Skocz do zawartości

[Prawo] poruszanie się bezmandatowe


Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym poruszyć 2 scenariusze zachowań rowerzysty na grafice. Które zachowania są zgodne z prawem a które nie?

Obie sytuacje są wyjątkowo prowokujące, ale mandaciarzy nawet brak świateł na chodniku w słoneczny popołudniowy letni dzień prowokuje.

Bez tytułu.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba są lewe bo ani nie możesz przekraczać podwójnej ani jechać po pasach. Fakt, że w pewnych okolicznościach ma się to gdzieś to inna sprawa. Gdzie jest haczyk albo ja nie kumam bo pytania oba są dość banalne. A z tymi światłami to chyba tylko jak jakiś kretyn z ministerstwa albo inny na komendzie musi się wykazać. Ja w żadnym nawet odblasku nie mam. 

Edytowane przez Tyfon79
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

czyli w sytuacji 1 by włączyć się do ruchu drogowego trzeba rower przepychać przez ciągłą (?czy nawet przepychać nie można bo ciągła?) lub czekać aż będzie linia przerywana?

a w sytuacji 2 czy taki manewr można zrobić tuż obok, nie najeżdżając na "zebrę"?

w sytuacji 2 nieczęste są widoki w centrum miasta gdzie, dołączenie się do ruchu ulicznego może odbyć tylko przez przejście (z uwagi na odgrodzenie drogi łańcuchami)

Edytowane przez qwoot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz prawo jazdy? Kartę rowerową? Cokolwiek?

Przecież obydwie sytuacje są tak oczywiste, że nie wiem o co tu pytać.

Pierwszą pozostawię bez komentarza.

Jeżeli chodzi o drugą, to zawsze przejeżdżam, natomiast w tempie PIESZEGO. Przepisy nakazują zejście z roweru po to, żeby nie wjeżdżać na pasy jak wariat, co znacznie zwiększa ryzyko wypadku.

Przejście obok pasów to nie rozwiązanie. Nie pamiętam dokładnie przepisów, ale drogę przekroczyć poza pasami można dopiero wtedy, gdy przejścia nie ma w promieniu 50 czy 100 metrów.

Co do "mandaciarzy". Wspaniałe określenie. Łamiesz świadomie prawo, a czepiasz się Policji że Cię za to zatrzymują.

Tak jak napisałem powyżej, ja przez pasy przejeżdżam, natomiast robię to wolno i jeżeli dostanę mandat, to z własnej winy.

Edytowane przez Krypto.Szosowiec
  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja raz dostałem mandat za „wolno”, ale z duchem przepisu nadal przetaczam się w tempie pieszego. Z założenia unikam jazdy po chodniku, co sprowadza przejeżdżanie po pasach do przypadków idiotycznych rozwiązań ścieżek lub właśnie przy rozpoczynaniu jazdy. 
Przypadek 1 jedziemy do miejsca, gdzie możemy zawrócić albo udać pieszego i przejść z rowerem przez pasy. W przypadku dwa należy przejść z rowerem i zacząć jechać po drugiej stronie. Inaczej mandat się należy. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krypto.Szosowiec

1 sytuacja - pomyśl o przeznaczeniu podwójnej ciągłej i jaki ona ma sens w przypadku rowerzystów. Jak masz posesje i auto to magicznie linia ciągła robi się przerywana by można było wyjechać w prawo i lewo w wjechać z 2 pasów. Więc uzasadnij jaki jest jej sens w przypadku gdy rowerzysta chce przestać korzystać z chodnika, że poczułeś się tak zgorszony tym przypadkiem.

2 To gratulacje, łamiesz prawo tylko że wolno. Prawko do śmietnika.

Ja też przejeżdżam wolno, powiem więcej po dokładnym rozglądnięciu się że mój przejazd nie utrudni życia żadnemu kierowcy. Jednak to za mało. Ostatnio takim przejazdem gdzie spostrzegłem mandaciarzy i w połowie przejazdu zeskoczyłem z roweru i przez 60% długości przejścia go przepychałem - zrezygnowałem z wykroczenia, tak wolno jechałem że mogłem zeskoczyć a i tak skończyło się mandatem + sprawdzaniem czy rower nie jest kradziony, bo jak wszyscy wiemy każdy kto przejeżdża po przejściu dla pieszych jest złodziejem.

