Skocz do zawartości

[Olkusz] propozycja trasy


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

@chudzinki jest to mi to totalnie obojętne. Może być gravel albo mtb. Start dowolny, bo najwyżej podjadę sobie autem / pociągiem. Odległości zupełnie obojętne. Zakładam, że jak będę lokalnie się kręcić to pewnie jakaś 100km będzie ok. A policja, cóż. Jadąc przez środek czołgodromu w Łabędach podwójne ogrodzenie nie było problemem ;) 

PS
Biorąc moje doświadczenia z okolic (np. wczoraj byłem na Pustyni Błędowskiej) to pewnie MTB z grubszą oponą będzie lepszym pomysłem niż gravel z uwagi na paski. 

Edytowane przez Eathan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo więcej km po okolicy robię na gravelu niż mtb, a piaski staram się omijać, więc w kwestii wyboru roweru to chyba polecałbym gravela. Samo tzw. "pojezierze" to szczerze mówiąc taki se cel wyprawy - spora część jest objęta zakazem wstępu (i słusznie) a tam gdzie można wejść/wjechać nic szczególnego nie zobaczysz - ot duża dziura w ziemi, w której zbiera się woda:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maciorra o widzisz! Wczoraj zrobiłem sobie pętelkę z Katowic nad Pustynię Błędowska z objazdem i powrotem przez Okradzionów do Kato. Całkiem spoko na gravelu poszło. Innym razem gdzieś tam zboczyłem i przeklinałem, bo chyba z 7km walczyłem w takim piachu, że jak już się przedarłem to mi odeszła ochota na dalszą jazdę a jeszcze musiałem wracać do Katowic.

Co do samych "dziur" zdjęcia mnie zainspirowały w podlinkowanym artykule. Wyglądają bardzo fajnie, ale pewnie to zasługa drona i słońca. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, z drona wyglądają bardzo ładnie ale to jest w sporej części teren delikatnie rzecz ujmując niestabilny, dlatego studzę Twój entuzjazm:)

https://gazetakrakowska.pl/przy-podwodnym-lesie-w-powiecie-olkuskim-powstaly-dwa-kolosalne-osuwiska-do-wody-runely-dziesiatki-wielkich-drzew-zobacz-zdjecia/ar/c1-18672247

Turystycznie to nie wiadomo kiedy będzie można to wykorzystać, na razie lepiej obserwować z daleka...

Ten zalew z twojego linku można obejrzeć z tego miejsca:

https://maps.app.goo.gl/t7efkGtTVwW7B16fA

Chyba, że już też zamknęli dostęp, nie byłem tam od kilku tygodni.

Wycieczka po okolicy jak najbardziej, ale tak jak pisałem "pojezierze" niekoniecznie jako główny cel:)

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ja to taki gravelowiec jak z koziej dupy trąbka. Całe życie MTB, ale teraz po złamaniu ręki (na gravelu) wygodniej mi się jeździ na gravelu. Ma MTB ułożenia tej połamanej ręki przy dłuższych trasach sprawia dyskomfort. Ale dosiadam obu i 70 km to cykne na każdym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nieprzyjemna sytuacja... 😔

Trochę zmodyfikowałem, bo nie chcę Cię puszczać tam gdzie nie jechałem...

Przy cmentarzu w Olkuszu zawsze znajdziesz miejsce żeby stanąć.

W okolicach 5 na prawo i lewo zapadliska, bez wody.

Przy 8 na prawo zjazd do źródła Sztoły.

Między 14 a 15 trochę piachu, ale zobaczysz, pewnie suche, koryto Sztoły i dawny Leśny Dwór.

19 to zjazd do największego i najładniejszego rozlewiska (stamtąd zdjęcie).

Na wschód od 21 i 22 to stawy osadowe - czasami się uda wdrapać na górę. Najwyżej przegonią 🙂.

W połowie między 22 a 23 (zaraz po dotarciu do asfaltu) przecina się słynną obwodnicę Bolesławia... Gdybyś pojechał 50 m w prawo na zakaz 😃 to dojedziesz do zapadliska przez które zostało zamknięte.

