Skocz do zawartości

[Amortyzator] Serwis zerowy amortyzatora - robić czy nie robić


Rekomendowane odpowiedzi

Zakupiłem nowy amortyzator RS Reba RL, w dużym znanym i dobrze reklamowanym sklepie internetowym ;) Po zadaniu pytania na temat serwisu zerowego do sprzedawcy (dział doradztwo techniczne) uzyskałem odpowiedź że "dany amortyzator nie wymaga przeglądu zerowego" Co o tym myślicie, i co byście zrobili na moim miejscu? Coś tam poczytałem i mam kocioł w głowie: zarówno sporo informacji żeby nie robić, i tyle samo że po rozłożeniu amortyzatora, wszystko okazało się być ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie sprzęt powinien być gotowy do montażu. Ja w swoich robiłem, po rozebraniu okazało się, że gdybym tego nie zrobił i przeciągnął do zimowego serwisu, to też by się nic nie stało. Słyszało się o przypadkach gdzie ilości oleju w nowych były śladowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robić. RS jest mega prosty jeżeli chodzi o serwis dolnych goleni.

Odkręcasz, zlewasz olej, wycierasz i patrzysz czy nie ma ciał obcych w dolnych lagach. Smarujesz uszczelki, nasączasz gąbki, składasz, wlewasz olej i po serwisie.

Za pierwszym razem pewnie Ci to zajmie z 30 minut.

Ja polecam od razu z olejem kupić "Crush Washer". Niby można je używać ponownie, ale koszt jest tak znikomy, że lepiej użyć nowych. Kup też Izopropanol do czyszczenia.

U mnie w RS Recon oleju było tyle co nic, a w środku było widać opiłki metalu. Nawet się trafił wiór z metalu ukryty za gąbką.

Edytowane przez Krypto.Szosowiec
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krypto.Szosowiec z serwisem sobie poradzę, jak do tej pory ogarniałem swoje zawieszenie sam: zaczynając od jakiś ugniataczy Suntour'a XCM, Raidon, RS XC30, Recona Golda i teraz nabyłem Rebę. Olej mam, jakaś IPA w szpreju też się znajdzie. Crush Washerów nie mam co prawda, ale te oryginalne raczej będą ok. Przyglądając się tej Rebie z zewnątrz widzę różnice w budowie. Mianowicie chodzi mi o te że górny cap komory powietrznej nie jest na śrubę 24mm tylko na klucz jakby od kaset. No i nad tłumikiem też widzę mechanizm blokady troszkę inny jak w Reconie. W okolicach capów widzę smar, to chyba pozostałość po tym jak go w fabryce złożyli (foto). No i manetka, nie potrafię rozszyfrować czy prawa czy lewa ;)Guglując trochę obstawiam lewą, ale może się mylę. Podrzucę foto.Jeszcze 

Ogólnie napompowałem go trochę, tak podobnie jak Recona. Jakoś "ciasno" i z oporem to pracuje, wiadomo uszczelk kurzowei muszą wypracować swoje jak i olej się rozprowadzić. Na pudełku data produkcji kwiecień 2021 - leciwy troszkę. 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre nowe amortyzatory wyjeżdżają z fabryki suche lub zbyt słabo nasmarowane, więc lepiej zrobić zerówkę.

Zdarzają się też odwrotne przypadki - komora negatywna Foxa zawalona smarem, który działa jak token i zmniejsza czułość widelca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc: dzisiaj rozebrałem dziada żeby zrobić ten legendarny serwis zero. Przyznam że w środku był olej, ale na pewno nie 5 ml. Smar na uszczelkach kurzowych też licho, tak tylko oby nałożone. Shafty zupełnie suche, ani grama oleju na nich. Wlałem po 6ml, zastanawia mnie tylko jeden fakt. Czy pod tym "odbojem" plastikowym w lewej ladze, olej będzie się rozprowadzać tak jak powinien. Wklejam fotki, z ilością oleju bo rozłożeniu amortyzatora jak i tego odboju o którym piszę (zaznaczony na czerwono, grafika pochodzi gdzieś z forum)

1.jpg

2.jpg

przekrój.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Cytat

Czy pod tym "odbojem" plastikowym w lewej ladze, olej będzie się rozprowadzać tak jak powinien

Też się nad tym zastanawiałem, póki co działa dobrze ale ciekawi mnie jeszcze jedno, oglądałem różne filmiki w necie i nie widziałem żeby ktoś to miał, do tego instrukcja oryginalna na stronie srama która ma być do tego amora (rocznik różnież 2021 )także nie posiada tego elementu. Za to pojawia się on w instrukcji do Sida. Nie wiem z czego to wynika i dlaczego tak jest, i za co w sumie odpowiada ten element skoro w innych amortyzatorach go nie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...