta MTB Sport :D) przednia przerzutka i ugniatacz suntour to raczej średni wybór.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, w takim przypadku posłuchałbym serwisanta. Z Cues nie miałem styczności, ale możliwe, że jeszcze przechodzi przez etap wieku dziecięcego.

Natomiast pragnę zwrócić Ci uwagę na sam rower. W tych pieniądzach możesz pokusić się chociażby o xc 100, który w mojej opinii będzie po prostu lepszy. Sam mam taki i wcześniej jeździła na nim też moja żona i dramatów nie było z jej strony - no może siodełko jej kompletnie nie podpasowało. Obecnie jeździ na Rockrider EXPL 540 i jest zadowolona. Oba te rowery są w podobnym budżecie i są jak dla mnie lepsze, no może wadą być jednak fakt, że czasem napęd 1x klęka i kręcenie młynka gdy jest lekko z górki jest problematyczne, ale to są zazwyczaj incydentalne przypadki gdy jedziesz asfaltem większe dystanse. Natomiast w lesie ten rower jest naprawdę fajny i daje frajdę - amortyzator powietrzny, waga, potencjalna konwersja na tubless to są rzeczy, które działają tutaj na korzyść.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 kg. kloc za 4k ze sprężynowym uginaczem i to zdaje się bez sztywnych osi, weź nie kupuj tego truchła...

Poza wcześniej wspomnianymi EXPL 540, XC100 dorzuciłbym dorzuciłbym jeszcze https://szybkierowery.pl/produkt/sensa-merano-evo-sle czy https://evolutionbikes.pl/en/products/wilier-503x-1

 

Nawet ta Merida poniżej 3k wygląda dużo lepiej od tego Unibajka. (1x12, Markhor, waga poniżej 13 kg)  https://www.pepper.pl/promocje/rower-mtb-merida-big-nine-500-es-872302

Edytowane przez keltu
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne rowery polecacie, fajny osprzęt, ale nie jestem przekonany do napędu 1xX. Nie jestem przekonany, ponieważ nie miałem nigdy z takim do czynienia. Zawsze taki układ mi się kojarzył już z profesjonalnymi lub półprofesjonalnymi jazdami, gdzie nie ma czas na zmianę przełożeń. Moja jazda to zwykle zwykle 70% las / 30 % asfalt, ale las to głównie drogi utwardzone, okazjonalnie bardziej wymagające podjazdy. Czasami też lubię pojeździć po asfalcie na szybkość i obawiam się, że na 1xX nie rozwinę takich prędkości.

Nie ukrywam, że rowery są ciekawe szczególnie moją uwagę przykuł https://szybkierowery.pl/produkt/sensa-merano-evo-sle/ - nie znałem tej marki wcześniej.

Nie wiem jak ten 1xX będzie się sprawował, może dla amatora jak ja wybór 2xX będzie bardziej uniwersalny ... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym  brał 1x z tarczką typu cisteczko 35z wejdziesz na cokolwiek, tylko powoli. Wtedy będziesz miał rozeznanie jaki jest twój zakres siły i czy jestes gotów stawać ka korbę co każdy podjazd. Wtedy sobie wymienisz mniejszą na większą, albo na jeszcze-większą w zależnośći od potrzeb. I generalnie lepiej mieć trochę za dużą niż za małą. Bo to to dobrze na nogę działa, lepiej rośnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo Twoich wątpliwości skłaniałbym się do napędu 1x niż tego Unibike z 2x. Faktycznie czasem brakuje twardego przełożenia, ale to są incydentalne przypadki kiedy wpadam na pomysł 60km tylko po asfalcie. W 95 % taki napęd mi wystarcza, bo jednak jeżdżę głównie po lasach, szutrach lub po mieście, tam mimo w mojej opinii dość dobrej nogi ciężko jest bujnąć rower, aby najmniejsza koronka nie wystarczyła i jechało się dość bezpiecznie.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...