Między 24 a 25 to przejazd/przejście pod DK94.

Między 41 a 42 to kładka nad DK94.

Przy 42 mógłbyś skręcić w prawo na Chwaliboskie i fajnym czerwonym szlakiem przejechać wzdłuż Przemszy, ale władze mają w d... ten szlak i jest dość zarośnięty...

Przy 62 1-szy punkt widokowy na pustynię.

Przy 63 w prawo nie jechałem.

Na wschód od 66 jest zalana nieczynna kopalnia piasku ("Silikaty") - tam nie byłem.

Przy 67 w prawo na 99% można jechać, ale nie jechałem.

Przy 77 2-gi punkt widokowy (niższy) na pustynię.

Skręcając w lewo od 83 dojedziesz do rozlewiska.

Od 84 do 86 patrz na prawo - kolejne rozlewisko.

Przy 92 niepozorna dróżka przez szlaban i trzymaj się wyjeżdżonej ścieżki i tuż za mostkiem w lewo.

Na lewo od 93-94 rozlewisko - nie widać z dróżki.

Powinno być teraz dobrze 🙂.

EDIT. A jednak jeszcze się machnąłem...

W tym miejscu, gdybyś się zdecydował, to tak jedź:

 

image.thumb.png.7d7dd20103c1de6136b0bf1a5a62dbb6.png

 

 

@Maciorra, nie narysowałem wzdłuż torów 🙂. Tam się "łokropnie" jedzie...

olkusz.gpx

Edytowane przez chudzinki
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą temat punktów trochę mnie zainteresował i jestem ciekawy jak można dodać do wyrysowanego śladu GPX takiego miejsca (POI?)...

Można to zrobić w mapy.cz tylko nie da się później wyeksportować tych punktów razem ze śladem tylko oddzielnie.

No nic. To rozważania na osobny temat 🙂.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chudzinki nie wiem, czy używasz Stravy / Garmina. Tam można dodać POI. Można dodać kategorię POI, jakiś opis. Potem jak to poleci do Garmina to tam masz listę i powiadomienie o tym, że się zbliżasz do takiego miejsca. Osobiście z tego często korzystam do oznaczania ciekawych miejsc albo sklepów i knajpek na / przy trasie. Dodatkowo jak np. dany POI jest poza trasą i w jakimś miejscu trzeba skręcić np. w prawo, ale jest to np. sklep i nie zawsze masz potrzebę zjechać, to robię tak, że dodaje POI w miejscu, gdzie trzeba zjechać i dodaje opis: ŻABKA (prawo) 200m. Mega fajna sprawa!

PS

W stravie po tym jak dodasz punkt na trasie, klikasz prawym przyciskiem myszy i tam masz Customize... 

poi-1.jpg

poi-2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chudzinki no to tam nie wiem. Bazuję na Stravie/Garminie. Używam jeszcze Komoota ale tam tego chyba nie ma. CO do Stravy to pewnie wiesz, że jest nowy cennik i nowa opcja - abonament rodzinny. Zdaje się coś ok 400 zł za rok. Dzielisz to na 4 osoby, które wg. Stravy i regulaminu mogą być rodziną lub znajomymi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie dają duże pole manewru do "kombinacji" 🙂.

Ale to i tak nie dla mnie, bo Garmina nie potrzebuję, a Strava wystarcza mi podstawowa. 

Ale gdyby ktoś miał pomysł na te punkty to niech podpowie. Wcześniej nie było mi to nigdy potrzebne, ale wyszło to teraz przy próbie nakierunkowania na określone miejsca.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policja goni pewnie tylko w weekendy i w najpopularniejszych miejscach, co zrozumiałe, bo teren jest spory i ciężko gonić wszędzie. Natomiast nie rozumiem czego nie rozumiesz?:)

Tam się przecież robią spore zapadliska i nikt nie jest w stanie powiedzieć kiedy i gdzie powstanie nowe. To jest zwyczajnie niebezpieczny rejon i w skrajnych przypadkach pewnie można zginąć. Dopóki to się nie ustabilizuje, dopóty będzie zakaz wstępu w kilka miejsc.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...