Skocz do zawartości

[Amortyzator] Offset amortyzatora


Rekomendowane odpowiedzi

Planuję zmienić amortyzator w mojej czajce. Dotychczasowo siedzi Recon RL Gold, a chciałbym założyć Rebę. Mam pewiem problem, chodzi mi o offset. W Reconie mam offset 42mm, a Reba ma 51mm. Czy zmiana offsetu na większy wpłynie na znacząco geometrię ramy? Rama to Rockrider XC120, kołą 29, boost.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczesne recony 29 boost mają offset 51mm (więc tyle samo co współczesne reby 29 boost) ew. te pod sterówkę prostą 1 1/8 miały offset 46mm. Te 5mm ew. różnicy na bazie kół nic nie zmieni (baza to pewnie ponad 1100mm). U ciebie jednak prawdopodobnie masz sterówkę tapered więc offset powinien być 51mm.

Zamiana recona na rebę wiele nie wniesie. Czym motywujesz taką zmianę?

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Tego Recona co posiadam ma dość duże luzy, nie wiem czy nie na ślizgach. Robiąc mu serwisy nie zauważyłem jakiegoś wytarcia lag, ale luzy są dość mocno wyczuwalne. Nie są to luzy na sterach jakby co. To chyba dość popularny problem z tymi luzami, w internetach sporo ludzi o tym pisze. Domyślam się że przeskok nie bedzie dość mocno zauważalny, nie chcę FOXa. RS to jeszcze sam mu zrobię serwis, myślę że FOXy są bardziej skomlikowane w serwisie. Baza kół w moim przypadku to 1117mm

Edytowane przez szamysz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe fabrycznie amortyzatory też miewają luzy, czy to RSy czy FOXy. Kwestia jaką sztukę się trafi.

Jeśli masz w tym reconie tłumik MC to praktycznie nie zauważysz różnicy w działaniu w stosunku do reby. Ew. możesz pobawić się jakiś tuning detaliczny typu dołożyć tokeny, eksperymenty z ciśnieniem itp. ale cudów nie będzie. No i zyskujesz z 0,5kg na masie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, posiadam tłumik MC. No te luzy siedzą mi gdzieś z tyłu głowy ;) Niby nic się nie powiększa, amortyzator działa jak należy. Jest dość czuły, odpowiada mi jego praca. Padło na Rebę, właśnie z powodu podobnej budowy jak i odchudzenia roweru o tą wagę puszki piwa :D Ten offset mnie tylko zastanawiał, czy przez te 9mm różnicy, coś złego może się wydarzyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9mm to ciągle poniżej 1% jeśli chodzi o np. promień zawracania. Nieodczuwalnie rower będzie mniej narowisty, spokojniejszy przy zjazdach.

Weź pod uwagę, że na dokładnie tej samej ramie wychodziły np. xc500 na rebie, która występuje jedynie z offsetem 51mm (29 boost).

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krypto.Szosowiec właśnie objawiają się stukaniem, ewidentnie słychać stuki. Szczególnie po jeździe blokuję przednie koło i jak napieram nim do przodu to słychać stuki. Problem Ci znany może?

4 godziny temu, Dokumosa napisał:

9mm to ciągle poniżej 1% jeśli chodzi o np. promień zawracania. Nieodczuwalnie rower będzie mniej narowisty, spokojniejszy przy zjazdach.

Weź pod uwagę, że na dokładnie tej samej ramie wychodziły np. xc500 na rebie, która występuje jedynie z offsetem 51mm (29 boost).

No właśnie wiem że XC500 były na Rebie, i to właśnie dało mi do myślenia. Zastanawiałem się tylko czy Reby pod boosta były z innym offsetem jak 51mm. Dzięki za odpowiedź ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, szamysz83 napisał:

@Krypto.Szosowiec właśnie objawiają się stukaniem, ewidentnie słychać stuki. Szczególnie po jeździe blokuję przednie koło i jak napieram nim do przodu to słychać stuki. Problem Ci znany może?

No właśnie wiem że XC500 były na Rebie, i to właśnie dało mi do myślenia. Zastanawiałem się tylko czy Reby pod boosta były z innym offsetem jak 51mm. Dzięki za odpowiedź ;)

Znany, ale nie z RS, tylko Suntour. Jeżeli słychać stukanie, to znaczy że luz jest duży. W moim RS Recon też był jakiś tam luz, ale ledwo wyczuwalny i nic nie stukało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, gdyby nic nie stukało... To jak z autem: jak coś stuka, to jest źle :D Także prawdopodobnie wjedzie Reba, chyba że coś innego koledzy polecice w tym przedziale cenowym co Reba, no plus jakies widełki. Na Foxach się nie znam w ogóle, Suntoura przerabiałem kiedyś i nie wiem czy bym chciał wrócić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...