Także w tym przepisie chodzi wyłącznie o kasę, o ściągnięcie pupci i pomachaniem pośladkami w spandexie ku uciesze zboczeńców a nie o wolny przejazd, bo wolno można jechać bez zsiadania. Nawet centymetr na przejście nie możesz wjechać przejeżdżając z 1 strony chodnika na 2.

 

Co do dystansu 100m od przejścia to wiem że obowiązuje pieszych - czy to oznacza, że jak jedziemy rowerem chodnikiem, a na jezdni jest linia przerywana to nie możemy z niej skorzystać jeśli 99m dalej jest przejście dla pieszych? Musimy na nim... przepychać rower? Też trochę słabo z logiką takiego rozwiązania, ale logika a prawo to 2 różne rzeczy.

Co do łamania prawa, sam się przyznałeś że je łamiesz, tak ciężko wyhamować do zera i co chwilę pupcię ściągać z roweru co 30 metrów na każdym przejściu? >:)

Dajcie na takim przejściu dla pieszych znak z rowerem i już dla nawiedzonych wszystko cacy, przejazd rowerem z najgorszego grzechu i śmiertelnego zagrożenia nagle staje się w porządku...

@Wojcio mandat też jest jak przejdziesz nie super wprost, trochę w poprzek przejścia. Sam unikam tego ch0lernego chodnika jak tylko mogę, wolę przejechać gdzie go nie ma (co musi być super bezpieczniejsze w kontekście przeznaczenia tego miejsca)

Pytanie w przypadku 2... Załóżmy, że zamiast skrętu w lewo jak na obrazku chcę skręcić w prawo - co wtedy? Czy mogę skorzystać z 5 centymetrów tego przejścia do wjazdu na ulicę, czy muszę z przejścia przepychać rower na kawałek asfaltu wolny od białych pasów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tyfon79 napisał:

Gdzie jest haczyk albo ja nie kumam bo pytania oba są dość banalne

Haczyk w 1 - może nie haczyk ale braku sensowności takiego manewru dlaczego to miało by obowiązywać, auto rozumiem - ale rower?

Haczyk w 2 - załóżmy że jedziesz sobie rowerem ulicą... zgodnie z kierunkiem w jakim poruszają się auta. zaczynasz 1km od przejścia dla pieszych, przejeżdżasz przez nie (jak auto wzdłuż niego, nie jak pieszy przechodzi w poprzek) i kończysz trasę w domu. Wtedy też przejechałeś po chodniku,  jazda rowerem po chodniku przecież jest zabroniona.  A jednak mandatu za to nie dają.

Nie dają bo nie korzystasz z przejścia zgodnie z jego przeznaczeniem, więc dlaczego przypadku 2 miałby być mandat za jazdę po przejściu dla pieszych rowerem jeżeli nie chcemy z niego skorzystać?

Przecież nie pokonujemy trasy chodnik-chodnik, tylko włączamy się do ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ja nie wiem gdzie dostałeś ten manat i czy słusznie. Ja muszę ci tylko napisać, że jesteśmy na publicznym forum wiec nawet ci co ci będą pisać, że "ani, ani" w kwestii naginania rzeczywistości zwyczajnie kłamią albo siedzą na dvpie koło swojego komina i nosa nigdzie nie wystawili. Linia ciągła jest dla mnie prostego chłopa dla samochodów w temacie wyprzedzania i dla mnie to kończy jakąkolwiek dyskusję w tym temacie. Jasne, że gdyby mnie złapali gdzieś w mieście do tego zrobił bym jej naruszenie jakoś chamsko zjechał na chodnik czy coś w tym stylu to mandat niech dają. W innym przypadku raczej bym im naubliżał bo przynajmniej wtedy wiedział bym za co płacę. 

Przez pasy robię a raczej przeobrażam się w rowerowego hulajnogistę choć czasem zejdę i z buta a i przejechać w trybie żółwia również. Ja decyduje jaką wybiorę opcję i tyle. Nie miałem nigdy przyjemności z policmajstrami w kwestiach rowerowych więc trochę mało ogarniam temat. Jak z tymi światłami to serio nie wiem o co biega i nawet nie chcę wiedzieć. Po zmroku mam oba a w dzień nie mam, nie miałem i miał nie będę co jest pewne jak śmierć i podatki;) Zasadniczo rozumiem, że możesz być poirytowany mandatem ale olej to i tyle. No chyba, że już tak szukają kasy, że faktycznie strach wyjść na rower. Nie wiem bo prawie wcale po mieście nie latam a na prowincji to... jest święty spokój albo mniej kretynów w tej organizacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...