Skocz do zawartości

[Sram Eagle] zmiana na lepszy i tańszy z 1x12 na 1x11 - czy będzie działać plus jakie umiejscowienie baterii zintegrowanej z ramą?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

1. Mogę kupić nowy rower elektryczny na silniku Panasonic UX Ultimate z osprzętem:

a) manetka, przerzutka i łańcuch Sram Eagle SX 12s

b) kaseta Sram CS-PG1210 Eagle 11-50z

c) korba Sram X-Sync 2 38Z CRS ISIS 170mm

Nie znam się na temacie, ale z lektury tutejszego forum i sprawdzenia cen wynika, że eksploatacja może być kosztowna. Czy możliwa jest wymiana fabrycznego osprzętu po wyeksploatowaniu na jakiś tańszy zestaw (tu chyba najlepiej 1x11 Shimano Deore) i czy to będzie działać? Nie wiem jak istotne znaczenie mają kwestie typu linia łańcucha etc. Rower będzie używany rekreacyjnie, raczej na asfalcie, choć pewnie czasem i w Alpach.

2. Dodatkowo, obawiam się kwestii związanych z nasłoniecznieniem lub zalewaniem baterii oraz elektroniki. Czy pod tym względem umieszczenie baterii od spodu ramy jest istotnie lepsze niż od góry? Rower ma baterię wkładaną od góry i zastanawiam się na ile zwiększa znacznie ryzyko eksploatacyjne?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linii łańcucha nie bierz pod uwagę, bo z przodu jest jedna zębatka. Istotny jest system mocowania kasety na bębenku, zwykły Shimano i Micro Spline nie są kompatybilne. Akurat ten Sram jest pod klasyczny bębenek Shimano, więc masz wybór od 8 rzędów w górę ;) Nie znam się na sramowskich manetkach, więc nie wiem, czy ona obsłuży kasetę inną od 12 rz. Podejrzewam, że nie.
Akumulator - według mnie korzystniejsze jest umiejscowienie od góry dolnej rury. Zauważ, że całe błoto i woda z przedniego koła leci na jej spód.

Edytowane przez burz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale co masz na myśli? Co to oznacza, że mam wybór od 8 rzędów w górę w Shimano, skoro zwykły Shimano (cokolwiek to znaczy) odpada jak w zdaniu wcześniejszym? Manetkę mogę zmienić in spe. Wziąłbym inny rower na Shimano Deore, ale o ile kusi bateria 900W to jakoś nie mogę się przekonać do pracy Bafanga M500. Niby, to rusza i jeździ, ale o rząd długości mniej płynnie niż Panasonic i nawet Oli Sport, którym miałem okazję jechać. Plus Bafang dla mnie trochę irytująco gwiżdże.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też przerzutke zmienić na GX, albo najtaniej NX. 
Gdybyś tak zrobił to jeszcze przymiar za 30 PLN do regulacji kółka prowadzącego względem kasety. 
Cokolwiek zrobisz to pamiętaj że łańcuch to podstawa. Czy Sram czy Shimano to cena za łańcuch w granicy 200 PLN musi być. 
On pierwszy się zużywa i niszczy resztę. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym https://rowerowy.com/sklep/narzedzia-serwis/urzadzenia-i-przyrzady/prod/sram-chain-gap-v2 

ustawisz jak bardzo przerzutka ma być pod kasetą. Piszę tak obrazowo a jak to zrobić 

Innym przyrządem sprawdzisz stan łańcucha https://www.rowertour.com/p/265516/przymiar-zuzycia-lancucha-sram 

albo tańszy znajdziesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku sx'a słabym ogniwem jest przerzutka która jest mocno plastikowa. 

Kaseta ma dokupowalne koronki luzem, więc to też nie jest problem.

Do napędów 1x12 warto założyć jako kolejny lepszy łańcuch, np x01 eagle, albo częściej wymieniać tańsze modele. 

Przesiadka na 1x11 deore wiąże się z zakupem paru części więc to i tak generuje koszty jeśli chcesz zostać w zakresie homogenicznego systemu.

Ja zacząłbym od jeżdżenia na tym co jest. 

Przypuszczam że używalność największej koronki w tej kasecie będziesz miał sporadyczną. Co oznacza że możesz zamienić tą kasetę na 11sp o zakresie 11-42 np shimano, do niej kupować tanie koronki które są dostępne luzem , 5 najmniejszych. Kaseta 11sp będzie obsługiwana przez sx 12sp - wystarczy wkręcić ogranicznk na przerzutce - kaseta 12 sp jest szersza o jedną koronkę od 11tki. 

Jeśli porównałbym przerzutkę deore do srama sx to oferuje lepszą trwałość, ale w stosunku do wyższych modeli oferuje gorszą kulturę pracy. Sprzęgło srama działa bez utwardzania pracy dźwigni manetki, tak jak to robi sprzęgło przerzutki shimano. 

Edytowane przez tobo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...